Makaleler

İş Zekası Neden Önemli?

İŞ ZEKÂSI NEDEN ÖNEMLİ?

İş zekâsı ile ilgili pek çok şey duyuyoruz. Peki BI çözümlerinin gerçekten şirketimize neler katabileceğini biliyor muyuz?

İş zekâsının neden önemli olduğunu ve nerelerde kullanabileceğimizi anlatabilmek için öncelikle bu kavramın ne olduğu anlamak gerekiyor. İş zekâsı (Business Intelligence), aslında İngilizce’den direkt çevirdiğinizde “iş istihbaratı” anlamına geliyor ve tam anlamıyla şirketiniz hakkında her türlü verinin mantıklı bir şekilde raporlamasını sağlayan sistemleri tanımlıyor. Peki, pek çok insanın sadece raporlama olarak bildiği iş zekâsı sistemi şirketler için ya da büyümek isteyen KOBİ’ler için neden gereklidir?

is zekasi

Günümüzde resmi dairelerden özel şirkete kadar kullanılan BI çözümleri, özellikle büyük çaplı veya büyümek isteyen kurumlar için gelecek projeksiyonlarının ayrılmaz bir parçası gibidir. Çünkü şirketin iş yapış süreçleri sırasında oluşan verileri başka yazılımlarla toplamak ve raporlamak mümkün olmayabilir. Anlamlı bir şekilde raporlanan bu veriler, yeni kararların alınma aşamasından uygulama süreçlerine kadar birçok farklı kısımda şirket yönetimine yol gösterebilir. Yani yeni yatırım yaparken ya da sene içindeki üretimi planlarken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gibi konularda yönetim kadrosuna yol gösterir. Bunun dışında şirketteki atılan adımların ne kadar doğru olduğunu veya kârlılığı da görüntüleyebilir. Elbette şirketiniz küçük çaplıysa bu verileri kendiniz de çıkarıp analiz edebilirsiniz. Ancak çoğu zaman bu bilgileri çıkarırken harcayacağınız süreyi işinize ayırmak daha mantıklı olabilir. Raporlamayı kendiniz yapmak isterseniz ilk başta aklınıza gelmediği için araştırmadığınız pek çok veriden de mahrum kalabilirsiniz. Üstelik yapılan hesapların ve çıkarımların doğruluğunu da kontrol etmeniz gerekir ki bu da iş yükünün artması anlamına gelir.

İşte bu nedenle şirketlerini daha profesyonel olarak geliştirmek isteyen yöneticiler, iş zekâsı çözümlerinden yararlanmaları gerektiğini bilirler.

KİMLER İŞ ZEKASI KULLANABİLİR?

İş zekâsı sanıldığı gibi sadece büyük ölçekli şirkederde değil 5-10 kişinin çalıştığı küçük çapta iş yerleri için de kullanılabilir. Burada bir sistem oluşturulurken zaten sizin işletmenizin ölçeklerine göre her şey ayarlanır ve anahtar teslim işverene sunulur. Personelin zamanını daha tasarruflu kullanmasını sağlayan bu sisteme de aslında en çok ihtiyaç duyan büyük firmalardan çok orta ve küçük işletmeler dediğimiz KOBİ’lerdir.

İŞ ZEKÂSI NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR?

Veriyi bilgiye, bilgiyi aksiyonlara dönüştüren iş zekâsı ya da diğer bir adıyla “karar destek sistemleri”, pek çok grafikle şirketinizin ya da kurumunuzun işleyişini gözler önüne serer. Şirketler iş zekâsını, çoğunlukla performans yönetimi, risk analizi ve işgücü planlaması gibi konularda kullanırlar ve bu da gelecekteki şirket politikalarım belirlemeye olanak tanır. Firmaların karar verme, maliyet düşürme ve yeni iş fırsatlarını saptayabilmeleri için kullandıkları BI, karar vericilerin, teknik personele ihtiyaç duymadan detaylı raporlar oluşturabilmelerini sağlar. Bu da tahmine dayalı kararlar yerine gerçekçi raporların baz alınıp daha objektif kararların ortaya çıkmasına imkan sunar. Özellikle dağınık durumdaki ve farklı teknolojiler üzerinde bulunan verilerin toplanması, sonrasında ise analiz edilmesi, iş zekası çözümlerinin en çok kullanıldığı yöntemdir. Toplam masrafların azalması için önemli bir adım olan BI, küçük ve orta işletmeler için hayati öneme sahip kaynaklan da boşa harcamayı engeller. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru yatırımın yapılmasını sağlayan iş zekâsı sistemleri işletmelerin yaptıkları yanlışları gözler önüne serer ve şirkette şeffaflık getirir.

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ

İş para vermeye gelince elbette herkesin aklında “Karşılığını alabilecek miyim?” sorusu geliyor.

Burada işlemi sadece raporlama olarak görmek aslında iş sahiplerini hataya sürükleyebilir. BI konusunda çözüm üreten pek çok firma, Oracle, SAP ve Microsoft SQL gibi dünyaca ünlü iş zekası çözümleri üzerinde geliştirdikleri hazır paketleri kolayca sizin sektörünüze ve hatta şirketinize uyarlayabilir. Burada esas olay size özel bir BI çözümü oluşturulmasıdır. İhtiyaç duyulan bilgilerin nasıl sımflandırılacağı bulunarak yapılan ön analizlere göre size uygun iş zekası çözümleri oluşturulur. Tek bir alanda toplanılan veriler ve bunlardan ortaya çıkan grafiklerle performansınızı ve diğer pek çok bilginizi gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Hızlı sıçrama yapmak isteyen kurum ve kuruluşlar bu bilgilerden yararlanarak verimliliklerini ve yükselişlerini arttırıyorlar. Bir veri ambarı yaratılan sistemlerde ayrıca veri dağıtımı, iş planlaması ve simülasyonu, strateji yönetimi gibi hizmetler veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu