Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

IMF, büyüme tahminlerini aşağı çekti

Geçen hafta Türkiye’de hükümet Orta Vadeli Program’r (OVP) açıklarken, IMF de altı ayda bir hazırladığı World Economic Outlook (WEO) raporunun Ekim 2014 sayısını yayınladı. IMF’nin bu raporda yer alan belli başlı tahminlerim aşağıdaki tabloda veriyoruz. Tabloda Türkiye’ye ilişkin tahminler de var. IMF’nin söz konusu tahminlerini şöyle özetlemek mümkün:


IMF’ye göre dünya ekonomisi bu yıl yüzde 3,3 ve 2015’te yüzde 3,8 büyüyecek. Geçen nisan ayında yayınlanan önceki raporda dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahmini 2014 için yüzde 3,6 ve 2015 için yüzde 3,9’du. İkinci çeyrekten itibaren pek çok ülkeden yavaşlama sinyalleri gelince, IMF küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmek zorunda kaldı.

IMF büyüme tahminleri

AVRUPA ETKİSİ

• İkinci çeyrekte özellikle Euro Bölgesi’nden kötü sinyaller gelmişti. Daha geçen yılın sonlarında re-sesyondan çıkan ve zar zor büyümeye geçen bu bölgede ikinci çeyrekte “sıfır” büyüme yaşanmıştı. Bu nedenle IMF büyüme tahminlerindeki önemli revizyon-lanndan birini bu bölge için yaptı. Geçen nisan ayında Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 1,2 ve 2015’te yüzde 1,5 büyüyeceği tahmin ediliyordu. Şimdi ise bu bölgenin bu yıl yüzde 0,8 ve 2015’te yüzde 1,3 büyüyeceği öngörülüyor.

• Euro Bölgesi’ndeki bu revizyon özellikle İtalya ve Fransa’dan kaynaklanıyor. Daha önce İtalya’nın bu yıl büyümeye geçeceği tahmin ediliyordu ama sonradan bu ülkede resesyonun hala devam ettiği ortaya çıktı. Geçen yılın son çeyreğinde toparlanır gibi olan Fransa ise bu yılın ilk iki çeyreğinde “sıfır” büyüme yaşamaktan kurtulamadı.

•Avrupa Birliğinin Euro Bölgesi dışındaki en büyük ekonomisi Birleşik Krallık’ın büyüme tahminlerinde ise yu-kan yönlü revizyon var. IMF, bu ülkedeki büyümenin bu yıl yüzde 3,2’yi bulmasını bekliyor. Birleşik Krallık için 2015 yılı büyüme tahmini de yüzde 2,7 gibi bu ülke için yüksek sayılabilecek bir düzeyde bulunuyor.• Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin bu yılki büyüme tahmini de IMF’den tırpan yemiş durumda. IMF, daha önce yüzde 2,8 olacağım tahmin ettiği ABD’deki bu yılki büyümenin şimdi yüzde 2,2 olacağını söylüyor. Ancak ABD’nin 2015 yılı büyüme tahmininin yüzde 3’ten yüzde 3,l’e yükseltildiği görülüyor.

• Bir başka büyük ekonomi olan Japonya’nın büyüme tahminleri de aşağı çekilmiş bulunuyor. Daha önce Japonya’nın bu yıl yüzde 1,4 ve 2015’te yüzde 1 büyüyeceği tahmin ediliyordu. Şimdi ise bu yıl yüzde 0,9 ve 2015’te yüzde 0,8 büyüme öngörülüyor.

• IMF, gelişmekte olan ülkelere ilişkin büyüme tahminlerini de aşağı çekti. Gelişmekte olan büyük ülkeler içinde özellikle Brezilya ve Rusya’da durum çok kötü. Son tahminlere göre bu iki ülkede bu yıl-ki büyüme sıfıra yakın olacak. Bu iki ülkedeki büyümenin 2015’te de fazla yükselmeyeceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE TAHMİNLERİ

• IMF, Türkiye’nin bu yıl-ki büyüme tahminini yüzde 2,3’ten yüzde 3’e çıkarırken, 2015’teki büyüme tahminini ise yüzde 3,1’den yüzde 3’e indirdi. Bu düşük büyümenin işsizlik oranını bu yıl yüzde 9,5’e ve 2015’te yüzde 9,9’a çıkaracağı tahmin ediliyor. IMF’ye göre enflasyon ise bu yılın sonunda yüzde 9, 2015’in sonunda yüzde 7,1 olacak. IMF’nin Türkiye tahminlerinin hükümetin OVP’deki öngörülerinden daha kötümser olduğu dikkati çekiyor.Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu