Haberler

“Çay Kanunu gelmeli, KDV oranı düşmeli”

Of Ticaret ve Sanayi Odası ve Çay Sanayicisi İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) Başkanı Erdal Saral, çay tarımında çalışan Gürcülerin çaya zarar verdiğini ve kaliteyi düşürdüğünü söyledi…


OF Ticaret ve Sanayi Odası ve Çay Sanayicisi işadamları Derneği ( ÇAYSİAD) Başkanı Erdal Saral, Gürcistan uyruklu işçilerin çay toplamaya başladığından bu yana çayın kalitesinde bir hayli düşüş yaşandığına dikkat çekerek, “Yabancı kaçak işçi çalıştırılması yasak olmasına rağmen başta Rize olmak üzere Trabzon ve Artvin illeri ile ilçelerinde hayatlarında ilk kez çayla tanışan Gürcü işçiler çalışıyor. Bu nedenle çayın kalitesi her geçen gün düşüyor” dedi. Çay Kanunu’na kesin suretle ihtiyaç duyulduğuna da değmen Saral, kuru çaydaki yüzde 8 olan KDV oranının yüzde l’e indirilmesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

cay

“Müstahsil, çayı Gürcülere kilo karşılığı toplatıyor. Bu durum çaya ve kaliteye önemli ölçüde zarar veriyor. Çayda verimin düşmemesi için 2.5 ya da 3.5 yaprak toplanmasına ve çöpün karıştırılmaması-na dikkat edilmesi gerek. Ama Gürcü işçiler kilo karşılığı daha çok gelir elde edebilmek için çayı kökleriyle birlikte topluyor. Burada yüzde 8’lerden yüzde 11’lere çıkan bir çöp olayı var. Bu direkt kuru çayın maliyetini etkiliyor. Eğer müstahsil 2.5 yaprak ya da 3.5 yaprak çayı bahsettiğimiz kökü, çöpü olmayacak şekilde getirse inanıyorum ki hiçbir çay sektörü firması o bahsedilen devlet taban fiyatının altında çay almak için en ufak bir çaba sarf etmez.”

“GENÇ NESİL İŞ BEĞENMİYOR”

Çayı yabancıların toplamasında en önemli pay hiç kuşkusuz genç neslin iş beğenmemesinden kaynaklanıyor. Daha çok masa başı işi arayan genç nesil fındıkta olduğu gibi çayda da bahçeye girmiyor. Çay üreticisi de mecbur kalarak yabancı işçiye yöneliyor. Saral bu konuda, “Gençlerimiz çalışmıyor. Yüksek maaşlı rahat işler istiyorlar. Kendi bahçesine girip fındık toplayan ya da çay kesenlere zaman zaman rastlıyoruz ama genelde bu işleri yabancılar üstleniyor” diye konuştu.


Saral, yıllardır Çay Kanunu’nun bölgede konuşulduğuna ancak bugüne kadar somut bir adım atılamadığma da dikkat çekerek işin takipçisi olacaklarını söyledi. Saral ayrıca, kuru çaydaki yüzde 8 KDV oranının yüzde l’e indirilmesi gerektiğini, bu suretle haksız rekabetin de önüne geçilmiş olacağının altını çizdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu