Haberler

Gençler Eğleniyor Sektör Büyüyor

Okul dışı eğitim alanında faaliyet gösteren Geleceğin Yıldızları, bu yıl 5 bin çocuğu ağırlamayı planlıyor.

Hollywood gençlik filmlerinin vazgeçilmez mekanı olan gençlik kampları, ABD’lilerin son derece alışkın oldukları eğitim ve eğlence merkezleri. Geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanan kampçılık için ABD’de 1910 yılında Kamplar Birliği bile kurulmuş. Ülkede bugün 25 milyar dolarlık bir pazar var ve bu pazarın daha da büyümesi bekleniyor. Türkiye içinse çok yeni bir kavram kampçılık ya da okul dışı eğitim alanları. ABD’den 100 yıl sonra, 2010 yılında kurulmuş Türkiye Kamplar Derneği. Ancak en az ABD’deki pazar kadar hızlı bir büyüme potansiyeli taşıyor. 29 yıldır Türkiye’de gençlik kampları düzenleyen ve bu alanda ülkedeki en büyük özel kuruluş olan Geleceğin Yıldızları da Türkiye’deki pazarla birlikte büyümeyi ve hatta yurt dışına açılmayı hedefliyor.

Türkiye’de çocuk ve gençlere yönelik yaz okulu ya da kampçılık denilince akla öncelikle kamu kuruluşları geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nm, belediyelerin, vakıf ve derneklerin kampları pazarda bir hayli yer tutuyor. Özel sektör tarafında ise çok fazla oyuncu bulunmuyor. Bu oyunculardan biri olan Geleceğin Yıldızları, şirket ve eğitim kurumlan ile yaptığı anlaşmalarla büyüyor. Geleceğin Yıldızları’nm Kurucusu Fahrettin Gözet, “Eğitim kurumlan önceleri bu işi yapabileceklerini düşündü. Ancak bu işin farklı bir alan olduğunu anladılar ve şimdi özel sektörler ile birlikte çalışıyorlar” diyor. TED gibi eğitim kurumlarının yanı sıra Acıbadem Hastane Grubu ile de anlaşması bulunuyor şirketin.

Geniş tanımı ile okul dışı eğitim, daha dar tanımla ise kampçılık, özellikle son yıllarda artan bir ilgi ile karşılaşıyor. Zira 21’inci yüzyıl becerileri arasında eleştirel düşünme, işbirliği, yaratıcılık gibi kavramlar da öne çıkıyor. Özel okullarda bu konular üzerinde durulsa da okul dışında da gençlerin sosyal taraflarını güçlendirmek istiyor veliler. Fahrettin Gözet, “Türkiye’de hızlı büyüyecek işlerden bir tanesi. İngiltere’de bir kamp, bir İsviçre bankasını yatırımcı olarak aldı ve büyük bir grup haline geldi. Yılda 400 bin çocuğa ulaşti. Türkiye’de de okullara yatımlar var. Yakın zamanda Türkiye’de de bu alana yatırımcı gelecektir. Bizim de görüştüğümüz yatırımcılar oldu” diyor.

Türkiye’den gelen katılımcıların yanı sıra bugüne kadar 70 ülkeden konuk ağırlayan Geleceğin Yıldızları, bu yıl ise 5 bin çocuğu konuk etmeye hazırlanıyor. Şu anda dokuz kampı bulunan şirket, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e açılacak yeni kamplarla bu sayıyı 2020 yılına kadar 15’e çıkarmayı hedefliyor. Şirket 2013 yılına kadarsa, Avrupa’da en az iki lokasyonda “Future Stars” adıyla hizmet vermeyi amaçlıyor.

Bugün Türkiye’nin dokuz farldı noktasında kamp alanlarının yanı sıra, İsviçre ve Yunanistan’a kamp için katılımcı gönderen Geleceğin Yıldızları, okulların tatil olduğu her gün için bir program sunuyor. Fahrettin Gözet, “MEB müfredatı 180 gün. 185 gün okula gidilmiyor. Sistemimiz işte bu günleri hedefliyor” diyor. Okul sezonunda hafta sonu programları ile faaliyet gösteren Geleceğin Yıldızları, Beykoz’daki tesiste yüzme, voleybol, basketbol, judo, jimnastik ve dans programları sunuyor. Yarı yıl tatilinde ise İsviçre ve Uludağ’da birer haftalık kayak ve snow-board kampları düzenleyen şirket, Antalya’da da iki haftalık doğa kampı ile faaliyet gösteriyor. Elbette şirketin en yoğun olduğu dönem yaz tatilleri. Kışın dolu, yazın ise daha boş olan oteller ile anlaşarak ve bu tesisleri kampa uygun hale getirerek çalışan şirket, yazın 19 farklı program sunuyor. Yaz gelişim kampı, voleybol, basketbol, film ve bilim, teknoloji, mühendislik, matematik (STEM) kamplarının yanı sıra Kuşadası’nda İngilizce ve Alaçatı’da sörf kampı yaz programlarından birkaçı. Ayrıca çocuğuna eşlik etmek isteyen aileler için aile kampları veya baba-oğul kampları da bulunuyor. Yaklaşık iki hafta süren kampların 4 bin 900 lira gibi bir ücreti bulunuyor. —Sinan Koparan

SÖZÜN ÖZÜ Türkiye’de gençlik kaplarına olan ilgi arttıkça bu alandaki en eski kurumlardan bir olan Geleceğin Yıldızları da hızlı bir büyüme ivmesi yakalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu