Kariyer ve İş İlanlarıMakaleler

İnsan Kaynakları Yöneticilerinden 2015 Yorumları

Sektörün 2015’te ekonominin genelinden daha fazla büyümesi bekleniyor. Sektör uzmanları çalışma dünyasında yan haklar, iş sağlığı ve güvenliği ve kıdem tazminatı konularının ağırlığını koruyacağını tahmin ediyor…

İNSAN kaynakları dünyasının zor bir yılı geride bıraktığını söylemek yanlış olmaz. Zira, işsizlik rakamlarının iki haneyi görmesi, yetkin çalışan ihtiyacının giderek artması, yetenek açığının tam gaz devam etmesi, şirketlerin doğru kişiyi istihdam etmek üzere para harcamaktan kaçınmaması derken sektörde bilinen sorunların pek çoğu devam etti. Danıştığımız uzmanlara göre, bu sorunlar elbette hemen çözüme kavuşmayacak ve 2015’te de insan kaynaklan sektörü için yeni fırsatlar yaratmaya devam edecek. 2015’te Türkiye ekonomisinin büyümesini yavaşlatacağını öngören insan kaynakları profesyonelleri, buna karşın işe alım ve danışmanlık sektörünün Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyor.

2015’e bir kaç gün kala insan kaynakları profesyonellerine, Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin beklentilerini, çalışma hayatında bizleri nelerin beklediğini ve şirketlerinin hizmet verdiği alanda ne kadar farklılaşacağını sorduk.

ik sektoru

EKONOMİ TEMELİ SAĞLAM BÜYÜYOR

Türkiye ekonomisinin bu yıl birkaç yıl önceki gibi yüzde 5’ler civarında büyümeyeceği herkes tarafından biliniyor. Ancak, tek ölçüt ekonominin büyüme oranı değil, aynı zamanda hangi şekilde büyüdüğü… KRM Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü Kerim Paker’e göre, Türkiye ekonomisi bu açıdan bakıldığında giderek daha sağlam bir temele sahip olarak büyüyor. “Bizim sektörümüz açısından büyümenin, ekonomik büyümenin üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Yetkin çalışan ihtiyacı giderek artıyor ve artmaya devam edecek. Şirketlerin doğru kişiye az hata yaparak ulaşma zorunlulukları istihdam pazarında giderek daha etkili olacak” diyen Paker, KRM Danışmanlık’m 2015 yılında bugüne dek tek çatı altında sürdürdüğü faaliyet alanlarını, daha etkin ve konsantre şekilde yürütecekleri bilgisini veriyor.

BES’İ ŞİRKETLER DE DESTEKLEYECEK

2015 yılma dair en büyük beklentilerden biri de yan haklar konusunda ortaya çıkıyor. Yan haklar noktasında yeni bilinçlenen şirketlerin büyük bir kısmının, 2015 yılı itibariyle özellikle bireysel emeklilik sistemine katılımı destekleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tower Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, yan haklar alanının Türkiye’de her geçen gün daha çok önem kazandığını, bu kapsamda Tower Watson Türkiye bünyesinde yan haklar danışmanlığı bölümü oluşturduklarım söylüyor ve ekliyor: “Şirketlerin çalışanlar için fark yaratmasına katkı sağlayan yan haklar Türkiye’de her geçen gün önem kazanıyor. Şu anda çalışanların bireysel emeklilik adımları devlet tarafından destekleniyor, ancak önümüzdeki yıllarda çalışanların bireysel emeklilik katılımlarının işverenler tarafından da desteklenmesine yönelik bir beklenti oluşacağını öngörüyoruz”. Türkiye, Tovvers Wat-son için hızlı büyüyen bir pazar. Şirket, Türkiye’de yeni sunmaya başladıkları yan haklar danışmanlığı hizmetleriyle emeklilik, sağlık ve diğer yan haklar konularında artan taleplere cevap vermeyi hedefliyor.

YENİ SATIN ALMALARA GİDEBİLİR

Son yıllarda hızlı büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin bu hızında bir duraklama olduğu gözlemleniyor ve Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin, “Bizim beklentilerimiz 2015’in, 2014 ile benzerlikler içeren bir yıl olacağı yönünde” diyen Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, yılın ilk altı aylık döneminde ekonominin büyüyeceğini ve dolayısıyla istihdamın artacağını öngördüklerini belirtiyor. İstihdam artışının özellikle kamu ve enerji sektöründe olmasını beklediklerini belirten Hatipoğlu,

2015 yılı ilk çeyreğinde üretim ve ilaç sektöründe de büyüme beklentileri olduğunu söylüyor. Manpovver’m ise bu noktada son yıllarda göstermiş olduğu hızlı büyümeyi 2015’te de devam etmesini hedeflediklerini aktaran Hatipoğlu, “Katma değerli alanlarda gerek organik, gerekse de inorganik büyümelerle Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz. Uygun fırsatlar yakaladığımızda bilişim sektöründe de satın almalara gitmeyi planlayabiliriz” diyor.

HEDEF İZMİR OLACAK

Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin insan kaynakları profesyonel lerinin gözünden son üç yıldaki kadar olmamakla birlikte, yine de önümüzde pozitif bir tablo var. Page Group Genel Müdürü Hugo Campo’ya göre, Türkiye özellikle imalat, enerji, mühendislik, tedarik zinciri, perakendecilik, satış ve pazarlama sektörleri için önemli bir fırsatlar sunuyor. Ancak Türkiye’deki yabancı yatırımlarla ilgili son değerlendirmeler ve büyüme tahminlerini yaparken iş dünyasının, 2015’deki seçimleri ve sınırlardaki jeopolitik istikrarsızlığı göz önüne alarak önümüzdeki süreçte dikkatli davranması gerekiyor. “Page Group için son iki aylık göstergeler gayet olumlu ve bize 2015’in başı için güze! tablo sunuyor” diyen Campo, 2015’te çalışan sayısını en az yüzde 20 oranmda artırmayı, gelirlerle karı iki haneli rakamlara çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Page Group olarak Türkiye’deki farklı şehirlerde yeni ofisler açmayı planladıklarını belirten Campo, özellikle Ege Bölgesi’ndeki çalışmaları geliş tireceklerini, İzmir’in Page Group için büyük fırsat ortamı sağladığını aktarıyor.

KIDEM TAZMİNATI GÜNDEMDE

Peki ekonomide ve insan kaynakları danışmanlığı sektöründe bu gelişmeler yaşanırken çalışma hayatında 2015’te bizleri neler bekleyecek? PERYÖN Başkanı Sevilay Pezek Yangm’a göre, 2015’te de iş sağlığı ve güvenliği konusu Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde ilk sırada yer alacak. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen ancak bir türlü gereken düzenlemenin yapılmadığı kıdem tazminatı ve bunun fona bağlanması konusu tekrar gündemde olacak. ‘PERYÖN 2015 yılı Ücret Artışları Araştırması’na göre ise, özel sektör 2015’te ücretlere yüzde 10 zam yapacak. 2014 yılı ortalama ücret artışı yüzde 8 olmuştu. En yüksek ücret artışı yüzde | 15.5 ile ulaşım, yüzde 15 ile turizm, en düşük ücret ar-‘ tışı ise yüzde 7.5 ile otomotiv ve yüzde 8 ile dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde gerçekleşecek.

PERYÖN’ün 2015 hedeflerine gelince, profesyonel ofis kadrosunu artırarak yıla başlıyor. 2016’da İnsan Yönetimi Dernekleri Dünya Federasyonu (WFPMA) tarafından düzenlenen Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ne İstanbul’da ev sahipliği yapılacağı için bu dev etkinliğin çalışmalarına 2015’deki kongreye eş zamanlı olarak hızla devam edilecek. ÎK’da ölçüm dönemini başlatacak ‘IRmetre’ projesi de 2015’te başlayacak. PERYÖN Akademi bünyesinde başlatılan kurumsal eğitimler yeni dönemde artarak devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu