Haberler

‘Evet!.’ demenin maliyeti yüksek

ARMUT’un verilerine göre, Ankara, İstanbul ve İzmir’de evlilik harcamaları 22 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. İstanbul ve Ankara’da evlenmek için en hesaplı ay Şubat olsa da en çok tercih edilen dönem Haziran sonu Temmuz başı. Nişan organizasyonları için yaz aylarında tekne ve bahçeler tercih ediliyor. İstanbul’da en çok evlenilen ilçe ise Üsküdar.

Türkiye’nin hizmet alanında önemli online platformu Armut, Türkiye’de 13-14 milyar TL’lik dev ekonomiyi oluşturan evlilik sürecindeki harcamaları incelemek üzere başladığı evlilik alışkanlıkları serisine devam ediyor. Firma, web sitesi ve mo-bil uygulamalar aracılığıyla gelen evlilikle ilgili son bir yılda aldığı 77.155 hizmet talebini inceleyerek Türkiye’nin evlilik alışkanlıklarını ortaya koydu. Nişan, kına ve düğün maliyetleri, organizasyonlardaki ortalama davetli sayısı, en çok tercih edilen mekan, zaman ve yeni trendleri gösteren Armut’un verilerine göre, nişan organizasyonu maliyeti 2 bin 200-125 bin TL, kına organizasyonu 1.500-17 bin TL, düğün organizasyonu ise 22 bin – 400 bin TL aralığında değişiyor. Kına organizasyonlarının en çok gerçekleştiği günler Çarşamba ve Cuma olurken düğünler ise en çok Haziran sonu ve Temmuz başında gerçekleşiyor.

Kına maliyeti bin 500 TL’den başlıyor

Kına organizasyonu İstanbul’da minimum 1.500 TL’ye mal olurken, davetli sayısı ve organizasyonun büyüklüğüne göre 17 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatlar İzmir’de 1.600 TL, Ankara’da ise 1.700 TL’den başhyor. Ankara’da kına organizasyon maliyetleri Türkiye ortalamalarının üzerinde seyrediyor.

Nişan maliyetleri ise üç büyük ilde 2.200 – 2.350 TL fiyat aralığından başlasa da nişanını düğün kadar görkemli yapmak isteyenlerin talepleri 125 bin TL’lik organizasyonlara neden olabiliyor. Ankara ve İzmir’de de pahah nişan organizasyonlarının maliyetleri 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Nişan organizasyonlarında ortalama davetli sayısı ise 80.

Düğün 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor

Düğün hazırlıkları sırasında talep yapılan 14 kategorinin maliyetleri incelendiğinde, üç büyük ilde minimum 22 bin maksimum 400 bin TL’ye mal olan evlilik talepleri yapıldığı görülüyor. Fotoğraf çekiminden mekan seçimine, gelin arabasından düğün pastasına, davetiyeden gelin-lik-damatlığa kadar pek çok faktör maliyetleri etkiliyor. Davetli sayısı da organizasyon maliyetlerini doğru orantılı olarak etkiliyor. Türkiye’de düğün organizasyonlarına ortalama davetli sayısı 417 olurken, İstanbul’da bu sayı 461’e çıkıyor. İzmir’de ortalama davetli sayısı 320, Ankara’da ise 433.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu