Haberler

Genel müdür arayan bankalarda artış var!

Önceki sayımızda genel müdür arayan bankalara ilişkin haberimiz vardı. Bu habere ilişkin yeni gelişmeleri sizlere aktarmak istiyoruz. Birisinin adını verebileceğiz. Ancak diğerlerini halen genel müdürleri olduğu ve kesinleştiremediğimiz için yazmamayı tercih ediyoruz. Sırasıyla gidelim…

Genel müdür arayan bankaların başında Anadolubank var. Gökhan Günay’ın ayrılmasından sonra görevi vekaleten üstlenen yönetim kurulu başkan vekili Pulat Akçin’in yakm çevresine “Arayışlarımız devam ediyor” dediği bilgisine ulaştık. Edindiğimiz bir diğer bilgi de bankanın patronu Mehmet Başaran’m bazı görüşmeler yaptığı. Ancak henüz görüşme yapılan isimlere ilişkin bir bilgi edinemediğimizi paylaşalım. Pulat Akçin’in, Gökhan Günay’ın ayrılma kararından sonra genel müdür yardımcılarıyla yaptığı toplantıda “Dışarıdan genel müdür bakacağız” demesine rağmen, içeriden de bir adayın olduğu söyleniyor.

Genel müdür arayan bankalar

Genel müdür arayışında olan bir diğer finansal kuruluş, bir katılım bankası. Ancak bu kez adım veremiyoruz. Genel müdürlük için bazı adaylarla görüşmeler yürütüldüğü bilgisine ulaştık. Fakat doğrulatamadığımız için şimdilik adaylara ilişkin isim veremiyoruz.

Genel müdür arayan iki bankadan daha bahsediliyor. Her ikisi de yabancı sermayeli olan bu bankalann hissedarlarının, özellikle düşen kârlar ve artan kredi riskleri nedeniyle profesyonel yönetimden memnun olmadıklan söyleniyor. Bu bankalardan birisi için içeriden güçlü bir adayın varlığı dile getiriliyor. Dışarıdan da potansiyel genel müdür adaylarıyla görüşmeler yürütülüyor. Ancak yine isimler konusunda bilgi aktaramıyoruz.

Mevcut tabloyu değerlendirmesini istediğimiz bir bankanın yönetim kumlu üyesi, “işler zorlaştıkça, kârlar düştükçe özellikle yabancı hissedarların banka yöneticilerine bakışında bir değişim var. Aslında sürpriz bir durum değil. Bazı riskler yeni atanan yöneticilerden de kaynaklanmıyor ama faturayı da birileri ödeyecek. Belki de hızlı verdikleri kararların yanlışlığını görüyorlar” diyor.

ING Bank, 5 bin noktada müşteriye temas edecek

Son yıllarda bankacılık sektörü, şube ağının yanında şubesiz bankacılık alanında yaptığı yatırımlarla da adından söz ettiriyor. Teknolojik altyapılar hazırlanıyor, ikili anlaşmalarla şube dışı noktalarda müşteri ile buluşuluyor.

Bu bankalardan biri de ING Bank.

Geçen hafta içinde turuncu hesap çalışmasına yeni bir boyut ekleyerek e-turuncu çalışmasını başlatan banka, yatırımcıya yüksek ve rekabetçi ‘hoş geldin’ faizi sunuyor.

Geçen hafta içinde görüştüğümüz ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, teknolojinin bankanın ana konularından biri olmaya devam edeceğini söylüyor.

Çok kanallı büyümenin öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Uygun, “Uygun bulduğumuz, doğru lokasyonlarda şube açmaya da devam edeceğiz. Bazen şube kapattığımız da oluyor.

Ancak dijital ve mobil tabanlı ürünlerimizle müşterilerimizin her zaman her yerden ulaşabilecekleri kolay ve zahmetsiz bankacılık sunacağız” diyor.

Barbaros Uygun’un dikkat çektiği bir diğer alan ise ikili anlaşmalar. ING Bank’ın Teknosa, Pegasus, Migros, Mudo ve PTT gibi iş ortakları var. “Müşterilerimize, ihtiyaç duydukları her an, banka şubelerine gelmelerine gerek kalmadan günlük hayatlarında bulundukları yerlerde ulaşacağız” diyen Uygun, şu ana kadar 2 bin 500’ün üzerinde noktada müşterilere temas ettiklerini ifade ediyor. ING Bank, iş ortaklıklarının sayısını artırma hedefinde. Uygun, Arçelik, Vestel gibi firmalarla anlaşma aşamasında olduklarını söylüyor. ING’nin kısa vadede müşterilerle 5 bin temas noktası oluşturmayı hedeflediğini de sözlerine ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu