Haberler

İngiltere pazarındaki 2023 hedefi; 1 milyar dolar

İngiltere pazarının zor bir pazar olduğunu, ancak Gazianteplilerin zoru her zaman aştıklarını söyleyen GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “Zoru başarmayı sevdiğimiz için dünyanın en zor pazarı olan İngiltere’yi seçtik” diyor…

“TÎMAKADEMİ Hedef Pazar Buluşmaları: İngiltere Pazarı” Gaziantep toplantısı başarıyla tamamlandı. 2023 hedefleri doğrultusunda Gaziantep ile İngiltere’nin TİM tarafından eşleştirilmesiyle ilgili Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde (GAİB) gerçekleştirilen “İngiltere Pazarı” toplantısında Gaziantep’in ihracatta önemli bir oyuncu olduğunu ifade eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gaziantep bizim açımızdan çok önemli bir oyuncudur. İngiltere pazarında etkili olacağına inandığımız Gaziantepli sanayici ve iş adamlarının ortaya konulan hedefleri başaracağına inanıyorum” dedi.

TİM

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, İngiltere pazarının zor bir pazar olduğunu, ancak Gazianteplilerin zoru her zaman başarıyla aştıklarını, ortaya konan hedefler için İngiltere pazarını önemsediklerini belirterek, “2023 hedefleri arasında İngiltere’ye 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

ZORLU AMA AŞILACAK BİR PAZAR

Yıllık ithalatı 600 milyar dolarlık zor bir pazar olan İngiltere’yi hedef ülke olarak seçtiklerini ve Gaziantep’in İngiltere pazarında büyümesi gerektiğine inandığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, İngiltere için belirlenen 2023 hedefinin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Gaziantep’in ihracatta önemli bir noktaya geldiğinin de altını çizen Çıkmaz, ortaya konulan 1 milyar dolar hedefinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli her türlü çalışmanın yapılacağını, sektörel gezilere ağırlık verileceğini, İngiltere’ye yönelik heyet ve etkinliklerin artırılacağını sözlerine ekledi.

Başkan Çıkmaz yaptığı değerlendirmede; “Güneydoğu Anadolu ihracatçılar Birlikleri Türkiye’mizin en önemli birliklerimizden biri. Türkiye genellikle ihracatta eksilerde devam ederken bölgemizdeki bütün olaylara rağmen, komşularımızdaki bütün olumsuzluklara rağmen ihracatımızı yüzde 2.6 artırdık. Bunda emeği geçen bütün sanayici, yönetici kardeşlerime teşekkür ediyorum. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikle-ri’nin hedef pazarında zor bir pazar olarak İngiltere’ye odaklanıyoruz. Birlik olarak 2016’da ve 2017’de İngiltere pazarıyla büyümeyi, İngiltere pazarından hedeflediğimiz ihracatı yapmayı planlıyoruz. Bu kapsamda TÎM’in yürüttüğü çalışmalarda bizler de en zor pazar olarak İngiltere’yi seçtik” dedi.

BANKALAR DESTEK OLMALI

Son dönemlerde yaşanan olumsuzluklara da dikkat çeken Çıkmaz, bankaların sanayici ve ihracatçılara yönelik tutumlarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Son zamanlarda Gaziantep’te meydana gelen, Gaziantep’teki bazı firmalardan, bazı bankalardan kaynaklanan olumsuz görüşlerin bir an önce devlet bankalarının eliyle giderilmesinde büyük fayda var; çünkü yabancı bankalar en ufak tereddütlerinde bölgeden çıkmaya gayret ediyor. Teminatlarını artırıyor, teminatlarından vazgeçiyorlar. Başta Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası’nın bu tarz olumsuzlukların giderilmesinde öncü olmasında büyük fayda var diye düşünüyorum” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Hizmet Binasında düzenlenen toplantıya TİM Başkanı Mehmet Büyükek-şi’nin yanı sıra Türk Ingiliz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Enver Kannur, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Ragıp Balcıoğlu, Londra Eski Ticaret Baş Müşaviri Yavuz Mollasalihoğlu, TİM Genel sekreteri Dr. H. Bader Ars-lan, Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, UPS Pazarlama Müdürü Caner Tek, Coface Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Emre Özer, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdül-kadir Çıkmaz, GAHIB Başkanı Salahat-tin Kaplan, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bar-tık ile çok sayıda ihracatçı, sanayici ve iş adamı katıldı.

Toplantının sonunda çalışmalara destek veren kurum ve kuruluşlar ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye günün anısına birer plaket verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu