Haberler

İndirim marketleri ‘yerellerin peşinde!

İndirim (discount) market pazarmda rekabet kızıştı. Şok ve UCZ markalarıyla pazarda bulunan Yıldız Holding, Seç Market isimli yeni konseptiyle rekabete bakkalları da katmaya hazırlanıyor. Sektörün beş büyük şirketi bu yıl 2 binin üzerinde yeni mağaza açmayı plaıdıyor. Satm almaya açık olan şirketler, özellikle verimlilik sorunu yaşayan yerel perakendecileri radarlarma almış durumda.


“iyi ürünü daha hesaplı alma” talebinin arttığı ekonomik durgunluk dönemlerinde büyümesi hızlanan indirim marketleri pazarı 2017’ye hareketli giriyor.

2017’de yüzde 16 büyümesi beklenen sektörde satın almaların öne çıkması bekleniyor. Sektörde bu yıl yaklaşık 2 bin 500 yeni mağaza açılması ve bu kapsamda 10 bin civarında yeni istihdam yaratılması öngörülüyor.

100 milyar TL’nin üzerinde bir büyüklüğe sahip olan gıda perakende sektörü, 2016 yılında cirosal bazda yaklaşık yüzde 9 büyüdü. Mağaza sayıları yüzde 16, istihdam ise yüzde 8 artış gösterdi. 2016 yılında en büyük rekabet indirimli perakende pazarında yaşandı. 2016 yılında 2 bin 500’den fazla discount mağaza açıldı ve bu alanda faaliyet gösteren mağazaların toplam sayısı 17 bini geçti. 2017’de büyümenin devam etmesi bekleniyor. Stratejileri gereği reklam yapmadan büyüyen BlM ve Şok, 2017 yılına televizyon reklamlarıyla girdi. Bu da pazardaki rekabetin giderek kızışacağını gösteriyor. 2017’de satın alma konusunda açık olacakları mesajını veren şirketler, özellikle verimlilik sorunu yaşayan yerel perakendecileri radarlarına almış bulunuyor.

market alisveris

A101 BİM’İ GEÇTİ

Sektörün en büyük iki şirketine bakıldığında, AlOl’in son birkaç yıldır ciddi bir büyüme ivmesine girerek mağaza sayısında BlM’in önüne geçtiğini görüyoruz, iki marka rekabette gıda ve gıda dışı alanlarda farklılaşıyor. BlM gıdada büyük bir rekabet gücüne sahipken A101 ise özellikle tekstil ürünlerinde öne çıkıyor. A101, Türkiye genelinde yayılmacı bir politika izlerken BlM ise verimliliği öne çıkarıyor.

AlOl’in 2016 büyümesine bakıldığında agresif tutumunu görmek mümkün. Şirket, 2016’da Çağrı Semt Marketleri’ni bünyesine kattı. 209 marketin yüzde 90’ı AlOl’e dönüştürüldü. 11 milyar TL’lik ciroya ulaşan şirketin mağaza sayısı 6 bin 500’e ulaştı. A101, 2017’de de satın alma fırsatlarını kollamaya devam edecek. 2017 yılında da iddialı büyüme öngören A101, 7 bin mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Ciroda ise hedef 13 milyar TL’yi aşmak.

BİM YURTDIŞINA BAKIYOR

Sektörün en güçlü oyuncularından BtM, 2016 sonunda Türkiye’de 5 bin 602’si BlM ve 21’i File olmak üzere toplam 5 bin 623 mağazaya ulaştı. Gündemlerinde herhangi bir satın alma planı bulunmadığını söyleyen BİM CFO’su Haluk Dortluoğlu, tekliflere tamamen kapalı olmadıklarının da altını çiziyor. 2016 yılında yaklaşık 2 bin 500 yeni istihdam oluşturan şirketin Türkiye’deki personel sayı 32 bine ulaştı.


2017 yılında da benzer ölçekte yeni istihdam oluşturulması planlanıyor. 21 olan File mağaza sayısının ise iki kat artırılması hedefleniyor. BlM aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışında faaliyet gösteren tek discount markası. Fas’ta 329, Mısır’da ise 215 mağaza ile faaliyet gösteriyor. Şirketin yurtdışında yeni pazar arayışları sürüyor.

2011 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan Şok, dört yılda dört kat büyüdü. 2011 yılında bin 200 mağazası ve 4 bin 500 çalışanı olan marka 2016 yılını ise 4 bin mağaza ve 17 bin çalışanla kapattı. 2017 yılında bin mağaza açmayı planlayan şirket, 4 bin kişiye daha iş olanağı sağlamayı hedefliyor. Rekabette farklılaşmak isteyen Şok, mağazalarını yenilemeye başladı. Geçen yıl yenilenen bin 600 mağaza ve yeni açılan bin mağaza ile birlikte mağazaların üçte ikisi değiştirildi.

REKABETE SEÇ MARKET KATILDI

Bir süre önce UCZ hisselerinin yüzde 60’ını satan Yıldız Holding, discount pazarındaki büyümesine Seç Market markasıyla devam ediyor. Seç Marketleri de UCZ gibi bayilik sistemiyle büyüyor. Seç Market, Bizim Toptan Satış Mağazalarının iş ortağı olarak faaliyet gösteriyor. Yani Seç Market, Bizim Toptan Satış Mağazalan’nın fran-chising modeli olarak tasarlanmış durumda. 350 bayisi olan Seç Mar-ket’in Türkiye geneline yayılması hedefleniyor. Yıldız Holding’in hemen hemen aynı konseptteki UCZ’yi Seç Market’in bünyesine katabileceği de konuşuluyor.

Pazarın son dönemde dikkat çeken bir başka oyuncusu ise Hakmar Gru-bu’na ait Hakmar Ekspres. 405 şubesi bulunan Hakmar Ekspres, 2017’de yüzde 20 büyümeyi planlıyor. Sakarya’da bir bölge deposu açacaklarını söyleyen Hakmar Yönetim Kurulu Üyesi İsa Albayrak, “2017’de 10 milyon TL’lik yatırım yapıp 500 istihdam sağlayacağız. 405 discount mağazayı 470’e çıkartacağız. Beş süpermarket açacağız” diyor. Şirket önümüzdeki dönemde büyümek için Batı Karadeniz ve Marmara’nın iç kesimlerini araştınyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu