İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Dizi Oyuncusu Olmak İstiyorum

Türkiye’de 120’nin üzerinde cast ve menajerlik hizmeti veren ajans var. Her ay binlerce insan ünlü olma hayaliyle bu ajansların kapısını çalıyor. Cast ajansı nasıl çalışır, nasıl başvurulur, maliyeti nedir sorularının peşine düştük.


KİMİ çok para kazanma ihtimalinin peşinde, kimi de hayalini gerçekleştirmenin… Bugün Türkiye’de irili ufaklı yüzlerce casting ve menajerlik hizmeti veren ajans var. Her ay binlerce kadın, erkek, genç, yaşlı hatta çocuk bu ajansların yolunu tutuyor. Ajanslara kayıt olup, bir gün bir dizide rol kapmanın ya da başrol oynamanın hayalini kuruyor. Ancak bu hayaller çoğunlukla, iş gelmemesi, setteki uzun bekleme saatleri, çalışma koşullarının ağırlığı gibi sebepler nedeniyle hızla yok oluyor. Yine de ajanslara başvuran sayısı yıllar itibariyle artmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak da casting ve menajerlik hizmeti veren ajans sayısı da artıyor.

dizi oyuncusu olmak

“İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ DURUMDA”

Kast Ajansları Derneği (KASTDER) sektörün çatı kuruluşlarından biri. 30 ajansın üye olduğu KASTDER Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilge’ye göre, bugün Türkiye’de faaliyet gösteren casting ve menajerlik hizmeti veren firma sayısı 120’nin üzerinde. Özellikle son dönemde çok sayıda menajerlik ajansının açıldığını belirten Bilge, demek olarak bunun verisini tutmakta zorlandıklarını ifade ediyor. Sektördeki durumu “Iş çığırından çıkmış durumda” diye özetleyen Bilge, “Bu soruyu iki ya da üç sene önce sorsaydımz daha doğru rakamlar verebilirdim ancak birbiri ardına cast ya da menajerlik ajansı açılıyor ve çoğunlukla bizim bile haberimiz olmuyor” diye devam ediyor.

Cast ajansları ve menajerlik ajansları aynı sektörde faaliyet göstermesine rağmen kapasite ve hizmet modelleri ile birbirinden ayrışıyor. Cast ajansları 10 bin kişiye kadar kayıt alabilirken, menajerlik firmaları sınırlı sayıda oyuncu ya da oyuncu adayıyla çalışmayı tercih ediyor. Bilge, bu ajanslara kayıtlı kişi sayısını yüz binlerle ifade ederken net bir rakam vermekten kaçınıyor.

3 adımda cast ajansına başvuru süreci

Başvuru formuna cast ajanslarının internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Özgeçmişinizi mail atabilirsiniz. Bir seçenek de ajansa gidip yerinde form doldurmak. Görüşmeye çağrılanlarla j{ kısa bir mülakat yapılıyor. Kişiyi tanıma amacı taşıyan bu mülakatta, “Neden oyuncu olmak istiyorsunuz” gibi sorular soruluyor. Şirketler bu sorularla kişinin yeteneğini ve eğilimini tespit ediyorlar. Mülakatı geçen kişinin ajansın internet sitesine ve dosyasına koymak için fotoğraf ve video çekimi yapılıyor. Bu çekimler çoğunlukla ücretsiz olsa da bazı ajanslar 50 ile 500 TL arasında değişen çekim ücreti talep edebiliyor.

ajans-3

1 2 3Sonraki sayfa

4 Yorum

  1. Modasky kayıt oldum profilim onaylandı ne zaman teklif gelir cevap yazabilir misini? bana

  2. oyuncu manken olmak için ortamında bulunman gerek bu ortamıda modasky ‘da bulabilirsin. Kendini fark ettirmek için modasky kayıt ol. Dünya seni keşfetsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu