Makaleler

Franchising ile büyüme stratejisi…

Franchising giderek yaygınlaşan bir iş modeli olarak kabul görüyor. Büyüme kararı alan sistemini geliştirmek isteyen yatırımcılar için dikkat etmeleri gereken konulardan bahsetmek istiyorum. Başka markalara benzer tasarımlar, onlar gibi şık ve çekici mekanlar yapmanın doğru bir çözüm olmadığını belirtmek isterim. Konseptin ruhunu ve gerçek işlevsel öğeleri oluşturamadığınızda başarı sağlayamazsınız. Markaya özgü konsepte, tasarıma sahip olmalısınız. Markanız, mimariden ürünlere, servis şekillerinden sosyal medyasına kadar her noktasında fark yaratan detaylar barındırmalı.

Franchising

Burada şunu unutmamak gerekir bir iş ilişkisi nasıl tanımlanırsa tanımlansın, distribütörlük, müşterek teşebbüs veya iş fırsatı, işin kesinlikle franchising sistemi esasları içerisinde düzenlenmeli. Bir franchise sisteminin geliştirilmesi çok büyük zaman ve para yatırımını gerektir-meyebilir, ancak iyi araştıran profesyonel danışmanların size doğru yolda gitmeniz için vereceği hizmetin bedeli, her zaman bir yeni mağaza açmanın masrafından daha düşük olacaktır. Bu tespit ve yorumlardan sonra iyi bir franchise sisteminin unsurlarına bir göz atalım;

Konsept

Başarılı bir franchise sisteminin ana unsurlarından biri kanıtlanmış ve işe yönelik ergonomisi oluşturulmuş bir konsepti olmasıdır. Bu, sunabileceğiniz değerli bir şeye sahip olduğunuzun en iyi göstergesidir. Sadece bir fikre dayanarak franchise satabileceklerini düşünen şirketlerin başarısızlıkla sonuçlanan öykülerini çok sık görmekteyiz. Bir avukat, deneyimli bir reklam yöneticisi veya operasyonlardan sorumlu bir kişi tarafından kurulan bir şirket düşünün. Bunlar düşündükleri alanlarda deneyimleri ve bilgileri olduğu için mükemmel birfranchise konsepti yaratabileceklerine inanırlar. Ancak bir sorun vardır; mağaza kar etmiyordur. Yatırımcısına kazandırmayan franchise sistemleri ne kadar mükemmel olursa olsun başarılı olamazlar.

Belgelenen Sistemler

Fonksiyonu olan bir konseptin veya prototipin en önemli parçası işin nasıl yürütüldüğünün belgelenmesidir. Yani, yöntemlerinizin açıkça belirtildiği ve her yeni franchiseeyi eğitmenizde yardımcı bir kitap ve orada yer alacak yazılı prosedürler bu işin en önemli unsurlarındandır. Bu prosedürler sizin işletme el kitabınız olacaktır; operasyon, pazarlama, ofis prosedürleri ve personel yönetimine kadar her şeyi kapsayacak değerli bir belge, resimler, tablolar ve listeler bu tip bilgileri daha kolay anlaşılır hale sokacaktır. Ofis personelinizin yeteneklerine bağlı olarak kendiniz de bir el kitabı geliştirebilirsiniz. Ancak okunması ve izlenmesi kolay prosedürlerin nasıl oluşturulacağını bilen profesyonel kişilerden yardım almanız daha doğru bir yöntemdir.

Korunan Ticaret Markası

Ticaret markasını koruyamama, yeni franchisorlar tarafından yapılan tipik hatalardan biridir bu nedenle ilk görev, korunabilecek bir isim geliştirmektir. Yani, başkası tarafından kullanılmayan ve resmi olarak onaylanabilecek bir isim. Kayıtlı bir ticaret markasını korumak kolay ancak meşakkatli bir iştir. Ticaret markası ile ilgili haklarınız ticaret markası başvurusu yaptığınızda başlar ve eğer bu haklarınızı koruyamazsanız paranızı boşuna harcamış olursunuz. Bu konuda sizin için araştırma yapması ve başvuru işlemlerinde bulunması için deneyimli bir marka uzmanı veya avukatla çalışabilirsiniz.

Pazarlama Malzemeleri

Güçlü satış araçlarını tasarlamada ve geliştirmede deneyimli binlerine ihtiyacınız olacaktır. Franchise reklam bütçenizi arttırarak franchise satış amaçlarınızı karşılayacak şekilde bir pazarlama planı geliştirmelisiniz. Bir sürü web sitesi ve yayın burada devreye girecektir. Ancak bu noktada paranızı akıllıca harcamanız gerekir. Her aracın sonuçlarını dikkatle takip etmeniz planlarınızı buna göre ayarlamanız gerekir. Profesyonel danışmanlar, size doğru kararlar almanız konusunda destek olacaktır.

Franchise Tanıtım Belgeleri

Franchise Tanıtım Belgesi kesin kurallara dayanılarak hazırlanma-lıdır. Burada sizin teklifiniz, iş geçmişiniz, ana çalışanlarınız öz geçmişleri yer alacaktır. Bu belgeye, franchise sözleşmesi ve diğer ilgili sözleşmeler eklenir. Örneğin, franchise ücretiniz ne olacak? ihtiyacınız olan reklam nedir? Franchise süresi ne olacak? Yatırım bütçesi ne olacak? Ne kadar eğitim vereceksiniz? vb. Yeni franchi-sorlara ayrıntılı bir iş planı hazırlamaları önerilir, iyi hazırlanmış bir franchise tanıtım belgesi sağlam bir franchise sisteminin temelini oluşturur. Bunun hazırlanmasında deneyimli kişilere harcanacak para, her zaman deneyimsiz kişilerin neden olacağı zararları kapatmak için harcanacak paradan az olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu