İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Girişimde yeni adres kaçış oyunları oldu

Japonya’dan başlayıp dünyaya yayılan ‘Real room escape’ yani ‘Odadan kaçış’ oyunu, Türkiye’de de hızla büyüyor. Bu alanda, çoğu İstanbul’da olmak üzere, Türkiye’nin pek çok ilinde 100’ün üzerinde şirket var. Franchise ile büyüyen alana ilgi oldukça fazla. Şirketler eğitim ve işe alımda bu oyunlardan yararlanırken, kaçış odalarına markalardan gelen sponsorluk teklifleri de artıyor.


Hafta sonlan arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirmek istediğinizde ne yapıyorsunuz? Son altı aydır özellikle gençler kaçış oyunu oynuyor. Bu oyunda, 2-6 kişilik gruplar halinde bir odaya kapatılan gençlere anahtan bulup çıkmaları için bir saat veriliyor. Katılımcılar, kapı kapandığında kendilerini bambaşka bir ambiyans içinde buluyor. Kapatıldığınız oda, bazen eski bir kütüphane, bazen bir akıl hastanesi, bazen de bir piramit olabiliyor. Yapmanız gereken ise odadaki ipuçlanndan yararlanarak çok sayıdaki şifreyi çözmek ve odanın anahtarını bulmak.

kacis oyunlari

Japonya’da başlayıp tüm dünyaya yayılan ve farklı senaryolarla uygulanan ‘Real room escape’ oyun konsepti, son bir yıldır Türkiye’de de girişimcilerin ilgisi çeken iş alanlarından biri haline geldi. Türkiye’de ilk kaçış oyunu merkezi geçen yıl mart ayında açılmasına rağmen şu anda 100’ün üzerinde markanın 150’ye yakın lo-kasyonda hizmet verdiği görülüyor. Altı ay içinde Türkiye çapında 10’a yakın şubeye ulaşan da var, yurtdışında şubeleşmek isteyen de. Dahası bu iş yavaş yavaş AVM’lerde de yaygınlaşacak gibi görünüyor. Oyun fiyatları ise kişi sayısına göre 100-160 TL arasında değişiyor.

İKİ GİRİŞİMCİ BAŞLATTI

Türkiye’yi kaçış oyunlarıyla tanıştıran ilk girişimciler, Ömer Taş ve Bulut Karayaka oldu. Bu macera, Ömer Taş’ın Macaristan’da kaçış oyunu oynayıp bunu arkadaşına anlatmasıyla başladı. Kaçış oyununu bilgisayarda oynayan iki arkadaş, bu oyunun gerçek bir evde oynanması fikrini hayata geçirmek için çalıştı. Böylece bir iş modeli oluşturuldu. Ardından oyun senaryolan yazıldı. Beyoğlu Asmalımescit’te bir ev kiralandı. Mart 2014’te ise ISTrapped adıyla kapılar açıldı.

İki ortak, yüzde 90 dolulukla çalıştıklarım görünce kasım ayında ikinci şubelerini açtı. Girişimciler, franchise taleplerine de kayıtsız kalamadı ve ilk franchise İzmir’e verildi.

Kendilerinin odadan kaçış değil evden kaçış oyunu oynattığını söyleyen Bulut Karayaka, “Oyun evin zilini çaldığınızda başlıyor. Kimseyle karşılaşmıyorsunuz. Eve giriyorsunuz ve çıkmak için şifreleri çözmeniz gerekiyor” diye konuşuyor. Mart ayından bu yana 20 bin kişinin oyuna katıldığını söyleyen Karayaka, müşterilerinin yüzde 40’ının turistler olduğunu anlatıyor.

ÇOK HIZLI YAYILDI

Türkiye’de iki girişimcinin başlattığı kaçış oyunu konsepti, gördüğü ilgi üzerine kısa sürede başka girişimcilerin de dikkatini çekti. Böylece çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Bugün kaçış oyunu konseptiyle kurulmuş ve en çok yaygınlaşmış şirket Lockedin. Üç ortağın kurduğu şirket ilk şubesini Ankara’da geçen ekim ayında açtı. Mart ayında şube-leşmeye başlayan şirketin bugün Afyon, Balıkesir, İzmir ve Mersin başta olmak üzere pek çok ilde şubesi bulunuyor. İstanbul’da şube baktık-lannı söyleyen Lockedin ortaklarından Burhan Eyüboğlu, yurtdışında da şube açmak için çalışmalara başladıklarını anlatıyor.


Avrupa ve Balkan ülkelerinde mekan bakan ortaklar kendi oyunlarını kendileri yazdı. İsteyenlere 30-50 bin TL arasında değişen fiyatlarla oyunlarını satıyorlar, isteyenlere ise 60-80 bin TL’ye anahtar teslim kaçış odası yapıyorlar. Burhan Eyüboğlu, işin ayrıntılarım, “Bu iş genellikle şehir merkezinde 150 metrekarelik dairelerde yapılabiliyor. Binaların depo katı ya da iş hanlarında olması tercih ediliyor. Evin yerine göre maliyet 3-5 ay içinde girişimciye geri dönüyor” şeklinde anlatıyor.

AVM’YE DE TAŞINDI

Normalde kaçış oyunlan farklı binalarda oynanırken geçen aylarda bu oyun ilk kez bir AVM’ye taşındı. Ba-nş Koca ve Soner Emanet’in kurduğu Escapist, Trump Towers’ta açıldı.

500 bin dolar yatırım yaparak AVM’de kaçış oyun merkezi açtıklarım söyleyen Barış Koca, şu anda dört oyun odalan olduğunu ifade ediyor. İki oda ise inşaat aşamasında. Bu işi yurtdışından know how satın alarak yaptıklannı söyleyen Koca, yeni eğlence trendinin tüm dünyada bu olduğunun da altım çiziyor. En son kendilerinin de bir oyun tasarladığım belirten Banş Koca, yakın zamanda diger AVM’lere de girmeyi planladıklarım anlatıyor.

ŞİRKETLER EĞİTİMDE KULLANIYOR

Ferhat Talat Çalapkulu tarafından kurulan ve dört şubesi olan Escape Planet, franchise ile büyüyen şirketlerden biri, ilk şubeyi ekim ayında Taksim’de açtıklarım söyleyen Çalapkulu, tüm senaryolan kendisi yazıyor. Ferhat Talat Çalapkulu, kaçış oyunlan oynattıklan evlerde genellikle üç odada oyun oynandığım, bir odanın bekleme salonu ve bir odanın ise kamera odası olarak kullanıldığım belirtiyor. Çalapkulu, önce senaryonun yazıldığım, sonra konseptin belirlenip ona göre odaların düzenlendiğini anlatıyor. En son ‘Cinayet Mahalli Istanbul’ konseptli odaya Logitech şirketinin sponsor olduğunu söyleyen Çalapkulu, odalara farklı markalardan sponsorluk teklifleri geldiğinin de altını çiziyor.

Ferhat Talat Çalapkulu, öğrenci ve turistlerin yanında şirketlerin de farklı amaçlarla bu oyunlan kullandıklarını anlatıyor. Çalapkulu, bu konuda şunlan söylüyor: “Bu oyunlar şirketlerin ekip çalışmalan için kullanılıyor. En ilginci bir bankanın lider adayım seçmek için bu oyunu kullanmasıydı. Lider adaylan geldiler, odada bu oyunu oynadılar. Seçimi yapacak danışman ise onlan izledi ve bu şekilde kararım verdi.”

Farklı bulmacalara hazır olun!

Birkaç şirket dışında, kaçış oyunu konseptiyle hizmet veren tüm şirketlerin her odasında farklı oyunlar oynatılıyor. Örneğin Escape Planet’in ‘Sherlock Holmes’ odasında ünlü dedektifin eşyalarını inceleyip odanın anahtarına götürecek şifreleri bulmanız gerekiyor. ‘Cinayet Mahali İstanbul’ odasında ise ölü bulunan bir dedektifin cinayetini örtbas etmek isteyenlere karşı gizemi çözmeniz ve hem katili hem de odanın anahtarını bulmanız isteniyor. Oyunda gördüğünüz numaraları unutmamanız şart. Oyunlar genellikle arama ve bulma üzerine. Bazı oyunlarda ise farklı bulmacalar sizi bekliyor. Bu arada ipuçlarını ararken etrafınızda gelişen ürkütücü olaylara da aldırmamanız gerekiyor.


2 Yorum

  1. Yeni oyun evi açmak isteyenler için uygun fiyatlarla 2. El malzemelerimiz mevcuttur.
    odadankacisbolu 05512067707

  2. Bayilik için Ankara merkezli Apartment06 çok iyi oyunları çok uygun fiyatlarla veriyor. Evden kaçış oyunu açmak isteyenler mutlaka önce kendileriyle görüşmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu