Haberler

Dolmalıklara tescil geliyor

Gaziantep Ticaret Borsası, kurutulmuş patlıcan ve biberin coğrafi işaretini almak için başvuruda bulunacak. Borsa Başkanı Tiryakioğlu, “Patent ile birlikte ürünlerin katma değeri artacak” diyor…


GAZİANTEP Ticaret Borsası (GTB), kurutmalık patlıcan ve biberin coğrafi işaretini almak için Türk Patent Enstitü-sü’ne tescil başvurusunda bulunacak. Gaziantep mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan ve genellikle dolma yapımında kullanılan kurutmalık sebzeler GTB tarafından tescil altına alınacak.

dolmalik

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antep peyniri ve Antepfıstığı ezmesinin ardından şimdi de kente has kurutmalık patlıcan ve biberin coğrafi işaretini almak için çalışma başlattıklarım söyledi. Gaziantep’in en büyük zenginliğinin sofrasından ve kültüründen geldiğini kaydeden Tiryakioğlu, “Kökleri asırlar öncesine dayanan ve atalarımızın sofralarından eksik etmediği bu lezzetleri gelecek nesillere en doğal haliyle taşımak istiyoruz” dedi.

Dolma ve çeşitli yemeklerin yapımında kullanılan kurutmalık patlıcan ve biberin coğrafi işaretini almak için yürütülecek tüm bilimsel çalışmaların altyapısını ve projesini oluşturduklarını kaydeden Tiryakioğlu, bu konuda çeşitli üniversitelerden alanında uzman bilim adamları ile işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti.


Türkiye’de özellikle kış mevsiminde tüketilen kurutmalık sebzelerin yüzde 90’nma yakın bir bölümünün Gaziantep’te üretildiğini belirten Tiryakioğlu, “İç pazardaki tüketimin yanı sıra çeşitli ülkelere de ihracatı yapılmaya başlanılan kurutmalık sebzelerimiz, şehrimizde önemli bir sektör oluşturmuş durumda. Yetiştiricisinden, oyma işlemini yapıp kurutan kişilere kadar birçok kişiye mevsimsel gelir kaynağı sağlayan Gaziantep kurutmalığının tescilini alarak kalitesini de bir anlamda korumak istiyoruz. Coğrafi işaretle koruma altına alacağımız bu ürünlerimiz yöresel değer ve marka kazanacağı için katma değerleri de artacaktır” dedi.

Gaziantep’in bulunduğu coğrafi konum itibariyle sebzelerin en doğal şekilde kurutulması için üreticilere büyük avantaj sağladığını dile getiren Tiryakioğlu, tescil başvurusu için gerekli araştırmaları en kısa zamanda tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu