İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

İnternetten Otobüs Bileti Satışı Yapan Girişimler

Otobüs bileti satışı internete kayıyor

Geçen yıl Türkiye’de 25 milyon otobüs bileti internetten satıldı. Bu rakam toplam satışm yüzde 10’unu oluşturuyor. Önümüzdeki beş yılda online satışların payının yüzde 50’ye yaklaşacağı öngörülüyor. Bu beklenti online otobüs bileti satan girişimlerin artmasına neden oldu. Bir yandan mevcut şirketler büyürken bir yandan da yerli ve global yeni yatırımcılar pazara geliyor.

bilet

E-ticaret alanındaki büyüme, farklı iş alanlarının da ortaya çıkmasına ve yeni pazarlar yaratmasına neden oluyor. Bu sayede online platformlar çeşitlenerek artmaya devam ediyor. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin e-ticaret pazarında en büyük pay 6,8 milyar TL ile tatil-seyahat sitelerine ait. E-ticarete güven oluştukça seyahat biletlerinin internetten satılma oranları da yükseliyor. Uçak biletleri uzun zamandır yoğun bir şekilde internetten satılıyor. Otobüs biletlerinin internetten satışı da giderek artıyor.

Türkiye’de yılda 250 milyon adet otobüs bileti satılıyor. Bu biletlerin yüzde 10’u internetten satılıyor. Geçen yıl 25 milyon otobüs bileti internetten satıldı. Önümüzdeki beş yılda online satışların payının tıpkı uçak bileti satışlarında olduğu gibi yüzde 50 civarlarına yaklaşması öngörülüyor.

Buradaki büyümenin sürmesiyle birlikte online otobüs bileti satan girişimler de artıyor. Girişimlerin büyüyen bir ivmeye sahip olmaları yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Bu nedenle pazardaki şirketler yatırım alıyor ve uluslararası şirketlerle görüşmelerini sürdürüyor.

YATIRIM GELİYOR

Örneğin bu alanda faaliyet gösteren oBilet.com, geçen yıl Haşan Aslanoba ve Early Bird’den yatırım aldı. NeredenNereye.com, global otobüs bileti satan bir platformu olan Brezilya merkezli ClickBus ile birleşerek yeniden yapılanmaya gitti. Biletall.com, uluslararası arenada kendilerine yatırım yapmak isteyen şirketlerle görüşmeler gerçekleştiriyor. Melek yatırım ağı Etohum, Pakistan merkezli online bilet platformu BookMe.pk ve Türkiye’deki mobil platform Cepyol şirketine yatırım yaptı.

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, bu alanda yatırım yaptıkları iki girişim olan Cepyol.com ve Bookme.pk şirketlerine hem girişimcilerin heyecanı hem de sektörün büyüyor olması nedeniyle yatırım yapma kararı aldıklarını söylüyor. Büyükdemir, “Cepyol.com, Türkiye’de uçak ve deniz otobüsü biletlerinin satışında önemli rol oynuyor. Bookme.pk ise Pakistan’da otobüs biletleri satan lider bir internet girişimi. Her iki şirket de son yıllarda büyümelerini hızlandırdı” diyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK

Bu alandaki girişimlerden biri olan oBilet.com’un temelleri, Yiğit Gürocak ve Ali Yılmaz’m öğrencilik yıllarında otobüs bileti alırken yaşadıklan çeşitli sıkıntılara çözüm üretmeleri üzerine 2012 yılında atıldı. oBilet.com kurucularından Yiğit Gürocak, “oBilet.com, sektörde Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen platformu. oBilet.com her yıl sisteminde daha fazla otobüs şirketi biletinin satılmasını sağlıyor. Yaptığı yeniliklerle, kampanyalarla ve ayrıca uçak bileti ile otel rezervasyonu gibi hizmetler de vererek büyümesini sürdürüyor” diyor.

oBilet.com, 2015 yılının haziran ayında Aslanoba Capital ve Earlybird Venture Capital’den bir yatırım aldı. Şirket, bu yatırım sayesinde ekibini büyütme ve yeni projelerini gerçekleştirme fırsatı buldu. 2014’te 1 milyonun üzerinde otobüs bileti satan şirket, önümüzdeki yıllarda Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde de faaliyete başlayarak bu pazarlarda da iyi bir konum elde etmeyi planlıyor.

MOBİL KANAL BÜYÜYOR

Online platformlarda büyüme planları sürerken mobil tarafta da gelişme söz konusu. Önümüzdeki süreçte de mobil kanaldaki büyümenin ivmelenmesi bekleniyor. Cepyol’un CEO’su Egemen Şekeralp, her 100 kişiden 15’inin online seyahat biletlerini cep telefonu gibi mobil cihazlardan aldığını söylüyor. Şekeralp, Cepyol’un satışlarının yüzde 95’nin mobil cihazlardan, Cepyol mobil uygulaması vasıtasıyla gerçekleştiğini ifade ediyor.

Egemen Şekeralp, pazardaki beklentilerini şöyle anlatıyor: “Türkiye Avrupa’nın en çok internet kullanan ikinci ülkesi konumunda. İnternetteki bu büyümenin e-ticaretteki yansıması yüzde 35’lik büyüme şeklinde seyrediyor. Bu büyümenin de yaklaşık yüzde 35’i tatil ve seyahatte gerçekleşiyor. Online seyahat sektöründeki büyümenin bu şekilde devam etmesini, mobil seyahat sektörünün önümüzdeki beş yıl boyunca hızlı artıktan sonra masaüstü internet seviyelerinde seyretmesini bekliyoruz.”

300 ŞİRKET VAR

Şu anda Türkiye’de yaklaşık 300 otobüs şirketi bulunuyor, ilerleyen yıllarda bir miktar da olsa konsolidasyonlar ile şirket sayısında azalma bekleniyor. Diğer yandan yolcuların da satın alma işlemlerinde online mecraları tercih etme oranının artacağı tahmin ediliyor. Hem şirket konsolidasyonları hem de online mecraların satışlardaki payının artmasının da şirketlerin kârlılıklarını artıracağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu