Haberler

Dövizdeki hızlı yükseliş kiralarda pazarlık getirdi

Döviz kurunda ocak ayından bu yana devam eden yükseliş kiralarım dolar ve Euro olarak ödeyen perakendecileri harekete geçirdi. AVM’lerin kapışım çalarak dolar ve Euro’da sabitleme isteyen pek çok marka, yeni açılacak AVM’lerde Türk Lirası ile kirayı şart koşuyor. Birleşmiş Markalar Derneği ise önümüzdeki günlerde düzenleyeceği bir toplantıyla AYM’lere çağrı yapmaya hazırlanıyor.

kiralarda pazarlık

Dövizdeki önlenemeyen yükseliş, AVM kiralannı tekrar perakendecinin gündemine taşıdı. İç pazardaki sıkıntıları yurt-dışında mağazalaşarak aşmaya çalışan perakendeciler, AVM’lere süreci birlikte aşmak için çağrı yapmaya hazırlanıyor. Perakende yasasıyla ilgili tartışmalar nedeniyle bu konudaki toplantılarını erteleyen perakendeciler, önümüzdeki dönemde tekrar bir basın toplantısıyla konuyu gündeme taşıyacak.


Son dönemde döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle kira giderleri cirolarının yüzde 15’ine kadar çıkan perakendeciler, diğer taraftan tüm girdi maliyetleri yükseldiği için de zor günler geçiriyor. Yatınm kararlarını tekrar gözden geçiren pek çok perakendeci bulundukları AVM’lerde kiraların dü-şürülmemesi durumunda mağaza kapatmaktan çekinmezken, yeni açılacak AVM’lerde kiraların TL üzerinden ödenmesi için de çok sıkı pazarlıklar yapılıyor. Hatta bu pazarlıklar nedeniyle bazı AVM’lerin açılışının geciktiği ifade ediliyor. Perakendeciler genelde dolann 2,3-2,7 TL arasında, Eu-ro’nun ise 2,7-2,9 TL arasında sabitlen-mesini talep ediyor.

DENGEYİ BOZUYOR

Uzun, orta ve kısa vadede sürdürülebilir büyüme için kiralarda TL’ye geçilmesi gerektiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Demeği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, “Perakendeciler olarak gündemimizde verimlilik var. Ürünlerimizi TL olarak satarken giderlerimizin dolar olması bizi sıkıntıya sokuyor. Kârlı ve sürdürülebilir büyüme imkansız hale geliyor” diyor.

Perakendeciler, kiralann yanı sıra ticaretin dolar üzerinden dönmesi nedeniyle 2016 yılı büyüme planları konusunda temkinli hareket ediyor. Hammaddeyi yurtdışmdan dolarla aldıklarını belirten Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, şunları söylüyor: “îç pazardan temin ettiğimiz hammaddeler var ancak birçoğunu ithal etmek zorundayız. Dünyaya bağlı bir durumda Türkiye’de farklı bir ortam organize edememişiz. Diğer taraftan kura bağlı kiralar da bizim dengemizi bozuyor. Dolarizasyon probleminin konuşulması, gündemde olması, bu tarz kriz dönemlerinde bizi şoklara karşı koruyacak mekanizmalar oluşturulması anlamında önemli.”

AVM İŞLETMECİLERİ ‘KUR SABİTLİYOR’

1- istinyepark AVM: 2015 sonuna kadar üst seviyeden sınırlı olarak Euro 3.20 TL’den, dolar 2.84 TL’den sabittendi.

2- Ece Grubu: Kira seviyelerini sürekli olarak analiz eden ve aylık bazda her bir kiracının cirosu ile ilişkilendiren şirket, bu değerlendirmeler ışığında her mağaza için özel çözüm geliştiriyor.

3- Kayseri Park: Euro’yu 1 Ağustos kuru olan 3,06 TL’ye sabitledi.

4- ArmoniPark: Hem TL hem Euro üzerinden kiralama yapan AVM’de Euro 3,06 TL’ye sabitlendi.


5* Kipa AVM: 26 AVM’si olan grup, genelde TL ile kiralama yapıyor. Kur sabitlendiğinde ise artışın tüketici ve üretici fiyat endeksindeki değişimi aşmamasına dikkat ediliyor.

6. Trump Towers: Dolar kurunu eylül ayında 2,5 TL’ye sabltleyen şirket, aralık ayına kadar da aynı oranda devam edecek.

7» özdilekpark Antalya: AVM’de 2013 sonu ve 2014 yılı boyunca dolarda belli periyodlarda sabitleme yapan şirket, doları 2,23-2,50 TL aralığında tutmaya çalışıyor. 8. özdilekpark İstanbul: Eylül ve ekim aylarında Euro’da sabitleme yapıldı.

9- Bilkent Holding: Dolar ve Euro cinsinden kira ödemeye devam eden kiracılarıyla her AVM ve kontrat özelinde görüşmeler yapıyor.

10- Mail of İstanbul: T orunlar Grubuna alt olan AVM’de dolar kuru 2,70 TL’de sabitlendi.

11- İzmir Ege Park: Kiracıların durumuna göre çözüm üretiyor.

12- Oasis Bodrum: Kiracıların durumuna göre çözüm üretiyor.

13- Kızılay AVM: Kiracıların durumuna göre çözüm üretiyor.

14- Edirne Margi AVM: Doları 2,70 TL’ye sabitledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu