Haberler

Gençlere özel bankacılık paketleri

Okulların açılması ile bankalar gençlere özel bankacılık paketleri çıkartmaya başladı. Paketlerde ücretsiz banka kartı, kredi kartı, eft/havale gibi bankacılık ürünleri ve gençlerin sevdiği markalarda ekstra indirim ile artı taksit imkanları var…


UZUN yaz tatili bitti ve ilk, orta, lise ve üniversiteler yeni eğitim öğretim dönemi için kapılarını açtı. Veliler tatilin son günlerini servis, okul taksiti, kitap, defter temini, okul kıyafetleri ya da çocuklarının kalacağı yurdu ayarlamak için koşuşturarak geçirdi. Peki, bitti mi, tabii ki hayır…

Şimdi de özellikle çocuğu il dışında okuyan veliler ihtiyaç anında finansal en kolay ve en ucuz yoldan ulaşmanın yolunu aramaya başladı. Özellikle 7/24 para transferi, harcamalarını kontrol edebileceği limitli kredi kartlan, aidatsız banka kartlan bu dönem velilerin en çok tercih ettiği ürünler arasmda yer alıyor.

BANKALAR HAZIR

Her yıl ders zili çaldığı günlerde artan bu talep bankaları da harekete geçirmiş durumda. Son yıllarda gençleri odak noktasına yerleştiren bankalar “Gençlik Bankacılığı” seferberliği başlattı. Özellikle lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyen ürün ve hizmetler geliştirildi.

Türkiye’de şu anda az sayıda banka ücretsiz para transferi, ücretsiz ve belli limitleri olan banka kartlan, yine ücretsiz sinema bileti, konser, genç giyim markalarında indirim ve artı taksit sağlayan kredi kartları çıkartmaya başladı. Tüm bu ürünlerin dahil olduğu paketlere katılanlar ise bunların yanı sıra başka yeni avantajlara da kavuştu. Tek şart ise, her bankaya göre yaş sınırı değişmesine rağmen, 12 ila 30 yaş arasmda olmak…

işte, gençlere özel bankacılık ürün ve hizmetleri geliştiren bankalar ve öğrenim gören gençlere sundukları avantajlar…

genclere bankacilik

GENÇLERE ‘PLAY’ HİZMET

Yapı Kredi gençlere yönelik ürünlerini “Play” markası çatısı altında topluyor. Play ile gençlere alışverişlerinde, seyahatlerinde ve gündelik hayatlarında kolaylık sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, sağlanan ayrıcalıkları şöyle özetliyor:

“Play World üye işyerlerinden yapılan alışverişlerden puanlar kazandırıyor, özel taksit imkanı sağlıyor. Öte yandan acil Harçlık ile gençlere yardımcı oluyoruz. Buna göre Yapı Kredi ATM’lerinden, Play Harçlık ile nakit çekim ücreti ve ilk iki gün için nakit çekim faizi ödemeden, her ay toplam 100 TL’ye kadar nakit çekebiliyorlar. Gençler ayrıca üye işyerlerinden Play kartlarıyla yapacakları 500 TL ve üzeri alışveriş için alışveriş kredisi kullanabiliyor veya “Harcama Erteleme” fonksiyonu ile peşin ve taksitli alışverişlerde ödemelerini bir, iki veya üç ay erteleyebiliyorlar.”

Yapı Kredi Play sahiplerine ayrıca, araç kiralama, alışveriş güvencesi, kredi kartı ödeme güvencesi gibi hizmet ve ürünler de sunuyor. Banka 18 yaş altı müşterileri içinse Genç Hesap’ı çıkarttı. Ürünü 12 yaşını doldurmuş gençler için çıkarttıklarını söyleyen Ülgen, “Velilerinin onayı ile gençler Play TLcard’ları ile nakit çekim ve alışveriş yapabiliyor. Ayrıca internet ve mobil şubelerimizi kullanabiliyorlar” diyor.

26 yaşın altındakilerin kullandığı Play TLcard’m ayrıca hesap işletim ücreti ve gelen havale ücreti muafiyeti gibi çok sayıda avantajı bulunuyor. Gençlerin aynca ATM, telefon bankacılığı, 444 0 444 Sesli Yanıt Sistemi ve dijital kanallardan yapacakları havale işlemlerinden masraf almadıklarını söyleyen Ülgen, kartın diğer özelliklerini ise şöyle sıralıyor:

“18 yaşını doldurmuş dört yıllık lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile meslek yüksekokulu öğrencileri Play karta kefilsiz başvurabiliyor. Maksimum 1000 TL limit tahsis edilen bu kredi kartı sahipleri yıllık üyelik ücreti de ödemiyor. Ayrıca 10 üniversitenin kampü-sünde gençlere özel tasarlanmış şubelerimiz de var.”

Ülgen’in verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi Play kredi kartları ve Play TLcard, dünyanın herhangi bir yerindeki Visa ve MasterCard logolu işyerlerinde kullanılabiliyor.

18-30 YAŞA ÖZEL

Denizbank 18-30 yaş arası gençlere Gençlik Bankacılığı çatısı altında hizmet sunuyor. Gençlerin Gençlik Hesabı’ndan ücretsiz faydalanabildiğim ve internetten ücretsiz havale gönderebildiklerini söyleyen Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, gençlere özel sundukları hizmet ve ürünleri şöyle sıralıyor:


“Bonus’un tüm özelliklerine sahip ve onlara özel tasarlanmış D-Şarj Bonus kredi kartımız bulunuyor. Ayrıca her türlü okul ve eğitim masraflarını karşılayabildikleri avantajlı eğitim kredisi, banka müşterisi olsun olmasın herkese cepten cebe ücretsiz para gönderebildikleri mobil cüzdan uygulaması fastPay de var.”

Denizbank yurtdışında eğitim gören öğrencilere de hizmet veriyor. Özark’ın verdiği bilgiye göre Denizbank’ta gençlik hesabı bulunan öğrenciler yurtdışındaki bankanın talep edeceği komisyonu ödeyerek rahatça para çekebiliyor.

BEDAVA SİNEMA VE MÜZE

İş Bankası gençlere “Iş’te Üniversiteli” bankacılık paketi ile hizmet veriyor. Lisansüstü eğitimlerini sürdürenler de dâhil olmak üzere 18 yaş ve üstü üniversite öğrencilerini hedeflediklerini söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Iş’te Üniversiteli Paketi içerisinde yer alan mevduat hesabı, Bankamatik Kartı, kredi kartı ve yatırım hesabı ile gençlerimiz, ister IşCep uygulamamız ile ister internet şube ya da telefon şubesi ve şubelerimizden 7/24 tüm fi-nansal ihtiyaçlarını karşılayabiliyor” diyor.

Banka ayrıca 12-18 yaş arasındaki müşterileri içinde “İlk İmza Hesabı” açıyor. Hesap açılan genç kendi adına düzenlenmiş Bankamatik kartı ile işlem yapıyor. Sezen’in verdiği bilgiye göre, Iş’te Üniversiteli paketini kullanan gençler en fazla Iş’te Üniversiteli kredi kartını tercih ediyor. Kartın Maximum Kart’ın tüm özelliklerine sahip olduğunu söyleyen Sezen, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Bu kart gençlere sevdikleri markalardan taksitli ve indirimli alışveriş yapma, Maxi Puan kazanma ve üye işyerlerinde puanlarını harcama imkânı tanıyor. Üstelik de gençler üniversite hayatları boyunca indirimli kart ücreti ödüyor. Dilerse Aidatsız Iş’te Üniversiteli kredi kartına da başvurabiliyorlar. Kartın Müzekart özelliği ve Cinemaximum sinemalarında sunduğu avantajlar da var. Gençler Müzekart sayesinde müze ve ören yerlerini bir ay boyunca ücretsiz ziyaret edebiliyor. Cinemaximum sinemalarında ise bedava sinema bileti ve patlamış mısır hediye ediliyor. Ayrıca filmlerin gala özel gösterim ve ön gösterimleri gibi etkinliklerde de ağırlanıyorlar. Ayrıca hafta sonu dahil haftanın her günü 12.30’a kadar olan ilk seansları sadece 7 TL’ye izleyebiliyor. Yatırım Hesabı ile gençlerimize küçük tutarlarla birikim imkanı da sunuyoruz.”

Sezen’in verdiği bilgiye göre, Iş’te Üniversiteli kredi kartı ya da Bankamatik kartına sahip yurtdışında eğitim gören gençler söz konusu bu kartlarını yurtdışında da kullanabiliyor.

100 TL’LİK MEVDUATA FAİZ

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) gençlerin birikim yapmalarını kolaylaştırmak için Marifetli Genç Hesap’ı hayata geçirdi.

Banka halen Marifetli Hesap’ta 2.000 TL olan alt limiti gençlerin birikim yapabilmesi için Marifetli Genç Hesap’ta 100 TL’ye indirdi. 25 yaş ve altı gençlere bu hesabı açtıklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Gençler bu hesaptan diledikleri zaman para çekip yatırabilir ayrıca 100 TL’den itibaren hesaptaki bakiyeye de faiz kazanırlar. Üstelik ilk üç ay avantajlı hoş geldin faiz imkanı da var” diyor.

TEB yurtdışında eğitim gören gençlere de avantajlı hizmet sunuyor. Tüm TEB müşterilerinin bankanın ana ortağı olan BNP Pari-bas’ın ATM’lerinin bulunduğu ülkelerde özel hizmet aldığını söyleyen Mendi, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tüm müşterilerimize BNP Paribas’ın ATM’lerinin bulunduğu ülkelerde ücretsiz olarak para çekme imkanı sunuyoruz. Marifetli Genç Hesap müşterileri de banka kartı hesabına bu hesabı tanımlatarak yurtdışın-dan ücretsiz para çekme imkanından yararlanabilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu