Haberler

Haydi Mangal Yapmaya

Türkiye’de vazgeçilmez hafta sonu mangal keyfi giderek büyürken, mangal pazarını da canlı tutuyor. Yerli üreticiler çeşitlerini artırırken ithal ürünler fonksiyonellikleri ile dikkat çekiyor. Yeni nesil mangallar çevre dostu özellikleri nedeniyle itibar görüyor…

MERAKLISI bilir, açık havada mangal keyfinin tadı başkadır. Öyle ya, hem eti hem de misafiri seven bir milletiz. Bu yüzden bahar ve yaz aylarında aile ve dostlarla mangal keyfi en sevilen aktivitelerin başında gelir. Son dönemde pazar öylesine hızlı büyüdü ki otoban kenarları bile mangal alanı oldu. Oysa mangalda et pişirmek kolay değildir. Bu işte tecrübeli değilseniz kömürler tutuşmaz, ortalık duman, etler kömür olur. Şaşırtıcı bir şekilde evde genellikle mutfağa girmeyi sevmeyen Türk erkekleri, söz mangaldan açılınca hiç eline üşenmez, kim daha iyi mangal yapar tartışmalarında laf yetiştirmeyi de çok sever. îş mangala gelince; mangal var, mangal var… Çingene mangalı da kullanabilirsiniz, havalı ve tasarım ürünü markalı bir mangal da. Marketten 9.90 TL verip alüminyum kabı olan tek seferlik bir mangal da alabilirsiniz, bayisinden 2 bin euro’luk çok kaliteli bir mangal da…

mangal

YENİ NESİL ÇOK İDDİALI

Eğer mangal konusuna önem veriyor, sorunsuz ve uzun süre kullanılacak bir mangal arıyorsanız, yeni tip mangallara göz atmalısınız. Elektrikli, gazlı ve kömürlü seçenekleri bulunan bu yenilikçi mangallar işlevlerinin ötesinde şık görünümleriyle de dikkat çekiyor. Bu mangallar sayesinde bahçe ya da balkonda leziz tatlarla süslenmiş bir sofra hazırlamanız mümkün. Üstelik bu tip mangallar geleneksel mangallara göre çevreye daha az rahatsızlık veriyor.

tçinde çöp torbasından kömürüne kadar tek kullanımlık kullan at modelinden bahçeleri süsleyen dekoratif tasarımlara kadar onlarca çeşit mangal var. Satış fiyatları ise 10 TL’den başlıyor ve binlerce liraya kadar çıkıyor. Klasik mangallara göre birçok avantaja sahip olan yenilikçi mangallara ilgi çok fazla. Her türlü hava şartlarında kullanılabilen bu ürünlerde kül temizliği de kolay.

SEZON BAŞLADI

Bahçe mobilyaları alanında faaliyet gösteren L’unica Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Ali Samantır, “Mangal satışları nisan ayında hareketlenmeye başlar. Satış grafikleri artarak eylül ajana kadar sürer. Özetle yaz ayları mangal satışlarının en yoğun olduğu aylardır” diyor.

Türkiye’deki yıllık mangal satışları konusunda net bir rakama ulaşmak mümkün değil. Ancak yapılan tahminlere göre yılda 10 milyon adet mangal satılıyor. Bu rakama çingene mangalı olarak tabir edilen mangallar da dahil. Mangal pazarında son dönemde gazlı mangallara ilginin arttığı görülüyor. Ancak satılan mangaların çok büyük bölümü hala kömürlü mangallardan oluşuyor. Mangal satın alacaklar için Türkiye’de az ürüne kısmet olacak türden bir şansa sahipler. Mahalledeki küçücük kasap dükkanlarından zincir marketlere, yapı marketlerinden e-ticaret sitelerine kadar birçok farklı yerden mangal satın almak mümkün.

Piyasada satılan mangalların hemen hemen yarısına yakın kısmı farklı illerdeki küçük ölçekli firmalar tarafından üretiliyor. Bu firmaların büyük çoğunluğu eskinin soba üreticilerinden oluşuyor. İstanbul, tzmir, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep’te, mangal üreten çok sayıda firma var. İstanbul Istoç’ta faaliyet gösteren Göktaş Soba Mangal’ın sahibi Temhan Göktaş, yıllık ortalama 10 bin adet mangal sattıklarını söylüyor. Göktaş, bu yıl mangal satışlarında yüzde 10 artış yaşandığı bilgisini de paylaşıyor. Şirket, onlarca çeşit mangalı İstanbul ve İzmir’deki mangal üreten firmalara fason olarak ürettirdiklerini söylüyor.

1957’den bu yana soba imalatı yapan Güven Ticaret ise 1980’de mangal üretimine başlamış. Güven markasıyla mangal üreten şirket, pazarın büyüklerinden. Mangal üreticilerinden biri de İstanbul merkezli Ünver Mangal. Yerli ya da ithal olsun piyasada birçok farklı özelliğe sahip sayısız mangal çeşidi var. Bunlar arasında bazı modelleri araştırdık, işte bunlardan bazılarının özellikleri ve satış fiyatları…

MORSO LIVING
İddîalı Danimarkalı

Danimarka menşeli Morso, 160 yıllık bir firma. Firmanın ürün yelpazesine eklediği Morso Living serisinin ürünleri ödüllü tasarımcı Klaus Rath tarafından tasarlanmış. Taş fırından ilham alan iç tasarımı, geniş tutulan düşük tavanı ve yuvarlatılmış ateş haznesi ile pişirme işlemi için en ideal randyant ısıyı üretiyor. Tuscan döküm ızgarasıyla birlikte w lezzeti ve özsuyu içine hapsolmuş lezzetli biftekler, sebzeler ve tütsülenmiş balıklar pişirilmesine olanak sağlıyor.

Satış fiyatı: 1.500-2.500 euro

WEBER
Ödüllü tasarım

Weber, dünyaca ünlü bir barbekü markası. Weber’in yuvarlak kapağı, onu barbeküden çok daha fazlası haline getiriyor. Weber’in çok çeşitli pişirme yöntemleri sayesinde barbekü bir anda kullanımı kolay bir türbo firma dönüşebiliyor. Güneş, yağmur, kar her türlü hava koşuluna uygun şekilde tasarlanmış olduğu için yıl boyunca güvenle açık havada kullanılabilen barbekü, etin yam sıra pizzadan keke birçok farklı lezzet ile orijinal menüler oluşturma imkanı da sunuyor.

Satış fiyatı: 550-13 bin TL

ABD’ye dumansız mangal satıyor

Totem Isıtma Sistemleri, İsparta’daki fabrikasında kendi Ar-Ge departmanında geliştirdiği ve patentini aldığı dumansız mangalı ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Patenti alınan bu yenilikçi mangal Nedyme markasıyla iç pazarda da satılıyor. Şirket yetkilisi Cengiz Zeybek, söz konusu ürüne yurtdışından çok talep aldıklarını söylüyor. Bu nedenle İsparta’da üretilen bu

mangalın önemli bir bölümü yurtdışına ihraç ediliyor. Gelelim bu ilginç mangalın özelliklerine. Bu mangalın hem kömür haznesi var hem de elektrikle çalışıyor. Bunun için 1.5 V 6 adet kalem pil ya da 9 V adaptör yeterli. Etlerinizi 10-15 dakika içinde pişiriyor. Ürün kapalı ve açık havada rahatlıkla kullanılabiliyor. İki yıl garantili.

Telefon: 0246 224 32 40 E-posta:satis@nedyme.com

BIG GREEN EGG
ABD menşeli

BigGreenEgg, dünya genelinde 20’den fazla ülkede satılıyor. Mini, small, medium, large ve X-large olmak üzere beş farklı boyu bulunan marka, aynı zamanda yüzlerce aksesuar ve yardımcı ürüne sahip. Dekoratif, özel ve orijinal bir tasarıma sahip olan ürün, bir füme ya da grili cihazı ya da fırın gibi kullanılabiliyor. Kapalı pişirme özelliği sayesinde tutuşma ve parlama yapmadığı için sürekli yanında durmanıza ve kontrol etmenize gerek kalmıyor.

Ayrıca dış yüzeyi iç yüzeyine göre daha soğuk olduğundan çocuklar için de güvenli olan ürün, su geçirmeyen seramik yüzeyi sayesinde paslanmıyor, yağmurlu havalar ve dondurucu soğuklarda bile bahçelerin vazgeçilmezi oluyor. Eksi 18 derece ile 982 derece arasında çok yüksek ısılarda çalışan bu ürüne, pişirme esnasında kömür ilave etmeye gerek kalmıyor ve yanmayan kömür tekrar kullanılabiliyor.

Satış fiyatı: 1.100-5.400 euro

GURUSSCG
Taşıması koiay, tekerlekli

Guruss CG-075 mangal kapak ve seviye göstergeli bir ürün. Kolay taşımaya elverişli tekerlekli gövdeye sahip. Aynı anda yaklaşık 2 kg et pişirme kapasitesinde. Baca sistemli bu mangalın kurulumu da çok kolay.

Satış fiyatı: 832 TL

LANDMANN
iki brülörlü

Landmann Atracto ocaklı, gazlı iki brülörlü bir mangal. Kullanım kolaylığı, çevreyi rahatsız etmeme özellikleriyle dikkat çekiyor.

Satış fiyatı: 484 TL

AKT
Çok satıyor

AKT paslanmaz sabit ayaklı barbekü en çok ilgi gören mangal tiplerinden biri. Kulanım kolaylığı, rahatlığı ve fiyatıyla tüketiciler tarafından cazip görüyor.

Satış fiyatı: 99 TL

SİMKOR
Lav taşlı ekonomik model

Lav taşlı, cam fırınlı bu mangal gazla çalışıyor. Çoğunlukla piknik tüpü bağlanarak kullanılıyor. Kömür tutuşturma ya da külleri temizleme gibi derdi yok.

Satış fiyatı: 85 TL

MMS
Pratik, köşeli…

Pratik köşeli emaye mangalın yüksekliği 47 cm. Izgara ölçüsü ise 24×36 cm. Piknikle I te, bahçede ya da kampta mangal yakmayı kolaylaştıran ürünün ızgarasmm boyutlarını pişireceğiniz yiyeceğe göre ayarlamanız mümkün.

Satış fiyatı: 65 TL

GARDEN TIME
Köfteci mangalı

50x30cm ebatlarındaki barbekü mangal keyfi için her tür kolaylığı sağlıyor. Taşınabilir yapısı ile ister evinizin bahçesinde isterseniz de piknik alanlarında kullanabiliyorsunuz.

Satış fiyatı: 45 TL

MMS
Yuvarlak mangal

Bu yuvarlak mangal birçok farklı alanda rahatlıkla kullanıma uygun bir model. Kurulum kolaylığı ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor.

Satış fiyatı: 60 TL

DÖRTEL
Bacalı mangal

Bacalı mangal tiplerinin en pratik modellerinden. Taşınması çok kolay. Özellikle piknik severlerin çok tercih ettiği bir model. Satış fiyatı: 13 TL

LANDMANN
Tek kullanımlık

Markanın tek kullanımlık tipleri taşıma kolaylıkları nedeniyle tercih ediliyor. Ürün 31×6.5×24 cm ölçülerinde. Pişirme alanı ise 29×22 cm. 2-3 kişilik sofralar için ideal. Fiyatı: 10 TL

DEMİRAY
Mini barbekü…

Demiray markalı tekerlekli barbekü bu özelliğiyle çok rahat bir şekilde taşınabiliyor. Bu mangalın eni 40, boyu 75, yüksekliği ise 80 cm. Ürün kaim saçtan imal edilmiş. Özel yanmaz bir boya ile kaplandığı için yüzeyi deforme olmuyor.

Satış fiyatı: 349 TL

AKT
Emaye, paslanmaz

Türkiye’de, 1960 yılından bu yana mangal üreten ve ürettiği ürünlerin bir kısmını ihraç eden AKT Mangal’ın bu modelleri emaye ya da paslanmaz çelikten üretiliyor. Ayakları oldukça sağlam, kolay kolay eğilme ya da bükülme gibi soranlar yaşanmıyor.

Satış fiyatı: 100 TL

KOVEA
Katlanabilir, paslanmaz çelik

Katlanabilir tipteki bu mangal, kendine özgü tasarımı sayesinde çok az yer kaplıyor. Paslanmaz çelikten (0.6 mm kalınlığında) üretiliyor. Alt kısımda iki adet havalandırma delikleri var.

Satış fiyatı: 134 TL

ERSAN ÇIPLAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu