Haberler

İşte sigorta şirketlerinin ucuz kasko paketleri

SON yıllarda trafik sigortası ve kaskoda artan fiyatlar araç sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi. En ucuz zorunlu trafik sigortası priminin 600 TL’leri aştığı şu günlerde kaskoda ise bin TL’lerin altında fiyat bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle özellikle dört-beş yaş üstü araçlarda kasko yaptıran araç sahibi sayısı oldukça sınırlı kalıyor. Zorunlu sigortadan kaçamayanlar yüksek maliyetlere katlanmamak için kasko poliçelerini yenilemiyor.

Sigortacılar da son yıllarda hızla artan kasko poliçe iptallerinden etkilendiklerini söylüyor. Sektör temsilcileri Türkiye’de özellikle araçların yaşı ilerledikçe kasko yaptırma oranının azaldığına dikkat çekiyor. TÜİK verileri de sektördeki erimeyi ortaya koyuyor. Ekim 2018 TÜİK verilerine göre, Türkiye’de kaskosuz araç sayısı yüzde 73.5 gibi yüksek bir oranda.

SİGORTACILAR DEVREDE

Hal böyle olunca sigortacılık sektörü de kendince önlem alıp son yıllarda daha uygun fiyatlı kasko poliçeleri çıkarmaya başladı. Kimi “Kendi poliçeni kendin oluştur” sloganı ile ihtiyaca göre poliçe oluşturmayı teşvik etti, kimi anlaşmalı servisleri kabul edenlere yüzde 50’leri aşan prim indirimleri vaat etti.

Son yıllarda hızla büyüyen ucuz kasko poliçeleri sayesinde artık 150 ile 450 TL arasında prim ödeyenler farklı içeriklerdeki poliçelere kavuşuyor. Fiyat belirlemede poliçenin içindeki risklerin dışında sizin şoförlük sicilinizin ne kadar temiz olduğuna da bakılıyor. Yani artık iyi şoför düşük, kaza oranı yüksek riskli şoförler ise daha yüksek prim ödüyor.

Henüz sektör geneline yayılmayan ucuz kasko poliçesi satan sigorta şirketlerinin paketlerini sizler için mercek altına aldığını. Hangi sigorta şirketinin, kaç liraya, hangi risklerinizi güvence altına alıyor araştırdık. İşte sigorta şirketlerinin ucuz kasko paketleri…

UNİCO SİGORTA

Unico Sigorta, müşterilerine premium kasko ürününe alternatif olarak daha düşük maliyetli bir öneride bulunuyor. Bu ürünün aynı içerikte yüzde 30’a varan prim avantajı sağladığını söyleyen firmanın Genel Müdürü Cenk Tabakoğ-lu, “Teminatları karşılaştırdığımızda alternatif ürünümüzde herhangi bir fark bulunmuyor. Ancak bu ürünümüzde hasar anında kendi servis ağımızı kullanarak sağladığımız maliyet avantajını müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bu alternatifle özellikle orta segmentte bulunan ve marka garantisi sona ermiş araç sahiplerini hedefliyoruz” diyor.

Unico Sigorta, sektörün aksine çok uzun zamandır kasko ürünlerini dileyen müşterilerine modüler olarak sunuyor. Bu sayede kasko müşterileri ihtiyacı kadar teminatı alabiliyor. Kurum olarak buna uygun ürünler dizayn etmeye özen gösterdiklerini söyleyen Tabakoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bazı ucuz kasko ürünleri, müşterilere kötü sürprizleri de beraberinde getirebilir. Bu sebeple teminat yapısı ve poliçe detayları müşterilere çok iyi anlatılmalı. Kasko poliçesinin ucuz olmasının çok daha ötesinde, biz müşterilerimize ödeme planı konusunda da çözümler sunuyoruz. UniKasko ürünümüz aylık olarak ödeniyor ve müşterilerimizin kart limitini bloke etmiyor.Örneğin, 1.200 TL olan poliçe primi için müşterimizin kartından her ay 100 TL otomatik olarak çekiliyor ve bu sayede kredi kartı limitini müşterilerimize bırakıyoruz. UniKasko’nun hali hazırda kullanıcı dostu mobil uygulaması genç kesimlerin çok ilgisini çekiyor.” Tabakoğlu, sektörde sigortasızlık oranının çok yüksek olduğunu hatırlatıp, sektörün bu nedenle daha uygun fiyatlı tamamlayıcı nitelikte mikro kasko paketleri oluşturarak karşılık verdiğini söylüyor.

ANADOLU SİGORTA

Anadolu Sigorta farklı müşteri gruplarının bütçe ve ihtiyaçlarına göre çok sayıda kasko ürünü çıkarttı. Klasik kaskonun yanı sıra, Birleşik Kasko, Plaza Kasko, Mehmetçik Kasko x ve Taraftara Kasko ürünü çıkarttıklarım söyleyen firmanın Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz, “Bu ürünlerimizin yanı sıra, daha ekonomik çözümlerle aracına kasko poliçesi yaptırmak isteyen sigortalılarımız için Pert Kasko ya da Hesaplı Kasko’yu öneriyoruz” diyor. Firma Hesaplı Kasko ürününü yaklaşık iki sene önce raflarına koydu. Bu kaskonun en temel özelliği, tüm hizmetlerini Anadolu Sigorta ile anlaşmalı özel servislerden alacağını belirten sigortalılara sunulması. Başka deyişle anlaşmalı özel servislerle herhangi bir motorlu taşıt üreticisi veya distribütörü tarafından yetkilendirilmemiş servislerin kastedildiğini söyleyen Metin Oğuz, şu bilgiyi veriyor: “Hesaplı Kasko, mevcut Birleşik Kasko Sigortası ‘Genişletilmiş Kasko’ ürünümüzle aynı teminat kapsamına sahip. Anlaşmalı servis ağımızın çok yaygın olduğu bu üründe, hususi araçlarla yolcu taşıyan maksimum yedi koltuk kapasiteli glass van tipi kamyonetlere de teminat veriyoruz. Ayrıca, poliçe kapsamında verilen mini onarım hizmetleri ile sigortalılarımıza araçlarında oluşan küçük çaplı hasarları ücret talep etmeden ve hasarsızlık indirimi bozulmadan giderme hizmeti sunuyoruz.”

Anadolu Sigorta Hesaplı Kasko müşterilerine çok sayıda anlaşmalı özel servis istasyonu seçeneğinden, 7/24 hizmet sağlayan asistans yardımlara kadar çok sayıda hizmet sunuyor. Ayrıca tüm araç gruplan için ihtiyari mali mesuliyet teminatı da sınırsız şekilde kullandırılıyor. Sigortalıların ilerleyen yıllarda diğer kasko poliçelerine geçiş yapmaları halinde, yenilemelerinde hasarsızlık indirimlerini de koruduklarına dikkat çeken Oğuz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Hesaplı Kasko ile maliyetini yüksek bulduğu için kasko yaptırmayı tercih etmeyen tüm araç sahiplerini hedefliyoruz. Pert Kasko ürünümüz ise mümkün olabilecek en az prim ile kasko sigortasındaki çarpma, yanma, çalınma gibi tam hasara yol açan en önemli temel riskleri teminat altına alıyor. Araç onarımlarını anlaşmalı özel servislerde yaptırmayı kabul eden, aracını garajda tutan ya da yalnızca temel risklere karşı teminat altına almak isteyen müşterilerimiz hesaplı kasko ürünümüzü daha çok tercih ediyor. Avantajlı fiyatları yüzünden kasko müşterilerimizin yüzde 7’si Hesaplı Kasko’yu tercih etti. Hedefimiz, şirketimizde trafik poliçesi sahibi olan ancak kasko poliçesi olmayan müşterilerimize ulaşabilmek ve bu oranı en az yüzde 15’e çıkarabilmek.”

AKSİGORTA

Aksigorta ekonomik nedenlerle kasko yaptırmayan araç sahipleri için bütçeye uygun primlerle tam güvence sunan Tamamlayıcı Trafik Paketleri çıkarttı. Paketler, modüler yapısıyla satın alma kolaylığı sağlarken fiyatlarıyla da araç sahiplerine büyük maliyet avantaj sunuyor. Poliçenin üç ayrı paketten oluştuğunu söyleyen firmanın Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“347 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan Tamamlayıcı Çarpışma Paketi, Trafik sigortasının karşılamadığı, çarpma, çarpışma sonucu müşterinin kendi aracında oluşan hasarı karşılayarak aracın korumasını tamamlıyor. Geniş teminat seçenekleri ve belirli bir limite bağlı olmaksızın araç bedeli kadar koruma sağlaması ile dikkat çeken bu paket, trafik kademesine ve araç bedeline göre sabit fiyat garantisiyle de maliyet avantajı sağlıyor. Tamamlayıcı Çarpışma Paketi aynı zamanda yol yardım, ikame araç, ferdi kaza ve hukuk koruma, mini onarım ve ücretsiz kara ambulansı gibi katma değeri yüksek ek faydalarla hayatı kolaylaştırıyor.”

Aksigorta’nın ayrıca 126 TL’ye sunulan Tamamlayıcı Doğal Afet Paketi de var. Bu paket ile poliçe sahipleri trafik sigortasının karşılamadığı doğal afet sonucu oluşan hasarları karşılayabiliyor. Deprem, dolu, sel, su baskını ve fırtınaya karşı araç güvence altına almıyor.

Türkiye’de doğal afet teminatının ayrı satılabilmesi ile bir ilk özelliği taşıyan bu paket, sabit fiyat garantisi ile trafik sigortasına ek olabileceği gibi tek başına da satın alınabiliyor.

Araç sahipleri Tamamlayıcı Sorumluluk Paketi ile de, trafik sigortasındaki ihtiyari mali mesuliyet (İMM) teminatını 100 bin TL artırabiliyor. 63 TL sabit fiyat ile sunulan bu paket, trafik sigortası limitlerinin yetmediği maddi ve bedeni hasarlarda ek koruma sağlıyor. Modüler yapısı sayesinde, trafik sigortası olan araç sahipleri, Tamamlayıcı Çarpışma Paketi ve Tamamlayıcı Doğal Afet Paketi’ni ayrı ayrı alabiliyor. Tamamlayıcı Sorumluluk Paketi ise ek paket olarak diğer iki paketten biri ile birlikte satın alınabiliyor.

Bu paketlerle trafik sigortası olan buna karşın kaskosu bulunmayan dört yaş üstü ve değeri 100 bin TL’nin altındaki araçların hedeflendiğini söyleyen Tezbaşaran, “Bu özellikle Türkiye’de yaldaşık 7 milyon araç sahibi var. Aksigorta’mn bu yeni ürünü toplamda 536 TL ..primle araçlara tam güvence sunuyor. Piyasaya sunulalı henüz iki ay olmasına rağmen 24 bin araç Aksigorta Tamamlayıcı Trafik Paketleri ile güvence altına alındı” dedi.

EUREKO SİGORTA

Garanti Bankası’nm Eureko Sigorta işbirliğiyle sunduğu “Kazançlı Kasko” ürünü, modüler yapısı sayesinde tüm araç sahiplerine istediği teminatı ekleyip çıkararak tamamen kişiselleştirme imkanı sunuyor.

Bu özelliği nedeniyle araç sahiplerine de önemli bir fiyat avantajı sağlıyor. Bankanın araç sahibi müşterilerinin Garanti Cep, Garanti İnternet ve garanti.com.tr üzerinden yaptırabildiği Kazançlı Kasko, ödemesini Garanti Bankası’na ait bonus özellikli kartlarla yapanlara aynı zamanda yüzde 10 bonus kazandırıyor. Garanti müşterisi olmayan araç sahipleri ise garanti.com.tr üzerinden Kazançlı Kasko yaptırabiliyor. 2016 yılından bu yana raflarda bulunan Kazançlı Kasko sayesinde kişiler ihtiyacı olmayan teminatlar için ödeme yapmayarak hem daha uygun fiyatlı kasko yaptırabiliyor, hem de peşin hasarsızlık ve anlaşmalı servis indirimi gibi ek özelliklerden yararlanıp ekstra indirim kazanıyor.

Edinilen bilgiye göre, Eureko Sigorta’nm Kazançlı Kasko ürünü 450 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

SOMPO JAPAN RİSKE GÖRE FİYAT

Sompo Japan, Mini Kasko olarak adlandırdığı ürünle daha uygun fiyatlı kasko arayışında olanları hedefliyor. Kasko poliçelerinin bin TL’lerin üzerine çıktığı bugünlerde ortalama 340 TL’lik fiyatlarla sunulan Mini Kasko içerik olarak da oldukça zengin. Mini Kasko ile zorunlu trafik sigortası alan buna karşın kasko alamayan kesimi hedefleyen Sompo Japan, ürüne ilişkin şu bilgileri veriyor:

“Mini Kasko’da ortalama fiyatımız 340 TL. Bu ürünün en önemli bacağı ise riski doğru ölçebilmekten geçiyor. Yani amaç hasarı yüksek müşteriye onun hak ettiği primi uygulamak, bu sayede iyi sürücüye de bu iyiliğinin karşılığında uygun fiyatlı ürün sunabilmek. Bu nedenle bu ürünümüz herkese açık ancak riske göre fiyat uygulamamız var.”

Araçların yüzde 73.5’i kaskosuz

Sıfır araç satışlarındaki düşüş 2018’de sigorta sektöründe de ciddi bir daralmaya neden oldu. Bugün Türkiye’de 23 milyon araç bulunuyor. Buna karşın zorunlu trafik sigortası olan araç sayısı 18 milyon, kaşkolü araç sayısı ise 6 milyon civarında.

Ekim 2018 sonu TÜİK verilerine göre, hali hazırda Türkiye’deki kaskosuz araç oranı yüzde 73.51 gibi yüksek bir düzeyde. Sektör temsilcilerine göre, kurda yaşanan hızlı çıkış, enflasyondaki yükseliş gibi nedenlerle kasko poliçesini yenilemeyenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Sektör temsilcilerinin tahminlerine göre, Türkiye genelinde her yıl ortalama 600 bin olan kaskodan ayrılan araç sayısı 2019 yılında 900 bin seviyesine ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu