Makaleler

Çizimler Kişinin İç Dünyasındaki Duyguları Ortaya Koyuyor

Karalama deyip geçmeyin!

İş toplantılarında pek çoğumuz bir şeyler çizeriz. Kimimiz adını yazar, kimimiz İmzasını atar. Küp, yıldız, ok, güneş, ağaç çizenler de olur. Peki bu çizimlerle aslında ne anlatmak istiyoruz? Tülay Demir Oktay, çizimleri analiz ederek kişinin iç dünyasındaki duyguları ortaya koyuyor. Oktay, toplantıda çizilen resimlerle aslında neler demek istediğimizi anlattı.

Yetenek taraması yöntemiyle kişilere meslek seçme konusunda doğru yönlendirmeler yapmaları konusunda danışmanlık ve eğitimler veren Tülay Demir Oktay, bunu yaparken Hollanda Marnix Akademi Pedagojik Bilimler’deki eğitimi sırasında öğrendiği resim analiz yönteminden de faydalanıyor. Bu yöntemin tüm öğretmenlere öğretilmesi gerektiğini ve bunun için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşme yaptığını dile getiren Oktay, yapılan resimlerin kişilerin bilinçaltı verilerini ortaya koyduğunu belirtiyor. Bu analizi daha çok 0-18 yaş arasındaki çocuklar için yaptığını anlatan Oktay, resimlerin hissettiklerimiz, gelecekten beklentilerimiz, aile içi iletişim, kaygı ve korkularımıza kadar pek çok konuda ipuçları taşıdığını söylüyor.

toplanti

İş dünyasında da özellikle toplantı esnasında bilinç altının boş durmadığını ve kişinin iç dünyasını ele verdiğini ifade eden Tülay Demir Oktay, “Beden dili en büyük itirafçınız elbette ancak elinize bir kalem kağıt geçtiğinde de bilinçaltınız siz farkında olmadan içinizi kağıda döküyor” diye konuşuyor.

Peki hangi çizimlerle aslında ne anlatmak istiyoruz? Tülay Demir Oktay, en çok çizilen şekilleri aşağıdaki gibi yorumladı:

DAİRELER: Herhangi bir şey daire içine alınıyorsa bu onun kişi tarafından korunmaya alındığı anlamına geliyor. Sadece önemsemesinin dışında bu onun için aynı zamanda korunması gereken bir konu. Biraz bencilliği de gösterir, kendisi önemser ve onu kimseye kaptırmak da istemez.

MERDİVEN: Kişi bu şekilleri çizerek kırılgan bir tarafim korumaya çalışmakta veya hassasiyet duyduğu şeyleri belirtmeye çalışmakta. Yani muhtemelen o kişinin çok hassas olduğu durumlar konuşuluyorsa buna kolay kırılganlık da gösterebilir diyebiliriz.

KARE: Kendine ve elindeki bilgiye sınır çekerek, kendisini ve bilgisini hem korumak hem de sınırlannı koyarak saygı çerçevesini çizmek istediğini belirtir.

ÇİÇEK VE KURDELE: Kendisini iyi hissettiği ve tecrübeleriyle iyi ilişkisi olduğu anlamına gelir. Çiçek aynı zamanda iç güzelliği ve ruhu temsil eder.

GÖZ, TOP, KARA DELİK: Kişinin korkularını yansıtır. Burada bir şey hissediyorum ve biraz korkuyorum anlamına gelir.

BULUT: Kişinin endişeli olduğunu gösterir. Toplantı ile alakalı endişe ettiği bir durum olabilir anlamı da çıkarılabilir.

ARABA: Hayatta hep ilerlemeyi temsil eder. Hayatta ne olursa olsun hep ilerlemek istiyor demektir.

KALP: Toplantı esnasında kalp çizen kişiler fazla hayalperest olabilirler.

YILDIZ: Dilekleri temsil eder. Yıldızlar çiziliyorsa, içinden geçen dilekleri, istediği birşeyleri dile getiremediği anlamına gelir.

KELEBEK: Kelebek çiziyorsa değişime ihtiyaç duyuyor demektir. Değişimi temsil eder.

ŞİMŞEK: Gerilimi ifade eden bu çizimler toplantıda gerildiğini ifade eder. Her an sert tepkiler verebilir.

ARTI: İnanmayı ve acıyı temsil eder.

DAİRE İÇİNDE YILDIZ: Konuya verdiği önemi vurgular. Diğer konulardan ayrıştırarak öne çıkarır.

KUŞ: Toplantıya tamamen hakimdir ancak özgürlüğünden taviz vermek istememektedir.

Çocuğunuz çizdikleriyle ne anlatmak istiyor?

Çocukların çizdiği resimlerin deyim yerindeyse onların ‘İçini dışarı serdiğini’ söyleyen Tülay Demir Oktay, “Çocuklarınızın kendisini nasıl hissettiğini bilmek istiyorsanız ne çizdiğine bakmanız yeterli” diyor. Peki nelere dikkat edilmeli? Oktay, bu konuda şu ipuçlarını paylaşıyor: “öncelikle çocuğunuz dört yaşından büyükse ve kağıdı hala dikey kullanıyorsa buna biraz dikkat etmek gerekir.

Çünkü çocuklar bu yaş itibariyle kağıdı yatay kullanmalıdır. Kağıdın ortasında çizdikleri şu anki durumudur. Kağıdın sol tarafı geçmişle ilgili hissettikleri, sağ tarafı ise gelecekten beklentileridir. Resimlerde güneş çizimi önemli. Genelde güneş çizilmediğinde, çocuğun kendisini çok iyi hissetmediğine, bir sıkıntısı olduğuna şahit oluruz. Güneş sol üst köşede ise baba ile olan ilişkisini temsil eder ve ne kadar parlak ve büyükse o kadar iyi yorumlanır. Yaşı ilerledikçe güneşin sağ üst köşeye geçmesi beklenir. İnsan çizimlerinde büyük ve küçük çizimler de önemlidir. Aynı zamanda aile içerisindeki ilişkiyi anlamak da mümkündür ve buna kardeş kıskançlığı da dahildir. Çok yağmurlu ve bulutlu resimler endişe duymamıza sebebiyet verebilir. Saçlar çok yoğun çizildiğinde bu onun dışardan çok fazla bilgi aldığına, algılarının çok açık olduğuna işaret eder.”

İmzadan kişilik analizi

ÜNLÜ İMZALAR: Yalnızca isminin iki baş harfinden oluşan Mark Zuckerberg’in imzası gibiyse kendine güven dolu ve özel hayatına bağlı olduğunu söylüyor. Keskin hatları tam ve ileriye bir çizgi ile biten Steve Jobs imzası ise hırsı gösterir ve geleceğe umutla baktığını işaret eder.

DİĞER İMZALAR: Okunabilir imza, açık kişiyi gösterir. Okunaksız imza, kişisel başarıyı önemser. Keskin hatları olan imza, sabırsız ve saldırgan olabilir. Yukarı doğru çizgileri olan imza, geleceğe odaklanır.

Aşağı doğru çizgileri olan imzalar kötümser, pesimist, umutsuzdur. Sağa eğimli imzalar, etkileyici kişiliktir.

Bir çizgi ya da şerit ile biten imzalar, proaktif eğimli olmayan bir kişiliğe işaret eder. Dengeli, sadece baş harfleri olan imza, gizlilik ilkesine bağlılığı ifade eder. Büyük harfle başlayıp küçük harfle biten imza, kendine güvenen ve kibirli olduğunu gösterir. Düz harflerle imza atanlar, hassas ve detaylara önem veriyor demektir. İlk harfi çarpıcı çizilen imza, kendi varlığını vurgulamak istemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu