Haberler

En sosyal patron bu yıl da değişmedi

Son üç yıldır Twitter üzerinden bir araştırma yaparak en sosyal iş insanlarım ortaya çıkarıyoruz. Üç yıldır listede pek çok değişiklik oldu ama en çok takipçisi olan patron değişmiyor. Abdurrahim Albayrak, liderliğim hala koruyor. Bu yıl en büyük sıçramayı ise 43’üncü sıradan ikinci sıraya yükselen Demsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan gerçekleştirdi.

En sosyal patron

Sosyal ağlar sayesinde sürekli paylaşım yapan insanlar haline geldik. Kiminde fotoğraflarımızı, kiminde özgeçmişimizi, kiminde ise fikirlerimizi paylaşıyoruz. Türkiye genelinde 37,7 milyon aktif internet kullanıcısı varken 40 milyon aktif sosyal medya hesabı bulunması, bu paylaşımları ne kadar sevdiğimizin bir göstergesi. Türkiyede en çok kullanılan sosyal ağlarda ilk sırada Facebook var. Sonra Twitter ve Lin-kedin geliyor. Özellikle Twitter çok geniş kitlelere fikir ve mesaj iletmek için çok iyi bir araç. îş dünyasının önde gelen yöneticileri de Twit-terda oldukça aktif.


Ekonomist olarak son üç yıldır yaptığımız Twitter’da en aktif CEO araştırmasını bu yıl da tekrarladık. Her yıl hem bu sosyal ağa katılan kişi sayısının arttığını hem de iş insanlarının bu mecrayı oldukça etkin kullandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu yıl listeyi yaparken bir değişiklik yaptık ve listeyi oluştururken sadece Türkiye’deki büyük kurumların üst düzey yöneticilerini araştırmaya dahil ettik.

BİRİNCİ YİNE ALBAYRAK

Twitter’ı en etkin kullanan 50 tepe yöneticiye baktığımızda, geçen yıl olduğu gibi yine Abdürrahim Albayrak’ın ilk sırada olduğu görülüyor. Albayrak çok tweet at-masa da takipçi sayısını 426 binden 514 bine çıkardı.

İki yıldır ikinci sırada yer alan Ümit Boyner’in yerini ise bu yıl Demsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan aldı. Neredeyse her gün tweet atan Çetindoğan 43’üncü sıradan buraya geldi. Aynı zamanda takipçi sayısını da en çok arttıran iş insanı olan Çetindoğan, ikinci sıraya 5 bin 818 olan takipçi sayısını 495 bine çıkartarak yükseldi.

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner ise üçüncü sırada yer aldı.

TWEET ŞAMPİYONU

Takipçi sayısına göre sıralama böyleyken, listemizde de görüleceği üzere, en çok tweet atan iş insanı ise Aydın Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın. Eğitim sektörüyle ilgili paylaşımlar yapan Aydın’ın fotoğraflı paylaşımları da dikkati çekiyor.

En çok twe-et atan iş insanlarında ikinci sırada Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra yer alıyor. Afra, girişimcilikle ve ülke ekonomisiyle ilgili paylaşımlar yaparken beğendiği söz ve twettleri de retweet ediyor.

En çok paylaşım yapan üçüncü kişi de yine eğitim sektöründen, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel. Öğrencileriyle ilgili paylaşımlar yapan Yücel, yurtdışında gördüğü ilginç fotoğraflara da Twitter hesabında yer veriyor.

Listeye giren iş insanları arasında en az tweet atan kişinin ise Hacı Sabancı olduğu dikkati çekiyor.

TAKİPTE SON DURUM

En çok kişi takip eden iş insanı olarak ilk sırada Profilo Holding icra kurulu Üyesi Cefi Kamhi bulunuyor. 3 bin 348 kişiyi takip eden Kamhi’yi, 2 bin 132 kişiyi takip eden İnanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar inan izliyor. Bu yıl Turkcell’de genel müdürlük koltuğuna oturan Kaan Terzioğlu ise takip ettiği 2 bin 16 kişiyle en çok kişiyi takip eden üçüncü iş insanı olarak karşımıza çıkıyor.


En az kişi takip edenler ise 12 kişiyi takip eden Zülfikarlarlar Yönetim Kurulu Başkanı Isfendiyar Zülfikari, 19 kişiyi takip eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve 21 kişiyi takip eden Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker.

INSTAGRAM YAYILIYOR

Iş dünyasında Instagram kullanımı da giderek yayılıyor. Örneğin Instagram’a en son Mustafa Koç girdi. Kısa zamanda 129 fotoğraf paylaşan Koç, takipçi sayısını 15 bine çıkardı. Mustafa Koç, ailesiyle çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra kendi çektiği fotoğrafları da paylaşıyor. Koç’un takip ettiği 72 kişi arasında ise Ümit Boyner, Murat Ülker gibi iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra gazeteciler ve aile üyeleri de bulunuyor.

Instagram sıralamasına baktığımızda en çok takipçisi olan iş insanının Twitter’da olduğu gibi Abdurrahim Albayrak olduğu görülüyor, ikinci sırada Leyla Alaton, üçüncü sırada ise Demet Sabancı Çetindoğan var.

Instagram’da iş insanları arasında en çok fotoğraf paylaşan kişi ise Alar-ko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton. Onu Sedef Orman ve Murat Ülker izliyor.

Bu sosyal ağda en çok kişi takip eden ise Leyla Alaton ve Gamze Cizreli.

LİSTEYE YENİ KİMLER GİRDİ?

Bu yıl Tvvitter’da en çok takipçisi olan ilk 50’ye yeni giren pek çok iş insanı var. NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, listeye en üst seviyeden 13’üncü sıradan girdi. Listeye bu yıl giren diğer iş insanları arasında, Zeynel Abidin Erdem, Enver Yücel, Pınar Abay, Tarkan Kadooğlu, Kaan Terzioğlu, Soner Canko, Ali Ülker, İbrahim Çağlar, Kenan Yavuz, Abdullah Kavukçu, Erol Bilecik, Burak Aydın, Erdal Karamercan bulunuyor.

Instagram’da ise ilk 10’a en üst seviyeden giren isim yine Abdürrahim Albayrak oldu.

Listedeki isimler arasında Leyla Alaton ve Murat Ülker dışında tüm girenlerin yeni olması da dikkat çekici.

Ekonomist Dergisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu