İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram’dan satış yapmak. Ticaret artık sosyal medya platformlarında dönüyor. 1.5 milyarı bulan kullanıcı sayısı ile Instagram, ticaret yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi durumunda. Fatura kesiyorsanız sorunsuz şekilde oturduğunuz yerden satış yapma imkanınız vardır. Instagram’da satış yapmak isteyenler için yol haritası.

Instagram’dan Ürün Satışı Yapmak

Instagram’ın 1.4 milyar kullanıcısı bulunuyor, günlük fotoğraf ve video paylaşım sayısı 60 milyon, beğeni ve etkileşim sayısı ise 1.6 milyar civarı. Bu devasa rakamlar, Instagram’ı en popüler alışveriş platformlarından biri haline getirdi. Özellikle tekstil, moda, gıda, aksesuar, kozmetik, dekorasyon, mutfak malzemeleri, ev tekstili, pet ürünleri, bebek ürünleri, kitap, kırtasiye ve elektronik ürünlerin satışı için muazzam bir mecra. Türkiye’ye bakacak olursak 68,9 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Bunlar, birden çok sosyal medya platformuna üye. Sadece Instagram’a üye olanların sayısı 52 milyon 150 bin kişi. Instagram üzerinden nüfusun yüzde 61.1’ine, direkt olarak ulaşmak mümkün.

Öte yandan dünyadaki toplam 1.4 milyar Instagram kullanıcısı, bir ay içerisinde 130 milyon kez ‘Instagram shopping’ tuşuna basıyor. Bu da platformun e-ticaret sektörü için önemini gösteren bir rakam. Kullanıcıların ilgi alanlarının en ince detayına kadar gözlenmesi ve segmente edilmesi, Instagram üzerinde alışverişi çok cazip hale getiriyor. Instagram üzerinden ticaret yapmanın tek değil, birçok yolu var. Faturanızı kestiğiniz sürece önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. İsterseniz dünyanın diğer ucuna bile oturduğunuz yerden satış yapabilirsiniz.

Instagram'dan Satış Yapmak
Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram Shop İle Entegreli Çalışılmalı

Ticimax E-ticaret Sistemleri Dijital Pazarlama Yöneticisi Pınar Keleş, dünyada uzun süredir kullanılan fakat Türkiye’de son dönemlerde kullanılmaya başlanan Instagram özelliklerinden biri olan InstaShop’un kullanılmasının, marka kimliğini güçlendirmek adına oldukça önemli olduğunu ifade ederek “InstaShop, Instagram’dan ürün satan firmaların Instagram mağazaları ve e-ticaret sitelerinin entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir Instagram özelliği.

Genellikle bu özellik ile firmalar, paylaşımlarında ürünlerini etiketleyebiliyor ve doğrudan e-ticaret sitelerine yönlendirerek satış gerçekleştirebiliyor. Güvenli ödeme yöntemleri sunmak ve marka kimliğini güçlendirmek için oldukça önemli bir özellik” diyor.

Instagram görselliğe dayalı bir sosyal medya platformu olduğu için burada satış yapmak isteyenlerin paylaşım görselleri ve videolarına oldukça önem vermesi gerektiğine de işaret eden Keleş, “Instagram özellikleri arasında yer alan çoklu paylaşım özelliğini kullanarak ürünlerinizi her açıdan gösterecek görseller ile ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Performansınızı mümkün olduğunca yukarılara çıkarabilmek için doğru #hashtag (etiket) kullanımına dikkat etmelisiniz.

Satmak istediğiniz ürünle doğrudan alakalı #hashtag kullanmak, hedeflemiş olduğunuz potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenizi kolaylaştıracaktır” diye konuşuyor. Instagram’dan satış yapan firmaların bağlı olduğu yasal mevzuatlara da değinen Keleş, şu bilgileri paylaşıyor:

“Bu yasal mevzuatlar şirket kurulumu, vergi düzenlemesi, fatura kesimi çerçevesinde ele alınıyor. Instagram’da satış yapacak kişilerin en çok kurduğu şirket türü, şahıs şirketleridir. Sattığınız her ürün için fatura kesmeniz de oldukça önemli.

Satılan ürünlerde fatura kesilmediği takdirde ürün satın alan kişilerin vergi dairesine şikayet hakkına sahip olduğu unutulmamalı. Instagram’dan ürün satışı yapan firmaların kestikleri ürün faturaları üzerinden aylık ödeyecekleri KDV bulunmakta. Bununla beraber firmanız adına kestiğiniz faturalar üzerinden gelir vergisi de ödemeniz gerekir.

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren vergi levhalarında e-ticaret yaptığı görünen firmalar, gelir vergisi muafiyeti ile yüzde 2 ve yüzde 4 oranında vergi ödemeye başladı. Sizler de şirket kurulumu esnasında e-ticaret kodunu vergi levhanıza işletebilir ve vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.”

Instagram'dan Satış Yapmak
Instagram’dan Satış Yapmak

Ortalama Alışveriş Tutarı 300 TL

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, aylık 1 milyarın üzerinde kullanıcının Instagram’ı aktif olarak kullandığını belirterek, “Bu kullanıcılar da bir ay içerisinde 130 milyon kez Instagram shopping tuşuna basmaktadırlar ki bu rakamlar, pazarın büyüklüğünü bize net olarak gösteriyor.

Gerek sistemi kullanan kullanıcıların demografik yapısı gerekse de bu kullanıcıların ilgi alanlarının en ince detayına kadar gözlenmesi ve segmente edilmesi, Instagram üzerinde alışverişi çok cazip hale getiriyor” diyor. Bunun farkında olan Instagram yönetiminin de alışverişlerin Instagram’dan çıkmadan bitirilebileceği ‘Instagramdan Öde Butonu’ (Instagramcheckout) ile firmalara daha çok ciro vadettiğini ifade ederek, “Şimdilik bu en gelişmiş alışveriş özelliği sadece Amerika’da denenmekte fakat Instagram’da satış yapmak için bunu beklemeye de gerek yok.

Şu anda Türkiye’de hem büyük markalar hem de firma sahibi olmayan şahıslar, Instagram üzerinden satış yapabiliyor.  Büyük şirketler genelde marka bilinirlikleriyle sitelerine trafik çekerlerken firma sahibi olmayan şahıslar ise daha çok havale veya kredi kartı ile satış yaparak ödeme almaktalar” açıklamasında bulunuyor.

Instagram üzerinden yapılan satışların yoğunluğuna bakınca öncelikle bütçe kullanarak reklam veren markaların, sadece post paylaşmakla kalmayıp sitelerine doğru hedef kitleden müşteri çekerek cirolarını yükselttiğine işaret eden Eminoğlu, şunları aktarıyor:

“Bu işletmelerin en çok tercih ettikleri yöntem ise ürün kataloglarını sisteme yükleyerek gerektiğinde buradan sitelerine trafik çekmektir. Bunun dışında hızla büyüyen bir influencer pazarı da var ve bunlar çeşitli formatlar (içerik, resim ve video) aracılığıyla ürünlerle ilgili bilgi paylaşırlar ve Instagram üstünden havale veya kapıda ödeme ile tahsilat yaparak ürün satışı gerçekleştirirler.

Burada da kullanıcı kitlesine bakıldığında oldukça yüksek ciroların döndüğü görülebilir. Instagram’dan yapılan satışlara ürün bazında bakıldığında genelde tekstil, kozmetik ve hızlı tüketim maddelerinin öne çıktığını görüyoruz. Instagram üzerinden satışların ödemeleri ise genelde Havale/Kapıda Ödeme veya Ödeme Linki vasıtası ile yapılırken buradaki alışveriş tutarları da ortalama 300 TL civarında gerçekleşiyor.”

Instagram'dan Satış Yapmak
Instagram’dan Satış Yapmak

En Çok Moda ve Hediyelik Satılıyor

IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara ise, Instagram’dan satış yapmak için özel bir yasal prosedür gerekmediği bilgisini vererek, “Vergi mükellefi olarak ticaret yapan her şahıs şirketi veya kurum; Instagram üzerinden mağazasını açabilir, ürünlerini tüketiciye sunabilir. Bunun önünde özel bir prosedür veya durum söz konusu değil” diyor.

Instagram hayatımıza girdikten sonra alışveriş davranışlarımızın da değiştiğine işaret eden Özkara, “Artık insanlar sadece ürün arayarak ürün satın almıyor. İlgi alanlarınıza ve daha önceki davranışlarınıza göre de ürünler önünüze geliyor ve beğeniyorsanız, ilginizi çekiyorsa satın alabiliyorsunuz. Instagram üzerinden Türkiye’de ağırlıklı olarak satılan ürünler; tekstil ürünleri, giyim, moda, aksesuar ve hediyelik eşya.

Çünkü görsel açıdan zengin ürünlerin satışı, çok daha uygun ve sonuç veriyor” diyor. Herkesin bu platformda bir şeyler satışa çıkarabileceğini ifade eden Özkara, şunları paylaşıyor: “Bunun önünde bir engel bulunmuyor, fakat kitlelere erişmek için ürünleri pazarlamak oldukça önemli. Görmediğimiz ve bilmediğimiz milyonlarca ürün var. Instagram üzerinden satış yapmak için web sitesine teoride ihtiyacınız yoktur.

Resmi koyarsınız, almak isteyen tüketiciler sizlerle irtibata geçer ve iletişim yoluyla satış tamamlanır. Fakat tüketiciye güven vermesi açısından, süreçleri yürütmek, stok yönetmek, para tahsil etmek, ödeme takip etmek açısından oldukça zordur. Instagram üzerinden yurt dışına satış yapmak da mümkün. Bunun en yakın örneği eşim. Almanya, Hollanda, Amerika ve İtalya’ya vitray cam ürünleri satıyor.”

Instagram’da Etkili Reklam Nasıl Verilir ?

Dijital Reklam Yönetim Platformu Magnetiq’in kurucu CEO’su Berkay Yavuz’un aktardığı bilgilere göre, Instagram’da reklam verirken, daha etkili olması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Öncelikle reklam modelini doğru seçmek ve içerikleri hedef kitleye uyumlu şekilde düzenlemek gerekiyor.

Doğru adımları atmak, reklamları doğru bir şekilde kurgulayarak, hedeflenen kitleye ulaşmak için gerekli stratejileri uygulamak, reklamların performansını artıracağı gibi reklam bütçesini de daha iyi yönetmeye yardımcı oluyor. Yavuz, doğru ve etkili bir reklam vermek için izlenmesi gereken adımları ise şu şekilde özetliyor:

“Ulaşmak istenilen sonuca göre reklam amacı seçilmelidir, örnek olarak, markanızın tanınmasını isterseniz, marka bilinirliği, takipçileriniz ile iletişiminizi güçlendirmek isterseniz, etkileşim amaçlı reklamlar yapabilirsiniz. Yeni müşterilere ulaşmak için hedef kitlenizin açık ve net belirlenmesi önemlidir, günün sonunda ürünleriniz ile ilgilenen ve satın alma potansiyeli olan kullanıcılara reklamlarınızın ulaşması, bütçenizi doğru kullanmanızın anahtarıdır.

Reklam bütçenizi belirlerken, hedef kitlenizin büyüklüğüne ve rekabete dikkat etmelisiniz. Reklamlarınızın ilgi çekici olması ve etkili sonuçlar elde edebilmesi için reklam tasarımlarının özenle hazırlanarak ve kısa ve açıklayıcı metinler içermesi önemlidir. Seçtiğiniz platforma göre hazırladığınız reklam tasarımının uyumlu olması, kullanıcı deneyimi açısından olumlu etki yaratacaktır.

Yapılan hatalardan bahsedecek olursak, bunların başında sabırsızlık gelmekte, kullanıcılar reklam verdiklerinde çok hızlı sonuç almayı bekliyorlar, ancak reklamlar belli bir öğrenme sürecinden geçecektir ve bunun için reklamı en az iki-üç hafta herhangi bir değişiklik yapmadan izlemek önemlidir. İkinci olarak, hedef kitlenin çok geniş belirlenmesi. Herkes müşteriniz değildir, ürünlerinizle ilgilenecek, doğru insanlara ulaşmak amaç olmalıdır. Üçüncüsü, reklam görsellerinin yanlış seçilmesi.

Ürünlerinizi açık ve net gösteren, kullanım amacını ve faydasını anlatan görsel ve fotoğraflar seçilmelidir. Dördüncüsü, reklam metinlerinin uzun ve çok fazla bilgi vermeye yönelik olması. Unutmayın, sosyal platformlarda insanların niyeti sosyalleşmektir. Vereceğiniz mesajı kısa ve net vermeniz marka ve reklamların akılda kalıcılığını artıracaktır. Son olarak da bütçenin yanlış belirlenmesi, diyebiliriz. Bütçenizi belirlerken, pazar dinamiklerini iyi değerlendirmek önemlidir. Hedef kitlenizin büyüklüğünü ve rekabetin yoğunluğunu göz önünde bulundurarak bütçenin test edilerek belirlenmesi gerekiyor.”

Instagram’da Reklam Modeline Dikkat!

Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, Instagram alışveriş özelliğiyle özellikle kadın butik giyim ve hediyelik eşya gibi görsel niteliği önde olan ve kullanıcıların görsellerle satışa ikna olabileceği ürünlerin her zaman daha çok satıldığını belirterek, herkesin bu platformda satış yapabileceğini vurguluyor.

Öncelikle bir ‘Instagram business’ yani, işletme hesabı açılması gerektiğini belirten Kaplan, “Instagram alışverişlerinde ödeme yöntemi entegre edebiliyorsunuz. Kapıda ödeme, kredi kartı ile web sitenizde ödeme yöntemiyle alışveriş yaptırabiliyorsunuz. Buna coin/dijital para ödeme sistemi de dahil. Instagram üzerinden başka ülkelere de satış yapabiliyorsunuz.

Dünyanın herhangi bir noktasında profilinize girip Instagram alışveriş reklamlarınızı görüp veya Instagram alışveriş butonlarına tıklayıp ürünlerinize ulaşabilirler. Buradaki detay, uluslararası ödeme yöntemlerini kullanıyor olabilmek. Sattığınız ülkeden ödeme alabilmeniz için o ülkenin ödeme yöntemini destekliyor olması gerekiyor” diyor. Instagram’da reklam yapmanın önemine de değinen Kaplan, şu bilgileri paylaşıyor:

“Instagram katalog reklamları, Instagram alışveriş reklamları ve Instagram’da dönüşüm reklamları modelleri kullanılabilir. Bu reklam modelleri sayesinde satın alma potansiyeli yüksek olan kullanıcılara reklam gösterilir. Daha çok dönüşüm getirme olasılığı olan kullanıcılara reklam gösterilir ve bu sayede Instagram alışveriş reklam performansı daha çok artar. Aynı zamanda reklamın geri dönüşünü ölçebilirsiniz.

Yani ne kadarlık reklam parası harcadınız ve karşılığında ne kadarlık ciro yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Böylece reklam karşılığında ne kadarlık ciroya dönüştüğünü ölçümleyebildiğiniz için yatırımınızı daha sonradan artırabilirsiniz. Burada en sık yapılan hataların başında yanlış hedef kitle ve lokasyon seçimi var. Doğru belirlemediğiniz lokasyon size ekstra maliyetlere sebep olabilir.

Doğru seçmediğiniz hedef kitle, yine ekstra maliyetlere neden olabilir. Bir de seçilen reklam modelinin yanlış olmasını da en çok yapılan hatalara dahil edebiliriz. ‘Instagram katalog’, ‘Instagram ticaret’ ve ‘Instagram dönüşüm’ gibi reklam modelleri seçilmeyip, doğrudan trafik veya etkileşim reklamları açılırsa reklamlarınız etkileşim alabilir, ancak satışa dönmez. O yüzden burada reklamın seçileceği modeli tercih ederken de dikkatli olmak gerekiyor.”

Instagram’da Her Şeyi Satamazsınız

SEM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz, Instagram üzerinden satılabilecek ürün spektrumunun çok geniş olduğunu ifade ederek, “Takıdan otomobile farklı kategorilerde ürünlerin reklamını ve satışını yapabilirsiniz. Instagram, aynı zamanda sadece ürün değil, hizmetinizin de reklamını verebileceğiniz bir mecradır. Instagram’da satışını veya reklamını yapamayacağımız ürünler de var; alkol, kumar, tütün ürünleri, silah, cephane ve patlayıcılar.

Satışını veya reklamını yapamayacağımız durumları ve ürünleri daha detaylı görmek için reklam ilkeleri sayfasını incelemelisiniz” diyor. Instagram’dan satış yapmak için bir web sitesi kurmanın şart olmadığına da değinen Yılmaz, “Ancak işletmenizi büyütmek ve satışlarınızı maksimize etmek için bir web sitenizin olması ve ürünlerinizin mevcut pazar yerlerinde satışa açık olması önemlidir.

Ayrıca Instagram üzerinden direkt satış yaparken markanızın ve ürününüzün bilinirliğini artırmadan satış yapabilmek, oldukça zordur. Bu yüzden pazarlama hunisini dikkate alarak stratejilerinizi bu doğrultuda geliştirmek ve müşteri yolculuğunu dikkate almak önemli. Gördüğüm en sık hatalardan biri, bu müşteri yolculuğunu dikkate almadan direkt satışa odaklanıp, satış elde edemeyen reklam verenlerin hızlıca süreçten ayrılmalarıdır. İkinci olarak mecranın dinamiğine uygun kreatifler hazırlamamak, en sık yapılan hatalardan biri diyebilirim.”

Instagram'dan Satış Yapmak
Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram’da Satışları Artırma Yolları

Instagram işletme hesabı ile satışları artırma yollarını madde madde sıralayan Dijital iletişim profesyoneli Gamze Nurluoğlu, şu tavsiyelerde bulunuyor:

Instagram reklam modellerini kullanın

Reklam ve tanıtımın ana noktası, her zaman doğru hedeflemedir. Instagram’da satış yapabilmek için önce ilgili hedef kitleye ve pazarınıza erişmeniz lazım. Bunun için öncelikle ürünlerinizin kime hitap ettiğini, hangi demografik yapı tarafından satın alınacağını belirleyip sonra pazarınıza göre reklam ve tanıtım faaliyetlerini başlatabilirsiniz.

Örneğin hangi şehirler, hangi ülkelere satış yapmak istiyorsunuz? Ürününüz farklı şehirlere/ülkelere gönderim için uygun mu? Ya da daha lokal çalışmak isteyebilir ve sadece sizi belirli bir şehirdeki, ülkedeki insanlar görsün isteyebilirsiniz. Hedef kitlenizi ne kadar doğru belirlerseniz bütçeyi o kadar efektif kullanırsınız.

Potansiyel müşterileri satışa dönüştürün

Size yorum bırakan ve mesaj gönderen potansiyel takipçilerinizden satış yaratmak sizin elinizde. Hedeflemeli anahtar kelimeler ile yakaladığınız, linkler gönderdiğiniz takipçilerinizi birer potansiyel müşteriye çevirebilirsiniz. Burada yapmanız gereken tek şey ‘InstaChamp’ gibi bir ‘chatbot’ kullanmak ve harekete geçirici bir mesajlaşma otomasyonu kurmak.

Konuşma akışı şeklinde oluşturduğunuz, belirli dakika aralıklarıyla gönderdiğiniz otomatik mesajlar ile hatırlatmalar yapabilir ve satışa teşvik edebilirsiniz. Link gönderdiğiniz takipçilerinize bir süre sonra o linki hatırlatıp ürününün onu beklediğini hatırlatmak gibi tetikleyici mesajlar gönderebilirsiniz.

Influencer iş birliği

Satışları artırmanın bir diğer yolu ise ‘influencer marketing’ yapmak, yani etkili kişiler yoluyla pazarlamayı seçmektir. Bu noktada hedef kitlenize hitap eden öne çıkan influencerlar’ı kullanabilirsiniz. Buradaki ana nokta; bu kişilerin sadece takipçi sayısına değil, hedef kitleniz üzerindeki etkisine odaklanmaktır. Ayrıca yine ürününüzü gerçekten deneyen, kullanan ve kendi deneyimini aktaran kişileri seçmelisiniz.

En Sık Yapılan Hatalar

Instagram’dan satış ve tanıtım pazarlama aşamasında yapılan temel hatalardan birinin, strateji belirmeden yola çıkmak olduğuna işaret eden Nurluoğlu, “Bu noktada çok fazla boşa giden bütçe görüyoruz” diyor. Nurluoğlu, en çok yapılan hataları ise şöyle sıralıyor;

“Tanıtım yapmayı; uygulamadan tek bir reklam modeli seçip bir-iki hedefleme belirlemek zannediyoruz, ama aslında birçok reklam modeli var. Biz hedef kitlemize, ürünümüze uygun olanı seçmeliyiz ve reklamları aktif olarak takip edip verimini değerlendirmeliyiz.

Tanıtımlarda sadece erişim odaklı gitmek, hata yaptırıyor. Satış; ne kadar kişi görürse o kadar iyi mantığı ile gelmez, nokta atışı yapılarak hedef kitle içerisindeki kişilere erişmeye bağlı olarak artar. Bu noktada özellikle yüksek hacimli bütçelerde bir reklam uzmanı ile çalışmak bütçeyi korumak için daha doğru bir yol olacaktır.

Doğru içerik, doğru zaman. Ürün tanıtım içeriklerinde genellikle tekdüze ya da az bilgi ile ilerliyoruz. Buradaki yanılgı şu; merak etsin sorsun algısı. Evet, bu bir noktada doğru, ama belirli bir bilgiyi verdikten sonra merak uyanma başlıyor. Ayrıca yine her sorunun cevabını DM’ye taşımak ve DM’den bilgi verilmiştir demek de artık tüketicilerde antipati yaratıyor. Tüketiciler işletmelerden şeffaflık beklediği dönemde açık iletişim uygulamak, çok daha olumlu etki yaratıyor.

Potansiyel müşterilerin etkileşimini yanıtsız bırakmak, satışları azaltıyor. Çünkü esas satış ise etkileşim kurulduktan sonra gelir. Takipçiler ile anlık olarak hızlı bir şekilde etkileşim kurmak, hesap ve takipçi arasındaki bağı güçlendirir. Hızlı şekilde cevap alabilen kullanıcılar; yeni soru ve sorunlarında etkileşime geçmeye artık daha yatkın olurlar. Diyaloğa dönen etkileşim; etkileşimi doğurmaya devam eder ve en sonunda hem satış gerçekleşir hem de işletme-takipçi bağı oluşur.”

Bütün Ödeme Sistemleriyle Uyumlu Olmalı

Bu platformda daha çok kablosuz telefon şarjları ve telefon lensleri gibi elektronik aletler, bebek taşıyıcıları gibi anne-bebek ürünleri, keçe ürünleri ve isme özel tasarımlar gibi hediyelik eşyaların satışının daha kolay olduğuna işaret eden sosyal medya uzmanı Yunus Emre Geyik,Instagram sayfalarının ödeme altyapısı, bütün ödeme sistemleriyle uyumlu olmalıdır. Satış sayfaları için tasarlanmış çok farklı ödeme yöntemi bulunuyor.

Yeni nesil ödeme hesabı türleri, satıcılar için alternatif ödeme alma imkanı tanır. Tüm bankaların sanal POS altyapısının yanında finans teknoloji şirketlerinin sunduğu dijital ödeme altyapıları da yaygınlaşmakta. Kredi kartı, banka kartı, havale, EFT ve kapıda ödeme, en sık kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Finans teknoloji firmalarının sağladığı online ödeme sistemleri de alternatif ödeme seçenekleri arasındadır. Online ödeme yöntemleri, üçüncü taraf pazarlardan ya da müşterilerden gelen ödemeleri beklemeden işletme hesabına aktarabilir. Bu özellik, geleneksel banka hesaplarındaki blokajların dezavantajlarını ortadan kaldırır” diyor.

Instagram üzerinden başka ülkelere de satış yapmanın mümkün olduğunu ifade eden Geyik, “Bunun için; satış yapacağınız ülkeyi tanıyın. Satış yaptığınız hesabı İngilizce destekleyin. Satış yapacağınız ülkenin gümrük vergisi oranlarını araştırın. Türkiye’deki gelir vergisi güncel oranını araştırın ve fatura kesmeyi unutmayın. İade hakkı yoktur, gibi yazılar yazmayın. Potansiyel müşterileriniz için pazar araştırması yaparak rakiplerinizi tanıyın.

Vergi yükümlülüklerini dikkate aldığınız zaman Instagram’dan yurt dışına satış yapmak için işletme hesabı açmanıza gerek yok. Kişisel hesabınız üzerinden ürünlerinizin görsel tanıtımını yaparak ve potansiyel müşterilerinize güven veren çekimlerle ürünlerinizi satabilirsiniz” diye konuşuyor.

Bunları Yapmayın!

Instagram’dan satış ve tanıtım pazarlama aşamasında en sık yapılan hatalara değinen Geyik, şu bilgileri aktarıyor:

“Düşük Fotoğraf Kalitesi: Instagram’da ürün satışı yapanların paylaştığı gönderilerin büyük çoğunluğu profesyonel çekimden, potansiyel müşterilerin beğeneceği türden uzak. Görsellerin kalitesi ve sunuş biçimi etkileyici olmadığı için satış yapamayan çok sayıda Instagram sayfası bulunuyor. Instagram ürün çekimi yaparken sade bir arka fon kullanılmalı. Birkaç dekor objesi ile zenginleştirilebilir. Ürünün yakın ve uzak plan çekimleri yapılmalı. Gönderi paylaşırken ürünü en iyi yansıtan fotoğraflar tercih edilmeli.

Yetersiz Ürün Açıklaması: Instagram’da satılan ürünlerin bazılarında yazım yanlışları, eksik ve yetersiz ifadeler bulunuyor. Bu da potansiyel müşterilerde güven sorununu beraberinde getiriyor. Müşteriler satın almayı düşündükleri ürün ile ilgili ilk görsellere bakıyor, sonra da açıklama metnini okuyor

DM’leri geç cevaplamak: Instagram’dan ürün satın almak isteyenlerin en çok kullandığı iletişim şekli DM’den satıcılara ulaşmak oluyor. DM gönderen potansiyel müşteriler, en kısa sürede cevap almak istiyor. Hızlı ve doğru bir şekilde gelen mesajları yanıtlamak, müşterilerin güvenini kazanmak ve satışları artırmada etkili.

Özensiz paketleme: Instagram’da satış yapanlar arasında ürün paketlemeye ciddi önem verenler olduğu gibi, bu işi yeterince önemsemeden yapanlar da mevcut. Satılan ürün ne olursa olsun kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenmeli.”

İşletme Hesabı Açarak Başlayabilirsiniz

Instagram’da satış yapmak isteyen firmaların ilk olarak yapması gereken, bir işletme hesabı açmaktır. Küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar tarafından en çok kullanılan hesap türü olan işletme hesabı, Instagram hesabınızın kişisel hesaplardan ayrılmasını sağlayan bir hesap türüdür. İşletme hesabının markalara sağladığı birçok önemli avantaj bulunur. Müşterilerinizin markanıza olan güvenirliğini artırması, markaların istatiksel verilere ulaşmasını ve raporlama yapma sürelerini de kısaltması gibi… Paylaştığınız gönderiler üzerine ürünlerinizi etiketlemenize ve Instagram’dan satış yaparken e-ticaret sitenize müşterileri yönlendirmenize de olanak sağlar.

Yasal Mevzuatlar

Şirket kurulumu: İnternetten ürün satan firmalar, satış yapılan platform fark etmeksizin sattıkları ürünler için fatura kesmek zorundadır. Bu nedenle firmaların vergi mükellefi olması için bir şirket çerçevesi içerisinde internetten satış yapması gerekmektedir. Instagram’dan satış yapacak kişilerin en çok kurduğu şirket türü, şahıs şirketleridir.

Faturalandırma: Sattığınız her ürün için fatura kesmeniz oldukça önemlidir. Satılan ürünlerde fatura kesilmediği takdirde ürün satın alan kişilerin vergi dairesine şikayet hakkına sahip olduğu unutulmamalıdır. Bir müşteriniz faturalandırma yüzünden sizleri şikayet ettiği takdirde vergi memurları tarafından yasal işlem başlatılacak ve firmanıza cezai işlem uygulanacaktır.

Vergi ödemeleri: Instagram’dan ürün satışı yapan firmaların kestikleri ürün faturaları üzerinden aylık ödeyecekleri KDV bulunmaktadır. Bu KDV değeri, ürün alış ve satış fiyatınızdaki KDV’nin devlete ödenmesine yönelik bir vergi türüdür. Bununla beraber firmanız adına kestiğiniz faturalar üzerinden gelir vergisi de ödemeniz gerekmektedir.

Vergi muafiyeti: İnternetten veya Instagram’dan satış yapacak kişilerin bilmesi gereken önemli bir yasal mevzuat ise vergi muafiyetidir. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren vergi levhalarında e-ticaret yaptığı görünen firmalar, gelir vergisi muafiyeti ile yüzde 2 ve yüzde 4 oranında vergi ödemeye başlamıştır. Sizler de şirket kurulumu esnasında e-ticaret kodunu vergi levhanıza işletebilir ve vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

Influencer vergi düzenlemesi: 16 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile ‘influencer marketing’ çalışmalarında 10/3 oranında KDV Tevkifatı ödenmeye başladı. 1 Mart tarihinde yürürlüğe giren bu düzenleme, ‘influencer marketing’ çalışmaları yapacak olan firmaları yakından ilgilendirmekte. Sizler de bu konu hakkında ‘inluencer marketing’ çalışmaları yapacağınız ajansınız ile görüşmeli ve bilgi almaya özen göstermelisiniz.

Instagram Shopping Nedir?

‘Instagram Shopping’ özelliği, Instagram’ın yakın zamanda hayata geçirdiği bir özelliktir. Bu özelliği kullanan kişiler, satışını yaptıkları ürünleri gönderilerde ve hikayelerde daha kolay bir şekilde ön plana çıkarabilmekte. Bir kişi ilgili gönderiyi gördüğünde ürünün üzerine tıklayarak kolay bir şekilde satış yapılan internet sitesinin ürünle ilgili sayfasına gidebilmekte ve bu sayfa üzerinden ürünleri kolay bir şekilde satın alabilmekte.

Müşteriler için hızlı alışveriş seçeneği sunan bu özelliğin e-ticaret firmaları açısından da oldukça önemli avantajları bulunuyor. Instagram’ın Türkiye’de de aktif hale getirdiği ‘Instagram Alışveriş’ özelliği sayesinde satışınızı yaptığınız ürünleri hikayelerinizde ve gönderilerinizde hızlı bir şekilde öne çıkarabiliyorsunuz. Instagram Alışveriş kataloğu özelliği sayesinde Instagram üzerinden sizi takip eden kişiler ürünlerinizi beğenebiliyor ve ilgili ürün hakkında daha fazla bilgi almak için sitenizi ziyaret edebiliyor.

Bu sayede sosyal medya platformları üzerinden web sitenize gelen trafik artıyor. ‘Instagram Shopping’ özelliği sayesinde web sitenize gelen trafik artacağı için bu sizin Google görünürlüğünüzü de olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede Google SEO sıralamalarınız da artacaktır. Özelliğin dezavantajları da var.

Öncelikle bu özellik şu an yalnızca izin verilen firmalar için aktif hale getiriliyor, küçük işletmelerin bu özelliği kullanma süreci biraz zaman alacaktır. Bu özellik ile müşteriler aynı ürünü satan farklı satıcılara da kolay bir şekilde erişebilmektedir. Bu da Instagram üzerinden satış yapan kişilerin büyük bir rekabet ortamına girmesine neden oluyor.

Nasıl Aktif Edilir?

Alışveriş özelliğini aktif etmek için Instagram sayfasının işletme ve domain’i temsil etmesi zorunludur. Bunun için doğrudan internet siteniz üzerinden satış yapabileceğiniz gibi, alışverişi Facebook’ta veya Instagram’da tamamlama özelliği olan ürünleriniz bulunmalıdır.

Firmanız Instagram’ın desteklediği pazar yerlerinden birinde olmalıdır. Türkiye, Instagram’ın desteklediği pazar yerleri içerisinde yer alan bir ülke olduğu için gerekli yükümlülükleri karşıladığınız sürece Instagram alışveriş özelliğini kolay bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz. ‘Instagram Shopping’ özelliğini açmak için Instagram’ın size güvenmesi oldukça önemlidir. Bunun yükümlülüğünü karşılamak için Instagram ve Facebook sayfalarınızda belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olmanız beklenmektedir.

Instagram’ın bu özelliği aktif etmesi için firmanızın doğru bilgiler sunması ve en iyi uygulamaları izlemesi de oldukça önemlidir. Bunun için ürün bilgileri, stok durumu ve fiyatlarıyla ilgili ürünlerinizin net bilgiler içerdiğine oldukça dikkat etmelisiniz. Bu, Instagram alışveriş özelliğini aktif hale getirmenizde oldukça etkili olacaktır. Ayrıca firmanızın ürün ve para iadesi ilkelerini açık bir şekilde göstermesi de oldukça önemli bir konudur. ‘Instagram Alışveriş’ özelliğini kurmak isteyen bir firmaysanız eğer ‘Facebook Business’ üzerinden hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

‘Facebook Business’i ziyaret ettikten sonra ilgili sorulara doğru cevaplar vermeli ve Instagram özelliğiniz için bir katalog bağlantısı kurmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, öncelikle Instagram hesabınızın işletme hesabı olduğuna dikkat etmeli ve Facebook sayfanız ile bunları birleştirmelisiniz. Instagram alışveriş özelliğini kurma işlemini yapmak için ‘Katalog Yöneticisi’ni kullanabilir veya bir ‘Facebook ortağı’ bularak kataloğunuzu kurdurabilirsiniz.

Katalog kurma işleminizi tamamladıktan sonra kataloğunuzu, hesabınız ile bağlamanız gerekecektir. Diğer yapmanız gereken işlem de Instagram profilinizin ayarlarına gitmeli ve ‘İşletme’ bölümüne tıklamalısınız. İlgili adımları tamamladıktan sonra “Instagram’da Alışveriş” seçeneğine dokunmanız gerekecektir. Burada gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra hesabınızın alışveriş özelliğinin açılması için; Instagram, gerekli incelemeleri yapmak için başvurunuzu kontrol etmek adına hemen işleme almayacaktır.

‘Instagram Alışveriş’ özelliği için yaptığınız başvurunuz, bir-iki gün içerisinde incelenecektir. ‘Instagram Shopping’ özelliğiniz aktif hale getirildikten sonra sizler de ürünlerinizi hızlı bir şekilde Instagram hikayeleri ve gönderilerinde öne çıkarabilirsiniz.

“Instagram Talep Toplamak İçin de Kullanılabilir”
Bashak ILHAN/ Road Global & Road Akademi Kurucusu

Yaşamımızın içinde kullandığımız birçok ürün, artık Instagram üzerinden tanıtılıyor ve yüksek rakamlı satışlara dönüşüyor. En popüler ve iyi sonuç veren ürünler; kozmetik ürünler, ev dekorasyon ürünleri, moda ve çocuk ürünleri olarak sıralanabilir.

Instagram’da satışı yönlendireceğiniz bir web sitesine sahip olmanız, ilk önerimiz. Ama bunun için teknik bilginiz ve yatırımınız yok ise Instagram’ı talep toplamak için de kullanabilir ve e-mail, telefon ile sipariş alabilir, alınan siparişleri manuel olarak da yönetebilirsiniz. Buradaki önemli konu; faturalandırma, vergilendirme konuları için bir tüzel kişilik sahibi olmanız ve satışlarınızı kayıt altında tutma zorunluluğunuzdur.

İlk tavsiyemiz, web sitesi üzerinden online olarak ödeme almanız olacaktır. Bunun yanında telefon ile havale ile kapıda ya da mesela Amerika için çekle ödeme, diğer ödeme yöntemleri olarak sıralanabilir. Tüzel kişi olmadan Instagram’dan ürün tanıtımı, cep telefonu ve banka bilgisi paylaşarak satış yapmak, vergi mükellefiyeti şartları gereği yasal değildir.

Instagram’da tanıtım stratejinizi çalışırken, mümkünse video içeriği kullanmak, içten ve dürüst olmak, markalar için çok önemli. Unutmayın, Instagram hesabınız; müşterileriniz ile konuşmak, onları dinlemek ve sorularını cevaplamak için var.

“Hedef Kitle ve Lokasyon İyi Analiz Edilmeli”
Emrah PAMUK / Digital Exchange CEO’su

Instagram’ın paylaşım doğasına uygun olarak bu mecrada daha çok elbise, kişisel bakım ürünleri, kitap, ev eşyaları, hobi-oyun ve teknolojik ürünler, ön sıralarda yer alıyor. Müşteri potansiyeli ve rekabetteki yoğunluğu göz önünde bulundurunca, Instagram’da satış yapmak isteyen kişilerin başlangıçta işi kavramak için daha küçük adımlarla başlamaları; gelecekte ise profesyonelleşmek adına bir web sitesi kurması uygun olur.

Web sitesi kurarken de ‘dijital marketing’ konusunda uzman ekiplerden yardım almak da ticari başarıyı aynı oranda artıracaktır. Hedef kitle ve lokasyon, iyi analiz edilmeli. Bu yapılmazsa Instagram’daki tüm paylaşım ve satış çabaları boşa çıkabilir. Öte yandan görselde hata, yönlendirme linkinde yanlışlar, fiyat ve ürüne ilişkin doğru olmayan bilgiler de pazarlamayı zora sokan unsurlardır.

Instagram ile e-ihracat yapmak da mümkün, ama ürünün tam ve kullanılabilir şekilde ulaşması için lojistik sürecini hesaplamak gerekir. Büyük bir şirket değilseniz ve kendi lojistiğiniz yoksa, kargo konusunu iyi düşünmek gerekir.

“Metaverse Müşteri Deneyimini Etkileyecek”
Gökhan KARAHAN/ Sosyal Medya Pazarlama Platformu Helorobo Genel Müdürü

Instagram; daha çok tekstil, gıda, aksesuar, kozmetik, dekorasyon ve mutfak malzemeleri, pet ürünleri, bebek ürünleri, kitap, kırtasiye ve elektronik ürünlerin satışı için uygun bir mecra. Metaverse, yakın gelecekte Instagram’daki müşteri deneyimini etkileyecek.

Şu anda Metaverse platformunda aylık 1,2 milyondan fazla aktif mağaza ve aylık 300 milyondan fazla mağaza ziyaretçisi var. Instagram ve Facebook’ta yeni bir alışveriş noktası olan mağaza sekmesinin kullanıma sunulmasıyla birlikte kişiler, sevdikleri işletmelere ait ürünleri kolayca bulabiliyor ve yeni ürünleri tek bir yerde keşfedebiliyor. Mağazalar sekmesi, kullanıcılara tek noktadan alışveriş imkânı sunuyor.

Metaverse, bu aralar bir mağazadan veya bir web sitesinden ilgi çekebilecek seçili ürünleri insanların karşılarına çıkarma becerilerini test ediyor. Bunu, alışveriş davranışlarına dayalı olarak alışveriş yapma olasılıklarının en yüksek olduğu yerlerde gerçekleştirecekler. Artırılmış gerçeklik deneyimleri de insanların artık ürünleri sanal olarak kendi evlerinin rahatlığında denemelerine yardımcı oluyor.

Alıcıların ve satıcıların farklı bir şekilde bağlantı kurmaları için yeni fırsatların kapısını açacak. Markaların bugün Facebook, Instagram, Whatsapp veya Messenger’da yeni ticaret kanalları oluşturmaya odaklanmaya devam etmeleri bu nedenle de çok önemli.

“Instagram Üzerinden Nüfusun Yüzde 61’ine Ulaşmak Mümkün”
Güçlü KAYRAL/ Avantajix Kurucu Ortağı

Türkiye’de 68,9 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Bunlar birden çok sosyal medya platformuna üye. Sadece Instagrama üye olanların sayısı 52 milyon 150 bin kişi. Instagram üzerinden nüfusun yüzde 61.1’ine direkt ulaşmak mümkün. Instagram kullananların sayısı, her yıl ciddi oranda da artıyor.

Geçen yıl 6,2 milyon yeni kullanıcı kazanmış Instagram. 16-64 yaş grubundaki, kredi kartı kullanabilen, ekonomik özgürlüğünü az çok sağlamış kitlenin yüzde 92’si, Instagram kullanıyor. Söz konusu yaş grubundaki kitlenin yarısının favori sosyal medya platformu da yüzde 44.9 ile Instagram. Doğal olarak işletmelerin ve bireysel satıcıların en fazla ilgi gösterdiği pazara dönüşmüş durumda.

Instagram’da satış için bir web sitesi kurmak da şart değil, Whatsapp üzerinden iletişim linki ile de satış yapılabiliyor. Ancak reklamsız satış çok zor. Sosyal medyada bolca reklam yapmak gerekir. Reklama bütçe ayrılması şart. Instagram’dan satışlarda güven sorunu da çok fazla yaşanıyor. İletişim sırasında insanların güvenini sarsacak davranışlardan kaçınmak, özellikle iade konusunda çok esnek olmak gerekiyor.

Satışı yapılan ürünlerin gerçek fotoğraflarının kullanılmaması, ürün hakkında eksik veya yanlış bilgi verilmesi, müşteri sorularına geç bilgi verilmesi veya verilmemesi ise yapılabilecek en büyük hatalar arasında.

“Meta’nın Kendi Reklam Modelleri Kullanılmalı”
Ebru Bakanay / Sinoz Kozmetik Pazarlama ve Marka Direktörü

En önemli başlangıç ürünleri, doğru içerikler ve estetik görsellerle sunmaktır. Marka olarak belirlediğiniz hedef kitleyle aynı dilde iletişim kurmalısınız. Tabii ki bunların yanında en önemli destek görebileceğiniz kanal, ‘Influencer Marketing’…

Önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek olan ‘Influencer Marketing’ kapsamında markanıza uygun, organik etkileşime sahip etkili isimlerle ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Yine bu çalışmaların haricinde Meta’nın kendi reklam modelleri de bulunmakta. ‘Performance Marketing’ alanına giren bu çalışmalarla markanızı daha da fazla kişiye tanıtma imkanı yakalayabilirsiniz.

Instagram’da satış yapmaya çalışanların en sık yaptığı hatalar ise ürünlere ait olmayan gerçek dışı görsel kullanımı, kapıda ödeme, iade ve değişim yok gibi söylemler, kendi marka hesaplarına sahte takipçi ve beğeni satın almak, düzenli içerik akışı oluşturmamak, ürün kargolarını özensiz göndermek, kargo süreçlerinde müşteriye şeffaf olmamak ve çok takipçisi var diye absürt hesaplar ile tanıtımlar yapmak diyebiliriz.

Ödeme konusuna gelecek olursak, Türkiye’deki en popüler ve güvenilir ödeme yöntemleri Mastercard, Visa kredi kartı ya da banka kartı yanında iyzico, paypal gibi e-ticaret odaklı sanal pos ve e-cüzdan uygulamalarıdır.

PARA ARAŞTIRMA/ ÜRÜN DİRİER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu