Haberler

Geleceği Yazan Kadınlar

Kadin istihdamında Türkiye’deki en önemli girişimlerden biri olan Geleceği Yazan Kadınlar, inovasyonun daha da geniş kitlelere yayılması için ikinci yılında da tüm hızıyla sürüyor. Proje, kadınların teknoloji yetkinliklerindeki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırarak uzun vadeli sosyal ve ekonomik ilerleme hedefliyor. Projeye ilk yılında 60 şehirden 1359 kadın girişimci başvurdu.

1836 saat sınıf içi ve 46 bin 200 saat online eğitimlerin ardından 2 bin başarı belgesi dağıtıldı.

Proje katılımcıları arasından seçilen ve 25 farklı şehirden projeye dahil olan 100 kadın, uzaktan çalışma fırsatıyla, Turkcell’de test uzmanı olarak istihdam edildi.

TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle gerçekleştirilen proje, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın büyük desteğiyle yola devam ediyor. Projenin yeni dönem tanıtımı, Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da katıldığı törende Geleceği Yazan Kadınlar’ı temsilen Hasibe Zafer ve Melike Admış yer aldı. Emine Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Bilgi teknolojileri artık dünyanın yeni çehresini oluşturuyor. Kadınların içinde olmadıkları bir dijital dönüşüm, kadınların sesinin eksik olduğu bir gelecek demektir.

Kadınların bilgi teknolojilerini tasarladığı, ürettiği ve karar alıcı mekanizmalarda yer aldığı bir süreç, bize daha güçlü bir geleceğin kapısını açacak. Amerika’da bir teknoloji firmasının çok ilginç bir tespiti var: Yapay zeka, kadınları mutfak resimleriyle ilişkilendirirken, doktorları her zaman erkek olarak tanımlıyor. Yani, öyle bir eşikteyiz ki, geleceği elinde bulunduran teknolojik alan, adil olmayan bir cinsiyet algısıyla şekillenmeye çoktan başlamış görünüyor.” TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Zenginliğe giden yol kadınların teknolojik yetkinliklerini artırmaktan ve onları ekonomiye daha fazla dahil etmekten geçiyor” dedi. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ise, “Geleceği Yazan Kadınlar’da gizli değerleri ortaya çıkarmak her türlü gayreti gösteriyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu