Haberler

Florya’daki Flyinn AVM satışa çıkarıldı

Keleş ve Gül ailelerine ait Florya’daki Flyinn AVM satışa çıkarıldı. 85 milyon dolar değer biçilen AVM için iki yabancı fon ve iki yerli yatırımcıyla görüşen hissedarlar, rakamda anlaşamadıkları için görüşmelere ara verdi. Keleş inşaat Yönetim Kurulu Başkam Mustafa Keleş, “Flyüın’i lüks bir AVM olarak planladık ama istediğimiz gibi olmadı. Satın alanlar belki bunu yapabilir” diyor.


2015 yılını yüzde 12’lik büyüme ve 90 milyar TL ciroyla kapatması beklenen AVM sektörü de tıpkı perakende gibi bu yıla hareketli girdi. Her ne kadar sayıları hızla arttığı için eleştirilse de AVM’ler hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için cazibesini korumaya devam ediyor. Özellikle 2015’te sektörde yeni proje geliştirilmesinin yanı sıra satın alma haberlerinin de artması bekleniyor.

Flyinn AVM

Bu konudaki ilk haberler Keleş ve Gül ailelerine ait Flyinn AVM’den geldi. İki aile Florya’daki Flyinn AVM’yi satışa çıkardı. 85 milyon dolar bedel biçilen AVM için iki yabancı fon ve iki yerli yatırımcıyla görüşen ortaklar rakamda anlaşamadıkları için şimdilik görüşmelere ara verdi.

Kısa bir süre önce yaptıkları sıcak görüşmelerin olumlu sonuçlanmadığını söyleyen Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş, “Elbette doğru alıcıyı bulursak satabiliriz” diyor. Ortaklarla bakış açıları farklı olduğu için hedeflerine ulaşamadıklarını söyleyen Keleş, “Flyinn’i lüks bir AVM olarak planladık. Ancak istediğimiz gibi olmadı. Satın alanlar belki bunu yapabilir” diye konuşuyor.

REKABET ARTTI

Aralık 2003’te kapılarını açan Flyinn AVM’de 72 mağaza ve 20 stant alanı bulunuyor. Açıldığı dönemde bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayan AVM’nin A-Plus ve Aqua Florya gibi AVM’lerin açılması ve rekabetin artmasıyla kan kaybettiği ifade ediliyor. Yine Mustafa Keleş’in ortak olduğu ancak ortakların davalık olması nedeniyle açılmayan Koru Florya’nın faaliyete geçmesiyle Flyinn’in müşterisinin buraya kayması ihtimali de Keleş ve Gül ailelerinin gündemine gelen kötü senaryolar arasında yer alıyor.


Rekabetin kızışmasıyla önümüzdeki dönemde başarılı AVM’ler öne çıkarken sektörde el değiştirmelerin de hızlanması bekleniyor. Halihazırda pazarda faaliyet gösteren Gülay-lar Group gibi şirketler yeni AVM’ler satın almak için fırsat kolluyor. Diğer taraftan perakende sektörünün önde gelen şirketlerinden Ziylan Grubu ve Koton’un da özel ekipler kurarak AVM aradıkları konuşuluyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu