Haberler

Ev dekorasyonu sektörü hızlı büyüyor

Konutta son yıllarda yaşanan hızlı büyüme ev dekorasyonu sektörünü de hızla geliştiriyor, ilk adımlar yıllar önce atılsa da ev dekorasyonunda esas ivme son yıllarda yakalandı. Pek çok perakende zinciri bu alana yatırım yaparken, yabancı devler de Türkiye’ye geliyor. Ülkemizdeki ilk mağazalarım bu yıl açan Crate and Barrel ile H&M, yabancı ilgisinin son örneklerim oluşturuyor.

Türkiye’de evlenmeler, yeni eve çıkmalar ve yabancıların ilgisi de göz önüne alındığında yılda ortalama 800 bin ile 1 milyon konut talebi bulunuyor. Bu ihtiyaç nedeniyle inşaat şirketleri hani harıl çalışırken, bundar) beslenen diğer sektörler de büyük bir hızla gelişiyor. Bu sektörlerden birini de ev dekorasyonu oluşturuyor. Şehir hayatının karmaşası ve stresi nedeniyle daha çok evlerine bağlanan metropol insanları, daha fazla vakit geçirdikleri yaşam alanlarında konfor ile şıklığı bir arada yakalamak istiyor. Bu da ev dekorasyon alanının hızla büyümesine yol açıyor. Yıllann perakende markalarının da ‘home’ adı altında yeni konsept ile faaliyet yürütmelerine sıklıkla rastlanıyor.

Türkiye perakende pazarının 2014 yılındaki büyüklüğünün 250 milyar dolar civarında olduğu, bunun içinde ev dekorasyon sektörünün payının ise 50 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Sektörün 2016 yılında ise 70 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Tabii buna mobilyanın ve ev tekstilinin de dahil olduğunu belirtelim.

dekorasyon

İLK ADIMI MUDO ATTI

Mudo, bu alana ilk markalı adımı atan şirket olarak biliniyor. Şirket, 1993 yılında Mudo Concept adıyla ev dekorasyon alanında ilk mağazasını açtı. Maslak’taki o dönem için çok iddialı görülen büyük metrekareli mağazası çok konuşuldu.

Konseptin tutması ile mağazalar hızla yaygınlaştı. Bugün 100 Mudo Concept mağazası var. Bu mağazalarda 38 bini aşkın ürün satılıyor.

Şirket şimdi yurtdışı-na da açılmaya hazırlanıyor. Yurtdı-şındaki ilk Mudo Concept mağazaları 2015 başında Azerbaycan ve KKTC’de açılacak. 2017 yılına kadar yurtdışında 10 mağazaya ulaşılması hedefleniyor.

Tepe Home da bu konsepte ilk yatırım yapan şirketlerden biri. 1997 yılında mobilya ve ev aksesuarlarını tek bir alanda satmak amacıyla Bilkent Holding bünyesinde kurulan Tepe Home, ilk mağazasını Ankara’da Bilkent Center’da açtı. Bugün Türkiye geneli ve yurtdışında toplam 38 mağazası var. 2014 yıl sonunda bu sayı 40’a çıkacak. Türkiye’de bulunmadıkları noktalarda olmayı planladıklarını söyleyen Tepe Home Yönetim Kurulu Başkanı İlhan 11, “Yurtdışında KKTC, Azerbaycan ve Almanya’da birer mağazamız bulunuyor. Türkiye’ye daha yakın coğrafi bölgelerde mağazalar açacağız. 30 bine yakın ürünü satışa sunuyoruz” diyor.

EN BÜYÜK KİM?

Turgut Aydın Holding bünyesindeki English Home da bu alanın iddialı markala-nndan biri. 2009 yılından beri faaliyet gösteren şirket, 25 ana grupta 2 bin 500’den fazla ürünü satışa sunuyor. Kurulduğu yıl üç mağazası olan şirket, bugün 200 şubeye ulaşmış durumda.

2014 sonunda Türkiye ve yurtdışı mağaza toplamının 250’yi bulmasını planlayan şirket, 2015’te ise mağaza sayını 350’ye çıkarmayı hedefliyor.

Üç yıl sonra toplam 500 mağazaya ulaşmayı planladıkların söyleyen English Home Genel Müdürü Nihat Aydın, bugüne kadar AVM ağırlıklı ilerlediklerini, önümüzdeki dönemde ise yeni açılışlarda ağırlıklarını cadde mağazalarına vereceklerini söylüyor. Şu anda Polonya, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, KKTC ve Arnavutluk’ta 30’dan fazla mağazası bulunan English Home, 2015’te açılışlarını hızlandırıp yurtdışında da 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

YERLİ ZİNCİRLER ATAKTA

Bu sektörde son dönemde hızlı büyümesiyle dikkat çeken yeni markalar da var. Biev bunlardan biri. Bemardo bünyesindeki Biev piyasaya 2013’te giriş yaptı. Aksesuardan mobilyaya kadar pek çok ürünün satıldığı ve AVM’lerde konumlanan bu markanın bir yılda 10 şubesi olmuş durumda. Yıl sonuna kadar iki şube daha açmayı planlayan şirket, bundan sonraki dönemde de franchise ile yaygınlaşacak.

Temelleri 2011 yılında atılan Madame Coco da hızlı büyüyen yeni markalardan biri. Hem adı hem de mağaza tasarımı olarak Fransız algısı yaratılmışsa da bir Türk mağaza zinciri olan Madame Coco’nun İstanbul ve Ankara ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye’de 150 mağazası bulunuyor. Şirket, önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmeyi planlıyor.

Son dönemde ev dekorasyon alanına yatırım yapan ünlü iş adamlan da var. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, bunların başında geliyor. ‘Demor Home’ ismiyle 130’a ulaşan mağaza sayısını yıl sonuna kadar 150’ye çıkarmayı hedefleyen Burkay, ayrıca İtalya, İran, Rusya ve Çin’de de mağazalar açmayı planlıyor.

Bu alana yoğunlaşan isimlerden biri de Uşaklı Sesli Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hazim Sesli. Son üç yıldır home mağazalan için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Sesli, “Şu ana kadar İstanbul, Bolu ve Samsun’da toplam altı ‘Sesli Home’ mağazası açtık.

2015 sonunda 20 mağazaya ulaşmayı ve bu mağazalardan 2 milyon TL ciro elde etmeyi bekliyoruz” diyor.

YABANCILAR İLGİLİ

Türkiye’deki potansiyeli gören yabancılar da bu alanda varlık gösteriyor. Bunların başında İspanyol Zara geliyor. 45 ülkede 408 home mağazası bulunan şirket, Türkiye’deki ilk home mağazasını 2005’te Cevahir AVM’de açtı. Bugün Türkiye’deki 19 Zara Home mağazasında 50’den fazla ürün grubu satışa sunuluyor. Markanın en büyük özelliği ev tekstilinde yılda iki kez yeni sezon ürünleri sunması ve her hafta salı ve cuma günleri mağazalara yeni ürünleri ulaştırıyor olması. Bu sayede Zara, ‘fast fashion’ anlayışını evlere de yansıtıyor.

2005 yılında Türkiye ev dekorasyon sektörüne giriş yapan diğer bir yabancı marka ise isveçli Ikea. Tasarım ürünleri ulaşılabilir fiyatlarla sunan marka İstanbul Bayrampaşa’dan start verdiği Türkiye mağazalaşma operasyonuna İstanbul Ümraniye, Ankara, Bursa ve İzmir ile devam etti. Kulislerde markanın Ankara, Antalya ve Adana’da yeni mağazalar açmak için uygun lokas-yon arayışında olduğu konuşuluyor.

Ingiliz Habitat ise Türkiye pazarına 2007 yılında giriş yaptı. Şu anda Kanyon AVM ve Addresistanbul’da iki şubesi bulunan şirket, geçtiğimiz günlerde 2015’i yatırım yılı ilan ettiğini açıkladı. Şirket, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlere yoğunlaşarak beş yılda 45 mağaza açmayı ve en az 400 kişiye istihdam sağlamayı planlıyor. Bu büyümenin çoğu bayiliklerle olacak.

YENİ GİRENLER VAR

H&M, tekstil sektöründeki iddiasını ev ürünlerinde de sürdüren bir marka. Dünyada 26 ülkede 72 H&M Home mağazası var. Şirket, 27’nci pazarı olan Türkiye’de ilk magazini geçen eylül ayında Mail of İstanbul’da açtı. Şirketin H&M gibi home konsep-tinde de Türkiye’de genişleme planları mevcut. Mart 2015’te Ankara Cepa AVM’de ikinci mağazasını açacak olan marka, sonbaharda da İzmir’de mağaza açmayı planlıyor. Her yıl dünya genelinde yüzde 10-15 büyüme hedefiyle mağazalar açtıklarını belirten markanın Türkiye sözcüsü Pelin Atay Kuran, “2015’te Bodrum’da da mağaza açacağız. Cadde mağazacılığı da AVM mağazacılığı da doğru lokasyonu yakalamamız halinde mutlaka yer alacağımız bir yapılanma” diyor.

Bu alanın dünyaca ünlü markalarından biri de Crate and Barrel. Dünyada 115 mağazası ve toplam 221 çalışanı bulunan markanın tek mağazasında 80 bini aşkın ürün yer alıyor. Türkiye, şirketin bayilik sisteminde, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Romanya ve Ukrayna’yı da kapsayan dokuz ülkelik bölgesel bir operasyonun ilk halkası olarak yer alıyor. Bu yıl Zorlu Çenter ve Akasya Acıbadem mağazalarını açtı. 18 Eylül’de ise Moskova’da ilk mağazalarını açtıklarını belirten Crate and Barrel Türkiye ve Rusya Ceo’su Nur Akgerman, Aralık 2014’te üçüncü mağazalarını Istinye Park’ta açacaklarını belirtiyor. 2015’te ise Türkiye ve Rusya’da ikişer mağaza açılması planlanıyor. 2017’ye kadar İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum gibi şehirlerde yedi mağaza açmayı hedeflediklerini söyleyen Akgerman, “Rusya’da ise Moskova, St. Petersburg ve Ekaterinburg’da olmak üzere sekiz yeni mağazamız olmasını hedefliyoruz. Beş yıllık büyüme planı paralelinde dokuz ülkede 30’a yakın mağaza açacağız” diye konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu