Haberler

E-spor Türkiye’de popülerliğini artırıyor

E-spor son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliğini artırıyor.

Oyle ki en çok taraftarı olaıı üç büyük kulüp Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasara bile ilgiyi görerek kendi e-spor takınılanın kurdu. İzleyici sayısuun artması ise bu nj takımlara marka desteğini beraberinde getirdi. Ülker’den Asus’a, Intel’den BKM Express’e kadar pek çok marka, e-spor takımlarının sponsoru oldu.

Dünyada 110 milyar dolara ulaşan oyun pazarı Türkiye’de de her geçen gün büyüyor. Bugün 30 milyondan fazla oyuncunun olduğu tahmin edilen Türkiye’de elde edilen toplam oyun hasılatı ise 600 milyon doları buluyor. Özellikle online oyun pazarı, toplam oyun pazarı içinde büyümesiyle en çok dikkati çeken alan. Oyun severler internet aracılığıyla dünyanın farklı yerlerindeki oyuncularla oyun oynamayı tercih ediyor.

Bu ilgi uluslararası büyük elektronik spor organizasyonlarının oluşmasını da beraberinde getirdi. Oyuncular kendi aralarında oluşturdukları takımlarla farklı oyunların lig ve kupa maçlarında rekabet ediyor. Hatta League of Legends Dünya Şampiyonası, The International, The Evolution Champi-onship Series ve Intel Extreme Mas-ters gibi turnuvalar canlı yayınlanır ve oyunculara önemli para ödülleri sağlar hale geldi. E-spor’un da kendine özgü yıldızlan ve süper starları oluştu.

İzleyiciler profesyonel oyuncuların kişisel yayınlarını, müsabakalarını ve yaşam tarzlarını takip ederek, bu kişileri kendilerine örnek alarak taraftar kitleleri oluşturuyor. Dünyaca ünlü spor kanalları da buna karşın e-spora özel dijital içerikler üretmeye başladı.

E spor

SPONSORLUK GENİŞLİYOR

Bu ilgiyi gören markalar ise e-spor takımlarına sponsor oluyor. Öyle ki Audi’nin DanimarkalI bir e-spor takımına 750 bin dolarlık yatırım yapacağını açıklaması artık kimseyi şaşırtmıyor. Türkiye’de rakamlar henüz bu düzeyde olmasa da son 2-3 yıldır ülkemizde de markaların e-spor takımlarına ilgisi artmaya başladı.

Bir şirket e-spora yatınm yaptığında genç kitle içinde sempati yaratıyor ve ciddi bir reklam yapmış oluyor. Dünyaya baktığımızda çok büyük markaların bu işe yatırım yaptığını görüyoruz. Türkiye’deki genç nüfus da her geçen gün e-spora bağlanıyor. Onun için bu kitleye ulaşmak için e-spor çok uygun bir yatınm mecrası olarak görülüyor.

GENÇLERE ULAŞMAK İÇİN

Dark Passage, Türkiye’nin en eski e-spor kulüplerinden biri. Geçtiğimiz yıl Dark Passage’ın sadece League of Legends takımına sezon ortasında sponsor olan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), takıma olan desteği artırmak adına tüm branşlara destek-ver-meye karar verdi. BKM, takım isminin de Dark Passage. BKM Express olarak değiştirildiği bir yıllık bir sponsorluğa imza attı.

BKM Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, farklı alanlarda sponsorluklannın olduğunu söylüyor. Yazıcıoğlu, neden bu alana yatırım yaptıklarını ise şu sözlerle anlatıyor: “Bizi yönlendiren itici gücün genç hedef kitle olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Değişen dünyada artık gençlere ulaşmak için tüm stratejilerin değiştirilmesi gerekiyor. Onlar gibi düşünmek, onların algıladığı gibi algılamak çok önemli. Onlann dilinden konuşarak, BKM Express’i ve getirdiği kolaylıklan anlatmaya çalışıyoruz.”

YOUTUBE KANALI AÇTI

Ülker de oyuncu hedef kitleye doğru kişiler aracılığıyla ulaşarak etkileşim sağlamak için Supper Massi-ve e-spor takımına sponsor oldu. Şirketin bu işbirliği kapsamında forma üzerinde logo bulunmasının yanı sıra etkileşim sağlamak üzere kurgulanmış haklan da var. Takım oyuncularının reklam filmlerinde rol alması, ‘Mutluluk Oynanır’ kanalı için içerik üretmesi, etkinliklere katılması, oyuncu ve takımın sosyal medya hesaplan üzerinden marka ile ortak içerik paylaşması gibi haklar da şirketin yıl boyunca etkin olmasını sağlıyor. TV’de e-spor özelinde reklam veren ilk marka olan şirket, Türkiye’de farklı ‘gaming’ içeriklerini ve oyunculannı tek bir platformda toplayan ilk Youtube kanalı ‘Mutluluk Oynanır’ı da açtı. Kanal alu ay içerisinde 100 bin takipçiye ulaştı. Youtube üzerinde konuşulma ise 14 bine ulaştı.

HP, 1907 Fenerbahçe Espor’un teknoloji sponsorluğu kapsamında, ilk etapta League of Legends Şampivonlar Ligi’nde takıma HP – Omen serisi bilgisayarlarıyla destek verdi. HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Tüketici Ürünleri Kategori Yöneticisi Fatih Atlıbatur, öncelikle sosyal medya alanında, daha sonra ise çeşitli etkinliklerde Fenerbahçe takımı ile birlikte Türkiye’de e-sporun önünü açacak çalışmalar yapmayı planladıklarını söylüyor.

ÜRÜN GELİŞTİRMEYE YARDIMCI

Logitech de e-spor sponsorluğu olan markalardan biri. Logitech Ülke Müdürü Mustafa Uyar, globalde ‘Clo-ud 9’ ve ‘Team SoloMid’ takımlannın sponsorluğunu üstlendiklerini söylüyor. Türkiye’de ise üç e-spor takımına sponsorluk desteği verdiklerini belirtiyor. Uyar, “Yaklaşık beş yıldır Hardware Arena Gaming takımıyla sponsorluk anlaşmamız devam ediyor. Ayrıca iki yıldır Team Auro-ra’ya destek veriyoruz. Son olarak Space Soldiers takımıyla da uzun soluklu bir ilişki geliştirmek istiyoruz” diye konuşuyor.

Mustafa Uyar, bu tür sponsorlukların kendileri için çok değerli olduğunun altını çiziyor. Uyar, ürünlerini oyunculardan aldıkları yorumlar doğrultusunda geliştirme şansı elde ettiklerine de vurgu yapıyor. Örneğin G900 Chaos Spectrum ürününü profesyonel e-spor oyunculannın fikirlerini alarak geliştirdiklerini belirtiyor.

Transfer piyasasıda var

Türkiye’deki amatör e-spor takımı sayısı 15 binin üzerinde. Bu takımların bünyesinde oynayan oyuncu sayısı ise 60 bini aşmış durumda. Lisanslı e-sporcu sayısı ise 4 bini geçiyor.

Ancak başarılı olan profesyonel takım diye bakıldığında sayı henüz bir elin parmaklarıyla sınırlı. Yakın zamanda üç büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray da e-spor takımı kurdu.

T akımlar arasında tıpkı basketbol ya da futbolda olduğu gibi belli bir transfer piyasası var. Spor dünyasından duymaya alıştığımız yabana oyuncuların oturma vizesi gibi konular bile e-spor için de geçerli. T akımlar hep birlikte ‘gaming house’ olarak anılan evlerde tüm gün bir arada oluyor ve kendilerini geliştirmek için sürekli hazırlık maçları yapıyor. Her takımın farklı branşlarda ekipleri var. Örneğin her takımın farklı oyunlarda, League of Legends, DOT A 2 ve CS:G0 gibi ekipleri bulunuyor.

Hangi takıma kim sponsor oldu

  • Beşiktaş: Oyun Hizmetleri
  • Dark Passage: BKM Express
  • 1907 Fenerbahçe: HP, Türkiye İş Bankası (Maximum Card)
  • Galatasaray eSports: Türkiye iş Bankası (Maximum Card)
  • HWA Gaming: MSI, Logitech
  • Supper Masstve: Ülker, Intel, Twitch, Redbull
  • Team Aurara: Logitech, BenCL Twitch Team
  • Turquality: Puma, Razer Oyunfor
  • CREW: Asus, Oyunger
  • Space Soldiers: Logitech

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu