Haberler

Elektronik ihracatçılarından Afrika çıkarması

mehmet kavakliogluElektrik Elektronik ve Hizmet ihracatçıları Birliği (TET), Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan Hedef Ülkeler ile Ticari ve Ekonomik ilişkileri Geliştirme Stratejisi çerçevesinde elektrik elektronik ihracatçılarını bu kez Kamerun pazarıyla buluşturdu.

Elektrik-elektronik sektöründen 14 Türk firması, TET liderliğinde Kamerun’a düzenlenen ticaret heyeti kapsamında 66 Kamerunlu firma ile 150’den fazla görüşme gerçekleştirdi. Kamerun’da elektrik üretim, dağıtım ve faturalandırma işlerinin tamamını tek başına yapan AES Sonel, telekomünikasyon hizmeti sağlayıcısı olan CamTell ve Kamerun’un en büyük şirketleri arasına giren birçok firma da görüşülen firmalar arasında yer aldı.


Afrika kıtasına açılan önemli bir ticaret merkezi olarak nitelendirilen Kamerun, ihracatçılara sunduğu fırsatlar açısından dikkat çekiyor. Türkiye’nin 2013 yılında Kamerun’a gerçekleştirdiği toplam ihracat 102 milyon dolar civarındayken, elektrik-elektronik sektörünün payı ise 7,8 milyon dolar. Sektörün 2014 yılının yedi aylık döneminde Kamerun’a yaptığı ihracat, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 9 oranında artarak 5,8 milyon dolara ulaştı. Yapılan ikili görüşmelerde Kamerun pazarını yakından tanıma fırsatı elde eden Türk firmaları, karşılıklı ticaret imkânları hakkında Kamerunlu işadamlarıyla görüşmelerde bulundu.

TET Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kavaklıoğlu, gerçekleştirilen ticaret heyetinin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu