Haberler

DJ eşliğinde spor

Dünyada sağlık ve hazzı birleştiren yeni bir akım yükseliyor. DJ eşliğinde spor, bir saatlik yoga sonrası verilen partiler bu akımın parçası. Healthonism, sağlıklı yaşarken eğlencesinden de vazgeçmek istemeyenlere hitap ediyor…

HERŞEYİN başı sağlık. Bu konuda herkes hemfikir. Ancak son dönemde hızla yükselen bir trend her şeyin başının sadece sağlık değil, bir o kadar da keyif almak olduğunu gösteriyor. Trendin adı, “healthonism.” İngilizce sağlık ve haz kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Sağlık ve haz kelimelerini yan yana getiren ve bunu bir trend haline gelmesini sağlayan şey ise yapmak zorunda olduğumuz seçimler. Mesela sağlıklı olmak, sporumuzu yapmak istiyoruz ama bunu yaparken eğlencemizden ve sosyal yaşantımızdan da eksik kalmayalım derdinde-yiz. Bu ikisini bir arada sunuyor “healthonism.” Nasıl mı? Yoga müziklerinin hakim olduğu bir parti ya da özel Dj’lerin eşlik ettiği spor saatleri healthonism örneklerinden bazıları.

spor ve eglence

DJ EŞLİĞİNDE SPOR

Bu trend dünyada oldukça yaygın. Büyük spor salonları zamanın ruhuna uygun bir şekilde sporu ve sosyalleşmeyi bir araya getiren etkinlikler gerçekleştiriyor. Ülkemizde bu trend oldukça yeni ancak bazı örneklere rastlamak da mümkün. Vakti zamanında Ankara Şehir Kulübü’nde Dj eşliğinde yapılan özel bir ders ile katılanlar hem eğlendi hem de bol bol kalori yaktı. Sefa Dosem ve Hillside City Club de benzer etkinlikleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Yani Türkiye’de adı konmamış olsa da healthonism uygulamaları mevcut.

“Healthonism” trendi merkezine sağlığı koyuyor. Öncelik sağlıklı beslenmek ve gündelik hayatı sağlıklı yaşamak. Sadece spor yapmak bunun için yeterli değil. İçeceğiniz sağlıklı ve besleyici olmalı, yoga, pilates yapabilir, bir spor merkezine düzenli gidebilirsiniz ancak bu bulduğunuz her fırsatta yürüyüş yapmanıza engel değil. Öğünlerinize dikkat etmeli, sağlıklı besinlerden oluşan yiyeceklerden oluşan menüleri tercih etmelisiniz. Gerekiyorsa kendi öğünlerinizi kendiniz hazırlamalısınız.

SAĞLIKLI VE DENGELİ

Daha bilinçli tüketici olmayı da gerektiren bu akım sağlıklı yaşam pazarını da tetikliyor. “Özellikle piyasaya çıkan ürünlerde bu akımın etkisini görmek mümkün. Artık insanlar sağlığa zararlı yiyecekleri tüketmek istemiyor” diye konuşan Beslenme Uzmanı Gonca Güzel, örnek olarak probiyotik içerikli sodaları, detoks etkisi yapan alkollü içecekleri, karbonhidratı olmayan tatlıları veriyor.

Güzel’e “healthonism” akımına uygun yaşayan bir bireyin hangi özellikleri taşıması gerektiğini soruyoruz. “Kendini bu şekilde tarif eden bireyin sadece keyfine veya sağlığına düşkün olmadığını; hem disiplinli hem de hayattan keyif aldığım düşünebiliriz” diye yanıtlıyor. Aslında “healthonism”in gayet dengeli bir yaklaşım olduğunu ifade eden Güzel, bunun insanların sağlıklı ve dengeli yaşam tarzı bulmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Güzel, ayrıca danışanlarına uyguladığı bu bileşimin uzun vadeli sağlıklı alışkanlıklar kazanmada etkili olduğunu da kaydediyor.

MİNİK ADIMLAR, MİNİK HEDEFLER

Hem keyifli hem de disiplinli bir şekilde beslenmenin ve yaşam tarzını değiştirmenin mümkün olduğunu dile getiren Güzel, bu şekilde bedenin aç kalmadan ve çok sıkılmadan sağlıklı alışkanlıklar kazandığını; bunun da uzun vadeli sonuçlar verdiğini söylüyor. “Keyif aldığı besinleri de yiyor ama nasıl yiyeceğini öğreniyor; sporunu da yapıyor ama her gün iki saatini spor salonunda geçirmek yerine bedenini dengeli biçimde çalıştırıyor” diye konuşan Güzel, değişimi gerçekleştiren en önemli şeyi de sözlerine ekliyor: Adım adım ve dengeli yapılması… “Çünkü aslında değişime direnen bir psikolojimiz var” diye devam eden Güzel, böyle dönemlerde strese girip bütün çabanın heba olabildiğini, bu nedenle minik adımlar ve hedeflerle motive olmayı öneriyor.

Sağlıklı yiyelim! içelim

Bu trend elbette sağlıklı yaşam pazarını da büyütüyor. Bu talebi karşılamak adına ülkemizde de pek çok firma günlük detoks içecekleri, sağlıklı ve organik ürünlerle yapılmış menüleri tüketicilerle buluşturuyor. Mesela Juico, Juicylife ve Blended sağlıklı içecek bulabileceğiniz adreslerden bazıları. Elma, ıspanak, limon, nane, havuç, nar gibi meyve ve sebzelerin karışımından oluşan içecekler pastörize edilmeyip ısıl işlem görmediği için besin değerini kaybetmiyor. Tabii böyle olduğu için de içeceklerin tüketim süresi sınırlı. Üç gün içinde tüketmek gerekiyor ki besin değerini kaybetmesin.

Yoğun iş temposunda sağlıklı beslenmeye enerji ve vakit ayıramayanlar da düşünülmüş. Diyetkapimda.com tam da bu ihtiyaca yönelik menüler hazırlayan bir firma. Bu nedenle bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sitede ihtiyacınız olan kaloriye ve besine göre günlük menüler var ve bu menüler üç ana iki ara öğün olarak her sabah kapınıza gönderiliyor.

Dilara KOÇAK / Diyet ve Beslenme Uzmanı
Dans etmek de egzersiz olabilir

Healthonist bir birey, sağlığından ödün vermeden keyif aldığı etkinliklere katılan ve aslında öncesinde veya sonrasındaki çevresel koşulları da buna göre oluşturan bireydir. Egzersiz sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçalarından biridir ve bu healthonistler için de öyledir. Parti zamanlarında dans etmeyi bile egzersizin bir parçası olarak görürler. Alkolsüz içecekleri alkollü olanlara tercih etmeye çalışırlar. Ama alkol almak isteyen healthonistler de ona göre dokunuşlar yaparlar. Çok fazla içki içecekleri günlerde, sağlıklı protein ve yağ tüketimine önem verirler, daha fazla dans ederek ya da egzersiz yaparak fazla kalorileri dengelemeye çalışırlar. Bazı danışanlarım hem hayatın keyfini doyasıya yaşamak hem de sağlıklı olmak için özel çaba gösteriyorlar ve çok titizler. Ancak ben bu durumun abartılmasını da doğru bulmuyorum yani içkiden gelen kaloriyi yakmak için egzersizi abartmak veya çok yemek yiyebilmek için ertesi gün açlık veya oruç diyeti gibi dengelemeye çalışmak doğru olmaz. Çünkü bazı çalışmalara göre egzersizin aşırı yapıldığı günlerde bireyler daha fazla kalori alma eğiliminde de olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu