Bayilik Veren Firmalar

Franchise Fırsatları

Türkiye’de 35 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan franchising sektörü, sunduğu fırsatlarla hem yatırımcıların hem de girişimcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Bu sisteme sürekli yeni markalar giriyor. Sisteme 2015’te ilk kez dahil olan 25 marka, 2016 sonuna kadar 467 şube açmak için girişimcileri bekliyor. Bunların büyük çoğunluğu, sandviç zinciri Foxhole ve demleme çay konseptiyle faaliyet gösteren Chay gibi genç markalar. Ancak aralarında geçmişte kendisi büyürken sistemin avantajlarına kayıtsız kalamayarak franchise verme kararı alan KFC, Pizza Hut, Carl’s Jrgibi köklü markalar da var.


Franchising son yılların en istikrarlı büyüyen sektörlerinden biri… Artık girişimcilerin önemli bir kısmı sıfırdan iş kurmak yerine franchise veren bir markanın gücünü arkasına alarak büyümeyi tercih ediyor. Sektördeki bu ivme rakamlara da olumlu yansıyor. Bugün franchising pazarı yaklaşık 35 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye’de bulunan bin 850 zincir şirketin bin 471’i bayilik veya franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Yani franchise veya bayilikle büyüyenlerin tüm zincirlerin içindeki payı yüzde 78’e ulaşıyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre, Türkiye zincir sayısıyla Avrupa birincisi konumuna yükselmiş bulunuyor.

Bu yıl ekim ayında 13’üncüsü gerçekleştirilen Bayim Olur musun Fuarı da sektördeki büyümeye ilişkin önemli ipuçları taşıyordu. Fuar, Türkiye’deki tüm siyasi ve ekonomik belirsizliklere rağmen son derece hareketli geçti. 365 firmanın katıldığı fuarı yaklaşık 30 bin ziyaretçi gezdi. Bu rakamlar belirsizliklere rağmen Türkiye’deki girişimcilerin yatırım yapmaktan ve yeni konseptler geliştirmekten kaçınmadığını gösteriyor. Üstelik sadece bilindik markalar değil, çok sayıda yeni marka da sisteme dahil olmak için firsat kolluyor.

Biz de bu hareketlilikten yola çıkarak bu yıl ilk kez franchise vermeye başlayan şirketleri araştırdık. Yaptığımız araştırma gösterdi ki, Türkiye geneline yayılmak isteyen 25 marka, 2016 yılı sonuna kadar 467 franchise şube açmayı planlıyor. Bu markaların büyük bir çoğunluğu, ilk kez franchise vermeye başlayan, iş dünyasının genç markalan. Futbolla kahveyi birleştiren Futbol Kahve, sandviç zinciri Foxhole, demleme çay konseptiyle faaliyet gösteren Chay, bu genç markalardan birkaçı. Ancak aralarında geçmişte kendisi büyürken sistemin avantajlarına kayıtsız kalamayarak franchise verme karan alan KFC, Pizza Hut, Carl’s Jrgibi köklü markalar da var.

ANADOLU MARKALARI REVAÇTA

Yeni konseptlerin arasında özellikle Anadolu’dan çıkan markaların yükselişi dikkat çekici. Denizli, İzmir gibi Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde geliştirdikleri konseptlerin beğenilmesinden cesaret alan girişimciler, franchise sistemine dahil olarak büyümeye çalışıyor. Franchise sistemine bu yıl dahil olan Franklin Coffee and Burger House’un marka direktörü Özkan Önder, “Biz bu süreçte en çok altyapımızı oturtmak için çalıştık. Franchise vererek büyümek isteyenlere sağlam bir altyapıyla yola çıkma-lannı tavsiye ediyoruz. Özellikle franc-hising için marka, lojistik ve reklam alanlarında çok sağlam bir altyapıya sahip olmaları gerekir” diyor.


Bu girişimciler franchising sistemini tercih ediyor çünkü altyapısını iyi kuran bir girişimci için bu sistemle büyümenin pek çok avantajı var. Marka sahipleri sistem sayesinde büyük bir hızla markalarını yaygınlaştır ma imkanı bulurken, girişimciler ise en az riskle kendi işini kurabiliyor. Avantajları ortaya çıktıkça önümüzdeki dönemde kendi işini kurmak için franchising sistemini tercih eden marka ve girişimcilerin sayısının artması bekleniyor. Hızlı davranarak sisteme bu yıl dahil olmaya karar veren 25 markanın franchising koşullarını sizin için derledik.

img084 img085

1 2 3 4Sonraki sayfa

5 Yorum

 1. KOSGEB İLE DEVLETİ NASIL DOLANDIRDIKLARINI GÖRDÜNÜZ MÜ?
  KAROKE DÜKKANI
  MEYVE SUYU DÜKKANI
  KOSGEB İLE İŞ KURANLAR HABERLERE ÇIKTI
  BEN BUNLARIN DEVLETİ DOLANDIRAN KİŞİLER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

 2. Çağrı Merkezlerine Haftalık Düzenli Ödemeli Birden Çok Projeler ve İsterseniz Yazılım Desteği İlanımızı Mutlaka Okuyun

  Bütün Projelerimizde Haftalık ödeme Yapıyoruz Kurumsal (Profosyonel) Firmayla Çalışmak İstiyorsanız Mutlaka Bilgi Alın
  Verdiğimiz projelerin hepsinde çözüm ortağıyız yanlış kişilerle çalışıpta hak ediş problemi yaşamayın

  Bilgi İçin Whatsapp 5077623113

 3. elbette vardır. Hatta devlet destekli kredi ile bayilik almak ve iş kurmak bile mümkün. kosgep herkese kıredi veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu