Haberler

En Verimli Besi Hayvanı Vogü Irkı Türkiyede Yetiştiriliyor

İzmir’deki Süt Kardeşler Çiftliği’nde, dünyada besi hayvanlan arasında en verimli ırklardan biri olan Japon Vogü ırkının Türkiye’deki ilk üretimi gerçekleştirildi. Bu yıl çiftliğin yanındaki arazide doğal tatil kasabası da kurulacak.

İnşaat sektöründen enerjiye kadar farklı sektörlerde şirketleri bulunan Bayburt Grup’un kurucularından merhum Haşan Şentürk’ün 2002 yılında İzmir’in Kocaoba Köyü’nde kurduğu Hasanbey Çiftliği ile Süt Kardeşler Çiftliğine ilişkin hayallerini, bugün 28 yaşındaki kızı Arzu Şentürk Saltık gerçekleştiriyor.

Saltık, babasının dünyada ses getirecek en büyük çiftliği kurma hayalini, 2018 yılında Hasanbey Çiftliğini kapalı sera olarak bin dönüm alana ulaştırarak gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Süt Kardeşler Çiftliği’nde yapılan özel çalışmalarla yeni ırklar geliştiriliyor. Çiftlikte 18 aydan bu yana Vogü ırkının üretilmesi için genetik çalışmalar yürütülüyor. Dünyada besi hayvanları arasında en verimli ırklardan biri olan ve Türkiye’ye canlı olarak getirilmesi yasak olan Japon Vogü ırkı besi hayvanlarının Türkiye’de ilk üretimi de gerçekleştirilmiş durumda. Hasanbey Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Süt Kardeşler Çiftliği Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Şentürk Saltık, “Embriyo transfer yöntemiyle tüp bebek yaptık ve ilk yavru doğdu.

inek

Böylece verimli besi ırkı oluşması için çalışıyoruz” diyor.

Süt Kardeşler’de 94 kişi çalışıyor. 2015 yılı cirosu 23,6 milyon TL olan Süt Kardeşler’in cirosunun yüzde 4,4’ü et satışlarından, kalanı ise sütten geliyor. Bu yılki ciro hedefi ise 28,2 milyon TL. Çiftlikte bin 580 sağmaldan günde 55 ton süt üretiliyor. Bu sütlerden Bergama tulumundan lor peynirine kadar birçok peynir üretiliyor.

BİYOGAZ TESİSİ KURACAK

30 milyon TL ciroya sahip olan Hasanbey Çiftliği’nde ise 600 kişi çalışıyor. Dördüncü derece verimsiz tarım arazisi üzerinde kurulan çiftlikte domates, kapya biber gibi ürünlerde topraklı ve topraksız tarım yapılıyor.

Bu yıl çiftliğin yanındaki arazide doğal tatil kasabası kurulması için çalışmalara başlanmış durumda. Agro turizm yapmak üzere burada 20-25 milyon TL’lik yatırımla 30 taş ev inşa edilecek. 2017 yazında ilk turist kafilesi ağırlanacak, insanlar burada çiftlikte çalışıp kendi ürünlerini toplayacak ve doğa içinde tatil yapacak.

Aynca Süt Kardeşler Çiftliği’nde 1,6 milyon Euro yatırımla biyogaz tesisi kumıak üzere düğmeye basıldı. Çiftlik, bir yıl içinde faaliyete geçecek bu yatırımla kendi enerjisini üretebilecek.

Hasanbey Çiftliği’nin domates yapraklarından Süt Kardeşler Çiftliğine kaba yem yapacaktan bir sistem kurduklarını söyleyen Arzu Şentürk Saltık, ikinci proje olarak da hayvan çiftliğindeki hayvan gübrelerinden oıganik gübre yaparak belediyelere ve bölgedeki çiftçilere satacaklarını belirtiyor. Kırsal kalkınmadan iki proje için yaklaşık 2 milyon TL’lik destek aldıklarını vurgulayan Saltık, “Yatırımları yapıldı, hibenin onaylanma süreci bekleniyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu