Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dijital Kredi veren bankalar ve sundukları avantajlar

Bankalar artık internet cep telefonu ve tabletler üzerinden haftanın yedi günü, günün 24 saati kredi vermeye başladı. Kefil ve evrak istenmeyen, masraf alınmayan ve bazen düşük faizli olan bu kredileri alırken son imza için şubeye gitmenize de gerek yok…


ARTIK kredi kullanmak için hafta sonunun geçmesini veya şubenin açılmasını beklemek zorunda değilsiniz. Tatilde, bayramda, hafta sonu veya sabaha karşı saat 3’te ihtiyacınız olan paraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ise, cep telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınızla çalıştığınız bankanın internet şubesine bağlanmak. Evet, yanlış okumadınız… Hiçbir şekilde, hatta son imzayı atmak için bile şubeye gitmek zorunda kalmadan dilediğiniz gün ve saatte krediye ulaşabilirsiniz.

Dijital Kredi

MÜŞTERİ OLMANIZ LAZIM

Zaten bankalar uzun süredir internet üzerinden kredi başvurusu alıyordu. Hatta onayları da yine aynı kanallardan kısa sürede müşterilerine iletiyordu. Ancak krediyi alabilmek için mutlaka son imzayı atmak amacıyla bankanın ilgili şubesine gitmek gerekiyordu. Son bir yılda hayata geçirilen ‘Dijital Kredi’ sayesinde artık son imzayı atmadan internet üzerinden onay vererek kredi kullanmak mümkün. Bunun tek şartı ise, o bankada hesabınızın olması, yani o bankanın müşterisi olmanız.

Önce internet, şimdi de mobil ve tabletlerle sunulan dijital kredilere işte bu kadar rahat ulaşılıyor. Zaman ve mekan sorunu ortadan kalkmış durumda. Ancak avantajlar bununla sınırlı değil. Örneğin bazı bankalar dijital kredilerin faiz oranlarını benzer özellikteki klasik kredilerden daha düşük tutuyor. Masraf almıyor, kefil istemiyor ve evrak talep etmiyor.

Bu yüzden son dönemde bazı bankaların kullandırdığı bireysel kredilerin yüzde 25’ine varan bölümü Dijital Kredilerden oluşmaya başladı. Önümüzdeki dönem payını daha da artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bugün az sayıda büyük bankanın sunduğu dijital krediler önümüzdeki dönem bankacılığına damga vuracak gibi görünüyor. Biz de halen ağırlıklı olarak internetten verilen kredileri sizler için mercek altına aldık.

İşte, Dijital Kredi veren bankalar ve sundukları avantajlar…

MOBİL UYGULAMASI YOLDA

İş Bankası, “Anında Hızlı Kredi” uygulaması ile bireysel internet şubesi kanalıyla fiziken şubeye gitmeye gerek kalmadan L yedi gün 24 saat ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Bu ay içerisinde İşCep’ten de Anında Hızlı Kredi kullandırımına başlayacaklarını belirten İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Anında Hızlı Kredi kullanmak isteyen müşterilerimizin bireysel internet şubesine girerek ‘başvuru yapması yeterli oluyor. Kredi başvurusunun onaylanmasıyla kredi tutarım anında hesaplarına yatırıyoruz. Bu kanalla talep edilen kredide maksimum tutar 15 bin TL, azami vade ise 36 ay” diyor.

Anında Hızlı Kredi uygulaması sayesinde banka müşterilerinin hafta sonu ve resmi tatil günleri de dahil olmak üzere yedi gün 24 saat kredi kullanma imkanına kavuştuklarını da hatırlatan Yalçın Sezen bu uygulamanın avantajlarını şöyle özetliyor: “Anında Hızlı Kredi sayesinde müşterilerimiz, nakde ihtiyaç duydukları anda gün içerisinde veya mesai saatleri dışında, hafta sonu, bayram tatilinde dahil anında başvuru ve kullanım yapabiliyor. Şubeye gitmeye gerek duymuyorlar. Ayrıca herhangi bir belge ibrazına da gerek yok. Kredi tutarları ise anında hesaplarına geçiyor.”

FAİZ AVANTAJI VAR

Akbank, 2015 yılbaşında tamamen dijital olan kredi ürünü “Akbank Direkt Kredi”yi hayata geçirdi. Bu kredinin en büyük özelliği ise belgesiz, imzasız ve şubeye gitmeye gerek olma dan baştan sonra dijital kanallardan kullandırılabilen bir ihtiyaç kredisi olması. Akbank Direkt Kredi’yi haftanın yedi günü 8:00-22:00 saatleri arasında müşterilerin kullanımına sunduklarını söyleyen Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, sistemin işleyişine ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Akbank müşterileri, başvuru ve kullandıran işlemlerini sadece Akbank.com’dan yapabiliyor. Müşterilerimiz çok az bilgi girerek başvurularını yapıp, kredi değerlendirme sonuçlarını birkaç saniye içinde ekranda görebiliyor. Onay alan müşteri lerimiz kısa bir kimlik doğrulama adımından geçtikten sonra kredi belgelerini ekranda görüntüleyip onaylıyor. Onay sonrası 15 bin TL’ye kadar kredi tutarı online olarak müşterilerimizin hesabına aktarılıyor. Akbank Direkt Kredi ile müşterilerimize faiz veya masraf avantajı sunuyoruz.”

Oğuz’un verdiği bilgiye göre, Akbank Direkt Kredi’nin bankanın toplam ihtiyaç kredisi kullandıranları içindeki payı yüzde 15’e ulaştı.

ISLAK İMZA EVDE ATILIYOR

TEB dijital bankacılık platformu CEPTE-TEB üzerinden müşterilerine CEPTETEB ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Bu krediyi tamamen dijital ortamda kullandırdıklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, | “Başvuru yapmak için müşterilerimizin cepteteb.com.tr’ye tıklamaları ya da internet/mobil şubeye giriş yapmaları yeterli. Başvuru sonrası hızla geri dönüş yaparak kredi başvuru durumları hakkında bilgi veriyoruz. Kredi onaylandıktan sonra kullandıran tutarını anında hesabına geçiyoruz. Yeni müşteriy-se, müşterimizin adresine gidip ıslak imzasını alıp işlemleri tamamlıyoruz” diyor.

Banka halen CEPTETEB İhtiyaç Kredisi için yüzde 1.10 faiz uyguluyor. Altı aydan 36 aya kadar vade imkanı sağlayan TEB bu kanalla 15 bin TL’ye kadar olan kredi taleplerini karşılıyor. Kredi kullandıranı sırasında müşterilerinden masraf, teminat veya kefil talep etmediklerini söyleyen Mendi, kredinin özelliklerini şöyle açıklıyor:

“Müşterilerimiz internetten yedi gün 24 saat kredi başvurusunda bulunabilirler. Onaylanan kredilerini intemet/mobil şubeye girip kullanabiliyorlar. İnternetten kullandırdığımız kredilerde dosya masrafı sıfır. Ayrıca faiz oram da klasik bireysel kredilere göre daha avantajlı. İnternetten kullandırdığımız kredilerin müşterilerimize diğer bir avantajı ise, hayatlarını kolaylaştıran bir ürün olması ve şubeye gitmeye gerek kalmadan, diledikleri zaman ve diledikleri yerde krediye başvurup kredilerini kullanabilmeleri.”

EN AZ 1.000 TL ÇEKİLİYOR

Yapı Kredi, müşterilerine, acil nakit ihtiyaçlarım karşılamaları amacıyla şubeye gitmeye gerek kalmadan internet kanalıyla kredi kullandırıyor. Bireysel internet şubesi kanalıyla 36 aya varan vadelerle en az bin en fazla 10 bin TL kredi kullandırdıklarını söyleyen YapiKredi Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Bu hizmetten tümbireysel bankacılık müşterilerimiz şubeye dahi gitmeden, hafta sonu ‘dahil her gün faydalanabiliyor. Bunu kullandıklarında kredi tutarları anında hesaplarına geçiyor. Ayrıca banka tarafından belirlenmiş kullanıma hazır ön onaylı kredi limitlerini de bu kanaldan aynı şekilde hızlıca kullanabiliyorlar. Bu uygulamamızdan yararlanmak isteyen müşterilerimizin Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi’ne üye olmaları yeterli” diyor.

Banka ayrıca ön onaylı ihtiyaç kredisi limiti bulunan müşterilerine, herhangi bir sınır olmaksızın, atanmış limitleri kadar kredi kullandırıyor. Kredi başvurularını aynı gün içinde değerlendiren Yapı Kredi, değerlendirme sonucunu müşterilerine SMS ile bildiriyor. Kredi talep edenler başvurularının durumunu Yapı Kredi Bireysel İnternet Şube-si’nden de takip edebiliyor. Yine bu kapsamda kullanım esnasında aylık taksitleri için vadesiz hesaplarından otomatik ödeme talimatı verebiliyor, isterlerse vefat ve maluliyeti kapsayan Kredili Hayat Sigortası yaptırabiliyorlar.


Yapı Kredi müşterilerinin onaylı kredilerini veya ön onaylı kredi limitlerini tatil günleri veya mesai saatleri dışında da diledikleri zaman kullanabildiklerini söyleyen Ülgen, mobil uygulamasına ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Söz konusu uygulamamız aynı koşullarda Yapı Kredi Mobil Şube’de de mevcut. Mobil kanallardan şubeye gitmeden kredi kullanmak isteyen müşterilerimizin Yapı Kredi Mobil Şube’ye üye olmaları yeterli. Bunun dışında Yapı Kredi, Nuvo İnternet Bankacılığı ile de müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını bireysel ihtiyaç kredisi ile anında karşılıyor.”

DİJİTAL KREDİ İLE 7/24 HİZMET

Garanti Bankası, tüm bireysel kredilerinin yüzde 23’ünü dijital kanallar üzerinden kullandırıyor. Banka 2.8 milyon müşterisine internet şubesi üzerinden 500’den fazla bankacılık işlemini yapma imkanı sağlıyor. 2014 yılında devreye alman Dijital Kredi de bu ürünlerden biri.

Dijital Kredi ile artık şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi başvurusunu internetten yapıp, onayı alarak parayı birkaç dakika içinde hesaba geçirdiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “İntemetten kredi hizmetimizde müşterilerimiz hafta içi ve hafta sonu saat fark etmeksizin, yedi gün 24 saat kredi başvurusunda bulunabiliyor. Aynı şekilde başvurularını devam ettirebiliyor ve kredi kullandırımmı gerçekleştirerek kredi tutarını hesaplarına aktarabiliyorlar. Ayrıca internet şubesinden kullanılan kredilerde avantajlı, kampanya faiz oranları da uyguluyoruz. İnternetten kullanılan kredinin en büyük avantajı ise, şubeye gitmeye gerek kalmadan, sıra beklemeden, zaman kaybetmeden kredi ihtiyacını en hızlı şekilde karşılamak” diyor.

Garanti Bankası müşterileri, mobil telefonlarının yanı sıra tabletleri kanalıyla da İnternet Şubesi’ne bağlanıp, kredi başvurusu ve kullandırım işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ancak Didem Dinçer Başer’in verdiği bilgiye göre, mobil ve tabletlerle bankacılık işlemi gerçekleştirilen Cep Şubesi üzerinden kredi başvuru ve kullandıranı da kısa bir süre içinde devreye alınacak.

İKİ KANALDAN ONLİNE KREDİ

Finansbank, banka ve Enpara.com müşterilerine internet üzerinden kredi kullandıranı yapıyor. Haziran ayı itibariyle İnternet Şubesi’nden, temmuz ayı itibariyle ise Cep Şubesinden Online kredi kullandırmaya başladıklarım söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “En son 11 Temmuz’da IOS sürümünü de devreye almamızla birlikte sistem bütün işletim sistemleri üzerinden kullanılır hale geldi, Müşterilerimizin online krediden faydalanabilmesi için İnternet veya Cep Şubesi kullanıcısı olması yeterli. Müşterilerimizden herhangi bir evrak veya kefil istemiyor, şubelere gelmelerini beklemiyoruz. Tüm işlemleri İnternet veya Cep Şubesi’nde tamamlayabiliyorlar ve paraları anında hesaplarına geçiyor” diyor.

Finansbank online platformdan müşterilerinin 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını 36 aya varan vadelerle karşılıyor.

ENPARA.COM’DA FAİZ DÜŞÜK

Öte yandan Enpara.com Cep Şubesi ile hem mobilden hem de tablet üzerinden kre-
di kullanmak mümkün. Tüm bankacılık işlemlerini fiziki şubeleri kullanmadan sadece dijital kanallardan sunduklarını hatırlatan Finansbank Enpara.com ve Müşteri Deneyimi Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Elsa Atan, kredi süreçlerine ilişkin şunlan belirtiyor: “Artık Enpara.com müşterisi olan herkes, internet veya cep şubemizden kısa bir baş- g para vuru formu doldurarak kredi kullanabiliyor. Üstelik başvurmak için herhangi bir belge veya kefile de ihtiyaç yok. Başvurusu olumlu değerlendirilen müşterilerimizin kredileri anında hesabına geçiyor.”

Atan, henüz Enpara.com müşterisi olmayanların ise web sitesi (www.finansbank.enpara.com) üzerinden yine kısa bir form doldurarak başvuru yapabildiklerini ve işlemler sırasında hiçbir belge veya kefil gerekmediğini söylüyor.

Finansbank Enpara.com, ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlere asgari 1.000, azami 30 bin TL veriyor. Vade seçenekleri ise, bir aydan 36 aya kadar uzanıyor. Yedi gün 24 saat kredi kullanma imkanı sağlayan banka, bu nedenle akşam veya hafta sonu olan kredi başvurularını da anında değerlendirebiliyor. Hiçbir masraf veya ücret almadıklarını faiz oranının ise avantajlı olduğunu söyleyen Atan’m verdiği bilgiye göre Enpara.com ayrıca müşterilerinden hesap işletim, EFT/havale bedeli gibi ücretler de talep etmiyor.

Bayramda da kredi çekebilirsiniz

✓ Nakit ihtiyacı olanlar mesai saati dışında, bayram, hafta sonu fark etmeden yedi gün 24 saat kredi başvurusunda bulunacak.

✓ Hiçbir şekilde şubeye gitmeye gerek yok.
✓ Herhangi bir belge, imza, evrak, kefil vb ibraz etmek gerekmiyor.

✓ Onay süreci çok hızlı. Onaylanan kredi tutarı anında hesaba geçiyor.

✓ Bazı bankalar internet üzerinde kullandırılan bu kredilerden masraf almıyor. Bazıları ise faiz oranını daha düşük tutuyor.

✓ Maksimum kredi tutarı bankadan bankaya değişmesine rağmen 10-15 bin TL ile sınırlı.
✓ Azami vade, yasal sınır nedeniyle 36 ay.


2 Yorum

  1. ENGELİYİM DISARIDA SALISAMAM VEEVİMDE VE COCUKLARIN YANINDA İŞ PAKETLME İŞİ OLSA İYİ OLUR HEM SALISIRIM VAKİTGESİRİM HEMDE BÜCEME DESTEK OLUR DİYEREK İŞ İŞTİYORUM

  2. Artık kredi sadece bir tıkla alınabiliyor. eskiden miş o evraklar torpiller eziyetler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu