Makaleler

Hızlı Büyümek İçin 5 Kural

İLK 3 PORTAL ARASINDA

2006 yılında bağımsız girişimciler tarafından kurulan Emlakjet.com, Mayıs 2014’te risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alındı. Emlakjet, yapılan marka yatırımlarıyla ayda 40 milyon sayfa görüntülenme ve 7,5 milyon ziyaretçi sayısıyla emlak seri ilan sektörünün en büyük üç portalinden biri haline geldi.

ÖZEL ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

Teknolojiye sürekli olarak yatırım yapan EmlakJet, büyük veriyi, müşteri davranışlarıyla birleştirerek özel ürünler geliştiriyor. Mobilde tek tık, bölgesel analiz, evinin değerini öğren, yakınımda ara, çevrede ne var, ilan karşılaştırma, birlikte arama, ulaşım bilgisi, projeler sayfası, temiz ilan gibi özel hazırlanmış teknolojik servislerle farklılaşan platform, emlak ofislerine JETHAT adını verdiği bir hizmet sunuyor. Geçen ay görüştüğüm, Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter’e girişimcilere neler tavsiye edeceğini sordum. Beş maddelik bir liste çıktı:

1- “NET HEDEFLER KOYUN”

Her şey hayal ile başlıyor ama nereye gitmek istediğiniz veya nerede olmak istediğinizle alakalı net hedefler koyun. O hedefe giderken “magic metric of growth” (sihirli büyüme metriklerinizi) belirleyin. 0 metriklere ulaşmak için ne gerekiyorsa yapın.

2- “VARLIK SEBEBİNİ ”

Bir start up olarak varlık sebebiniz ve müşterinize neden hizmet ettiğiniz konusunda çok net olun. Müşteri ihtiyaçları, kullanım alışkanlıkları ve markalarla ilişkileri değişti. O nedenle varlık sebebinizin net olması, hangi ihtiyacı adreslediğiniz ve bunu kendi farklılığınızla koyarak hizmet etmeniz önemli.

3- “MÜKEMMELİ BEKLEMEYİN”

Start up dünyasında hız önemli. Bir ürünü geliştirirken müşterinize göstermeden, kullandırmadan mükemmel olana kadar beklemek doğru değil.

4- “EN BÜYÜK HAZİNE TUTKU”

Bir girişimcinin en büyük hâzinesi tutkusu, sebatı, hiç vazgeçmemesi ve uygulamaya geçmesi.

5- “İNATÇI KİŞİLERİ EKİBE ALIN”

Sizinle hayalinizi paylaşan ve aynı yere gitmek isteyen ekibiniz olsun. Zayıf olduğunuz yerleri destekleyebilecek, girişimci ruhlu, çalışkan ve inatçı kişileri ekibinize alın.

Girişimcilikte kimle yola çıktığın cok önemli…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu