Haberler

Gaziantepli bakırcılar dünyaya açılıyor

Tarihi yerleri ve gastronomisi ile dünyaca ünlü bir marka şehir haline gelen Gaziantep, adından bu kez de bakır işlemeciliğiyle söz ettirecek…


BAKIR işlemeciliğinin anavatanı olarak kabul edilen Gaziantep yüzlerce yıllık ustalığını dünyayla paylaşıyor. ABD’de 2011 yılından beri bakır işleme eğitimi veren Gaziantepli ustalar bu kez de Almanya ve Japonya ile işbirliğine hazırlanıyor.

Gaziantepli bakırcılar

Bakır işleme ve sedef kaplamalarının dünyadaki en iyi örneklerinin Gaziantep’te olduğunu söyleyen Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “Asırlardan beri süregelen bir tecrübeyle bakırlarımızı işliyoruz. Diğer ülkeler de bizim deneyimlerimizden faydalanmak istiyor. Geçen yıllarda ABD’de bakır işlemenin inciliklerini teorik ve pratik olarak paylaştık. Almanya ve Japonya’da da bakır işlemeciliğinin inceliklerine yönelik bilgilenme talepleri alıyoruz” dedi.

Gaziantepli bakırcılar1Bakır işlemelerinde ağırlıklı olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemi motiflerinin işlendiğine vurgu yapan Başkan Açık, “Eğitim vermeye gittiğimiz ülkeler bizim kültürümüzü öğreniyorlar. Kendimizi tanıtma fırsatımız oluyor ve karşılıklı kültür alışverişinde bulunuyoruz. ABD’de bir üniversite Türk el sanatlarının öğretildiği bir bina yaptırdı. Orada bizim bayrağımız dalgalanıyor” diye konuştu.

Bakır işlemecilik mesleğini yaşatmak için ellerinden gelen tüm özveriyi gösterdiklerini belirten Başkan Açık, “Mesleğimize kalifiye eleman kazandırmak için eğitim çalışmalarımızı her geçen gün artırıyoruz. îşkur ile ortak çalışmalar yaparak vatandaşlarımıza eğitim veriyoruz. Eğitim çalışmalarımız sonucunda birçok gencimizi mesleğe kazandırdık” dedi.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu