İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Instagramda Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

‘s-ticaret’ dönemi

Türkiye’de 3 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Instagram bir süredir küçük girişimciler tarafından bir satış kanalı olarak kullanılıyor. Like2buy gibi yeni uygulamalar satışı kolaylaştırıyor. Kurumsal şirketler de bu platformdan satışa başladı…


2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmadan önce toplam kullanıcısı 27 milyon olan Instagram, 2014 sonu itibari ile dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Özellikle hafta sonları günde yaklaşık 40 milyon fotoğraf paylaşılan platformun Türkiye’de ise 3 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Instagram son dönemde sosyal mecra olmanın ötesinde bir e-ticaret kanalı olarak karşımıza çıkıyor. Dünya çapında 110 milyon kişinin Instagram üzerinden alım satım yaptığı tahmin ediliyor.

Instagram

İşte bu nedenle, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya siteleri üzerinden yapılan satışları tanımlayan ‘s-ticaret’ kavramı Türkiye’de de son dönemde yaygınlaşmaya başladı.

Özellikle Instagram bu anlamda en çok kullanılan alanlardan biri haline geldi. Bugün Türkiye’de bulunan 3 milyon Instagram kullanıcısının 100 bine yakınının s- ticaret yaptığı tahmin ediliyor. En dikkat çekici olan ise önceleri çoğunlukla bireysel kullanıcılar tarafından tercih edilen Instagram üzerinden s-ticaretin son dönemde büyük şirketlerin de etkinliği olmaya başlaması…

İLK UYGULAMA LIKE2BUY

Öte yandan kurumsal şirketler için Instagram’dan alışverişi kolaylaştıran yeni uygulamalar da hayata geçiyor. Bunlardan ilki, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında uygulamaya başlanan Like2buy. Instagram’ın desteklediği sistem şirketlere Instagram üzerinden satış yapma imkanı tanıyor. Like2buy özelliğiyle Türkiye’de henüz çok yeni tanıştı. Şubat ayından beri Boyner Mağazacılık, Beymen ve Mavi Instagram’ın bu yeni özelliğini kullanıyor. Ancak Türkiye’de Instagram kullanımının yaygınlığı göz önünde tutulduğunda, bu sistem üzerinden markaların s-ticaret oranının önümüzdeki dönem artacağını tahmin etmek zor değil. Peki, sistem nasıl çalışıyor? Llike2buy, kullanıcılara firmaların Instagram hesaplarında paylaştığı ürün görsellerine tıklayarak beğendikleri ürünü firmanın sitesinde kolayca bulup, satın almalarını sağlayan bir platform. Instag-ram’dan farklı olarak ücretli olan bu sistem, kullanıcıları markanın e-ti-caret sitesine yönlendiriyor. Yani fazladan yeni bir sistem kurmaya gerek kalmadan, Instagram hesabıyla e-ticaret sitesini birbirine bağlıyor. Bu hizmetin bedeli de yıllık ortalama 12 bin dolar.

INSTAGRAM’A ÖZEL İLETİŞİM

Pazarlama uzmanı Güventürk Görgü-lü’ye göre, önümüzdeki dönem Li-ke2buy benzeri uygulamaların sayısı giderek artacak. “Yakın gelecekte Instagram’ın daha etkili bir alışveriş ortamı haline gelmesine tanık olacağız” diyen Görgülü, markaların buraya özel bir dil geliştirmeleri gerektiğini savunuyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Instagram’da özel görsel dil veya ifade biçimleri geliştirmek gerekiyor.

Şimdiye kadar değişik mecralarda görsellik önemli olsa da görselin sözle dengelenmesi veya tamamlanması mümkündü. Instagram’da ise söz çok geri planda ve çok sınırlı kullanılabiliyor. Bu nedenle burada satış yapmak isteyen markalar kendilerine özgü bir görsel ifade biçimi geliştirmek zorunda.” Henüz bu konuda yolun çok başında olduğumuzu belirten Görgülü, deneme yanılma çabalarının uzunca bir süre devam edeceğini de ekliyor.

BUNLARA DİKKAT!

Güventürk Görgülü markalara Instag-ram satışı konusunda şu tavsiyelerde bulunuyor: “Bu tür ortamların bilinçsiz kullanımı markalara yarardan çok zarar verebiliyor. Küstahlık, sakillik, yanlış zamanlama, agresif davranışlar ve benzerleri her sosyal ortamda olduğu gibi markalar için büyük tehlike. Eğer Instagram’da doğrudan satış yapan bir marka iseniz ödeme seçenekleri konusundaki fazladan zorlukları da göze almanız gerekir. Teslimat ve ödeme konusunda yeterince hassas davranmazsanız tüketiciyi kızdırıp küstürmeniz de mümkün. Instagram size ait bir e-ticaret sitesi gibi sizin kurguladığınız ve tüketiciyi kolaylıkla yönlendirebileceğiniz bir ortam değil. Bu nedenle çıkan zorluklara hazırlıklı olmanız ve tüketicide bir mağduriyet duygusu yaratmamanız gerekir. Bu tür ortamlarda tüketiciyle aranızdaki güveni zedelemeniz; kaş yapayım derken göz çıkarmanız da mümkün. Yani markanızın vaatlerinin arkasında kendi mağazanızda veya e-ticaret sitenizde durduğunuzdan daha sağlam durmanız gerekebilir.”

GELECEK ALL-LINE’DA

Boyner Büyük Mağazacılık şubat ayından beri Instagram’ın Like2buy özelliğini kullanarak satış yapıyor. Boyner Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Alp, kullanıcıların daha önce sisteme aşina olmamasına rağmen kısa sürede çok ilgi gösterdiklerini söylüyor. Instagram satışlarının tüm kanallardan satışı destekleyecek çok önemli bir unsur olduğunu söyleyen Alp sözlerine şöyle devam ediyor:


“Koşulsuz müşteri memnuniyetini ilke edinmiş bir marka olarak müşterilerimize her kanaldan en hızlı şekilde hizmet vermeye önem veriyoruz. Müşterilerimizin ilham aldığı bir görselden ürünlerimize hemen ulaşmasını sağlamak bunun için önemli. Geleceği ‘ne online ne offline, ikisinin bir arada olduğu all-line’ olarak açıklıyoruz.”

Alp, Instagram’da Like2buy özelliğini kullanan iki farklı kitle olduğundan bahsediyor. Bunlardan birincisini, halihazırda var olan mağaza ve e-ticaret müşterileri; İkincisini ise modayı ve yenilikleri takip eden, teknolojinin verdiği rahatlığı benimsemiş ve hayatında büyük yer ayırmış, mobil uygulamaları üçüncü eli gibi gören Instagram kitlesi olarak tanımlıyor.

Boyner yakın zamanda âyrıca Youtube üzerinden de bir satış kanalı oluşturdu. Mehtap Alp bu sistemle ilgili ise şu bilgileri veriyor: “YouTube’un yeni özelliği Infocard da kullanıcılara izledikleri video üzerindeki ürünleri satın alma imkanı sunmaya başladı. Infocard’ı Türkiye’de ilk kullanan marka olan Boyner, müşterilerine pratik bir alışveriş kanalı daha sunmuş oldu. YouTu-be’da yayınlanan Boyner tanıtım videolarının sağ üst köşesinde yer alan ‘i’ ikonunu tıklayanlar, görüntüdeki ürünlere kolayca ulaşıp satın alabiliyor.”

“PAYI YÜZDE 5’LERE ÇIKACAK”

Mavi de şubat ayından bu yana Instagram’da alışverişe imkan tanıyan Like2Buy uygulamasını kullanıyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan firma, 15 farklı sosyal medya platformu üzerinden her gün yaklaşık 2.5 milyon kişiyle iletişime geçiyor. Instagram’m özellikle de moda dünyası için en önemli sosyal mecralardan biri olduğunu savunan Mavi Pazarlama Direktörü Serpil Berkan, buradan hare ketle Like2Buy uygulamasını kullanmaya karar verdiklerini anlatıyor. “Mavi stilini Instag-ram’da etkili biçimde yansıtabilmek, Mavi’de çeşit, moda, yenilik var mesajını en hızlı şekilde aktararak ‘lifestyle marka’ algısını güçlendirmek gibi hedeflerimiz zaten vardı. Şimdi de bu ortamı satışa dönüşü olan bir kanal olarak yönetmenin heyecanım yaşıyoruz” diyen Berkan, orta vadede bu kanalın online alışveriş trafiğini artırmasını ve trafik içindeki payın yüzde 5’lere çıkmasını beklediklerini dile getiriyor. “Fakat her zaman olduğu gibi en önemli hedefimiz, buradan önemli bir içgörü elde etmek ve çalışmalarımızı bunlar doğrultusunda şekillendirebilmek” diye ekliyor. Berkan, Instagram’daki hedef kitleyi ise, modayı ve trendleri yakından takip eden, güncel, görüş ve önerilerini paylaşmayı seven, genç, özellikle de 18-35 yaş arası kadınlar olarak tanımlıyor. Mavinin bugün 200 bine yakın Instagram takipçisi bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu