Haberler

İş dünyası, 300 girişimci ile Kayseri de buluştu

Her yıl girişimcilik haftasında İstanbul’da düzenlenen ‘G3 Forum’ bu yıl ilk defa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Kayseri’de gerçekleştirildi. Yırtıcı Fikirler temasıyla gerçekleştirilen forumda 300’e yakın girişimci adayı Gülden Yılmaz, Ali Sabancı, Evrim Araş gibi Türk iş dünyasının önde gelen isimlerine sorular sorup deneyimlerinden yararlanma imkanı buldu.


Girişimciliği Anadolu’ya taşıyan etkinliklerin sayısında hızlı bir artış gözleniyor. Bu konuya en iyi örneklerden biri, önceki hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) önderliğinde Kayseri’de gerçekleştirildi.

G3 Forum

TOBB’un bünyesinde oluşturulan, girişimcilik alanındaki en büyük etkinliklerinden Geleceğin Gücü Girişimciler ’G3 Forum’, Kayseri ile ilk kez Anadolu’ya açılmış oldu. Her yıl girişimcilik haftasında İstanbul’da düzenlenen G3 Forum’un Anadolu’daki ilk durağı olan Kayseri etkinliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Ticaret Borsası ev sahipliğinde, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Uluslararası Girişimcilik Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

‘Yırtıcı Fikirler’ temasıyla düzenlenen etkinlikte girişimci ve girişimci adayları 10 kişilik gruplar halinde, Gülden Yılmaz, Ali Sabancı, Evrim Aras, Göktekin Dinçerler, Murat Kolbaşı, Sinan Öncel, Murat Şahin, Ayşe Şule Bilgiç, Esra Civelek, Pelin Akın, İbrahim Doğan, Bedriye Hülya, Berna ilter, Emrah Kaya, Cihat Alagöz, Canan Özdemir, Mustafa Sak, Sezai Hazır, Kadir Büyükhelvacıgil, Elif Çoban gibi alanlarında uzman 60 kişilik mentor grubuyla yuvarlak masalarda bir araya gelip, 15 dakika süreyle mentorlere sorular yöneltip deneyimlerinden yararlanma imkanı buldular.

3 bin 400 girişimciyle buluştu

G3’ün herkesin sesini duyurabilmesi için oluşturulmuş bir platform olduğunu dile getiren G3 Platformu Başkanı Gülden Yılmaz, 4 yılda 3 bin 400 girişimci ve girişimci adayı ile buluştuklarım söyledi. Anadolu’nun ücra köşesindeki fikirlerin doğru şekilde ortaya çıkmasını istediklerini aktaran Gülden Yılmaz, “Bu yüzden forumu Anadolu’ya taşıma kararı aldık ve ilk durağımız Kayseri oldu. Yakın zamanda farklı kentlerde de girişimcilerle biraraya geleceğiz” dedi.

G3 Forumu 2015’de 4 bölgede 4 şehirde, gelecek yıldan itibaren ise 7 bölgede 7 şehirde gerçekleştirilecek. Her buluşmada yüzlerce girişimci ile biraraya gelinecek. Ortaya konacak uygulanma imkanı olan fikirlere, her türlü ihtiyaç duyduğu altyapı desteği verilecek.


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras da “2016 yılında kurula kayıtlı kadın girişimci sayısını yüzde 10,2017 Şubat ayında ise yüzde 15 daha artırmayı hedefliyoruz. Görev süremin sonuna kadarsa TOBB il Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin yarattığı istihdamı yüzde 25 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Genç nesle yöneleceğiz”

Anadolu’da girişimcilik rüzgarını daha güçlü estireceklerini ifade eden TOBB Başkanı adım atıyoruz. Girişimciliğin yayılması noktasında vites büyütüyoruz” dedi. “Genç nesli girişimciliğe yöneltebilirsek hedef hedefimize daha çok ulaşırız” diyen Rıfat Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Şu anda dünyanın en zengin 20 ülkesi, en girişimci 20 ülkesi durumunda. G7 ülkeleri içinde, ekonomik zenginlikle girişimcilik arasında güçlü bir ilişki tespit edilmiş durumda. Bizim müthiş dinamik bir nüfusumuz var. İtalya, Avrupa’nın en yaşlısı, biz en genciyiz. Bu alanda hala almamız gereken mesafeler var” dedi.

Amway Küresel Girişimcilik Raporuna göre Türkiye’nin, girişimciliği olumlu değerlendirme açısından ülkeler arasında 25’inci sırada yer aldığını belirten Hi-sarcıklıoğlu, “Türkiye’deki vatandaşların yüzde 68’i girişimciliğe pozitif bakıyor. Hedefimiz bu oranı yukarıya çekmek. Vodafone Enstitüsü’nün 9 ülkede yaklaşık 10 bin gençle görüşerek yaptığı bir başka araştırmadaysa, Türk gençlerinin Avrupa’daki diğer gençlere göre daha girişimci olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türk gençlerinin, yüzde 90’ı gelecekte kendi işini kurmak istiyor” diye konuştu.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, girişimci adayları tarafından yoğun ilgi gören iş insanlarından oldu. Kayseri’de bulunduğu süreç içerisinde gerek tanışmak, gerek fotoğraf çektirmek ve gerekse sohbet etmek amacı ile çok sayıda girişimci ile beraber olan Sabancı’mn verdiği tavsiyeler dikkatle dinlendi. Üç ayrı grup halinde, fotoğrafta görülen masada girişimcileri dinleyen Sabancı, “Fikrin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Üretmenin yanı sıra satış ve satış sonrasına da odaklanın. Pazarı çok iyi tanıyın. Daha çok kişiye ulaşan modeller üzerinde çalışın. Ne yapmamanız gerektiğini iyi bilin ve uygulayın” dedi.

G3 Platformu Başkam Gülden Yılmaz, Kayseri’de en çok yorulan iş taşanlarının başında idi. Tüm sorulara, içtenlikle ve ayrıntılı yanıtlar verdi. Zaman zaman eşi Yılmaz Yılmaz ile birlikte yarattıkları Koton’un iş serüveninden de örnekler veren Yılmaz, girişimcinin iyi bir gözlemci olması gerektiğini vurgulayarak, “Müşteri gözü ile bakmasını bilmelisiniz. îçeriden dışarıya değil, dışarıdan içeriye bakmanız gerekiyor” dedi. Biomedikal alanında proje geliştiren bir girişimcinin ortaklığa dönük yaklaşımım da değerlendiren Yılmaz, “Ortaklık kötü değildir. Bir güçbiriiğidir. Ortaklığa açık olun. Kurallarınızı baştan koyun ve yazılı hale getirin” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu