Haberler

iTaksi uygulaması yaygınlaşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İsbak tarafından yerli yazılım firmaları ve Türk mühendislere yaptırılan iTaksi uygulaması yaygınlaşıyor. Sarı taksilerin yerini, şu anda 100 adet olan turkuaz renkli taksiler alacak. iTaksi kullanıcıları için VİP seçeneği de bulunuyor.

İSTANBUL’DA 18 binin üzerinde sarı taksi tiye tabir edilen ticari taksi bulunuyor. 18 bin taksi her gün 100 binlerce vatandaşı taşıyor. Taksilerle ilgili konfor tartışmaları yıllardır yapılır. Müşteriler gelişmiş ülkelerdeki gibi daha konforlu araçlarla yolculuk yapmak istiyor, ancak plaka değeri 2 milyon TLyi’aşan taksi sahipleri ise bu anlamda yatırım yapmıyordu. Tabi ki bazı araçlar yeni ve bakımlı. Ancak genele yaydığımızda bu eleştiriler konusunda müşterilerin de haklı olduğu ortada.

İstanbul ulaşımında otorite sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir üzerinde çalıştığı iTaksi uygulaması ile bu konuya da el attı. iTaksi uygulaması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İsbak (İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.) öncülüğünde yerli yazılım firmaları ve Türk mühendislerince dünyada kullanılan tüm sistemler kıyaslanarak en son teknolojiye göre geliştirildi ve hayata geçirildi.

“Akıllı Şehir” konseptine dahil yerli ve milli olan iTaksi; şehir trafiğini rahatlatmayı, araçlardaki karbon ve yakıt tüketimini minimuma indirmeyi, zaman tasarrufu sağlarken; üst düzeyde güvenlik özellikleri içermesi, yüksek hizmet kalitesi ve ödeme sistemleriyle de büyük bir kolaylık sunuyor.

Projenin barındırdığı cihaz ve kamera sistemi ücretsiz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından taksilere takılıyor. Şu anda İstanbul’da 4 bin takside pilot uygulamada denenen bu sistem çok beğenildi ve projenin 2,kıs-mında tüm taksilerde kullanılmaya başlanacak.

NAKİT ÖDEME ŞART DEĞİL

Hepimiz taksiye biniyoruz. Bazen bozuk para yüzünden kavga bile çıkıyor. Yeni uygulama ile bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Ödeme sistemleri olarak nakit, kredi kartı ödeme yöntemlerine ek olarak İstanbul’un toplu taşımacılığında kullanılan Istanbulkart ile ödeme seçeneği bulunuyor. Ayrıca, uygulamada bulunan sarı taksi, turkuaz taksi ve siyah taksi seçenekleriyle yolcular istedikleri araç tipine göre seyahat edebilecek.

iTaksi uygulaması esnek ve akıllı şehircilik adına sadece taksi çağırma uygulaması olarak değil aynı zamanda denetim ve veri toplama-biriktirme amacı ile geliştirilen bir uygulamadır.

Denetim amacıyla taksilerde bulunan kameralar sayesinde adli olaylarda emniyet personelinin incelemesi üzere ses kaydı olmaksızın kamera kaydı; araç, şoför ve yolculuk takibi gibi hizmetleri de barındırıyor.

YOĞUNLUK TESPİTİ YAPACAK

Ulaşımda taksilerin yoğunluğu ve hareketliliği düşünüldüğünde, iTaksi sistemi akıllı şehircilik adına mükemmel bir veri toplama-biriktirme aracına dönüşüyor. İlgili sensörler ile; bölgesel nem ve hava durumu, bozuk yol tespiti, bölge bazlı yağış oran ölçümü ve hava kalitesinin belirlenmesi, yol kenarı otopark müsaitlik tespiti, yoğunluğa göre trafik ışıklarının otomatik ayarlanması, trafik yoğunluğunun ölçülmesi gibi şehrin her anlamda gelişmesine katkıda bulunacak detayları da içererek, bilgilerin toplanması ve bu konularda analizlerin yapılarak ilgili iyileştirmelerin yapılması üzere karar destek mekanizmasını kurmayı amaçlıyor.

Sarı, turkuaz ve siyah renk seçeneği var

Son zamanlarda trafikte turkuaz renkli taksilere rastlıyorsunuzdur. Bu taksiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iTaksi uygulaması kapsamında oluşturduğu bir katagori. iTaksi ile taksi çağıran vatandaşlara üç seçenek sunuluyor. İsteğe göre sarı, turkuaz ve siyah renkli araç talebi yapabiliyorsunuz. Sarı taksi şu anda yaygın olanı. Turkuaz renkli taksiler ise D kategorisi olarak da tabir edilen biraz daha lüks ve konforlu araçlardan oluşuyor. Ulaşım fiyatı sarı taksiden biraz daha pahalı. Eğer ben VİP hizmet almak istiyorum derseniz de siyah renkli taksi talebi yapabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İsbak, bu konuda uzunca bir süredir çalışıyor. Tamamen yerli yazılım şirketlerine ve Türk mühendislere yaptırılan yazılımın önümüzdeki dönem bütün taksilere yayılması bekleniyor. Ruhsat süresi dolan taksilere de yavaş yavaş turkuaz renkli araçlara dönüşecek.

Şu anda İstanbul trafiğinde bu araçlardan 100 adet var. 3 yıl içinde taksilerin tannanının bu renge dönüşmesi hedefleniyor. Böylece Avrupa ülkelerinde alışık olduğumuz konforlu taksicilik dönemine geçilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu