Haberler

GREAT Startup’ta süre uzadı

GREAT kampanyası kapsamında Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerine ulaşmayı hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışmasma gelen yoğun ilgi üzerine başvuru tarihi 15 gün uzatıldı. Son başvuru tarihi 15 Ekim olarak belirlendi.

GREAT Startup2012 yılında, Birleşik Krallık’ın turizm, eğitim ve ticaret alanında sunduğu fırsatları tanıtmak amacıyla hayata geçirilen GREAT kampanyası, Birleşik Krallık Hükümeti’nin en iddialı uluslararası pazarlama kampanyalarından birine dönüştü. Kampanya bu alanda Birleşik Krallık’ta iş yapmak ve ticari ortaklıklar oluşturmak isteyen Türk şirketlerine fırsatları daha iyi anlatma ve bilinirlik yaratma misyonunu da taşıyor.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, Türkiye’deki genç teknoloji şirketlerine yönelik düzenlenen ‘GREAT Startup’ yarışmasına çok sayıda başvuru yapıldı. Gelen yoğun başvurular ve belirlenen sürenin uzatılmasına yönelik talepler üzerine 30 Eylül olan son başvuru tarihi 15 gun uza-tılarak 15 Ekim olarak belirlendi. ‘GREAT Startup’ yarışmasına yapılan başvurular arasında Türk ekonomisine katkı sağlayacak nitelikte çok sayıda proje yer alıyor.


Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Turner, düzenlenen yarışmanın büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Çok sayıda başvuru alıyoruz. Süre uzatma talepleri de çok fazla. Bu nedenle süreyi 15 Ekim’e kadar uzattık” diyor.

Birleşik Krallık’m 58 milyar sterlin büyüklüğündeki BİT sektörünün yılda 930 milyon sterlin tutarında AR-GE yatırımı çektiğine işaret eden Tumer, aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100 bin BlT şirketine ev sahipliği yaptıklarını da sözlerine ekliyor.

BEŞ FARKLI KATEGORİ

Türkiye’deki genç teknoloji girişimcilerine ulaşmayı hedefleyen GREAT Startup Yarışması’na Türkiye’de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan, 40 yaşım geçmemiş bütün girişimciler başvurabiliyor.Yarışmada, ‘Kadın Teknoloji Girişimcisi’, ‘Üniversiteli Genç Girişimci’, ‘Anadolu’dan Teknoloji Girişimcisi’, ‘Sosyal Teknoloji Girişimcisi’ ve ‘Jüri Özel Ödülü’ olmak üzere beş farklı kategoride ödül dağıtılacak.

Yarışma, Türkiye’nin gelecekteki büyük teknoloji girişimcilerine ulaşmayı, global bir vizyon edinmeleri ve başan öykülerini duyurmalan için onlara destek sağlamayı hedefliyor. Kategori birincisi olan şirketler Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve bu ülkede iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacaklar.

Girişimcilik ruhu ve risk alabilme

Başvuruların sona ermesinin ardından jüri, katılımcı şirketleri şu kriterlere göre değerlendirecek: Yeni bir ürün ve hizmet geliştirme; özgün bir iş modeli/iş fikri oluşturma; girişimcilik ruhu ve risk alabilme; sürdürülebilir bir şirket stratejisi oluşturma; geleceğe yönelik sağlam bir iş planı oluşturma; bulunduğu pazara hakimiyet; kuruluştan bugüne büyüme hızı. 4 Kasım tarihinde jüri tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından sonuçların açıklanacağı ödül töreni 27 Kasım’da gerçekleştirilecek. Yarışmaya www.gov.uk/great-startup-turkey internet sayfasından başvuruluyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu