Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada Yabancı Alımları Devam Ediyor

BİST-100’de geçen hafta kâr satışları görülse de endeks rekorunu 108.545 ile tazeledi. Uzmanlar borsadaki gevşemenin ‘sınırlı’ olacağını öngörse de “Alımlarda seçici olun” uyarısını da ihmal etmiyor. Bu süreçte yabancı yatırımcılar da rekor alımlara imza atıyor. Diplere düşen hisse senedi fiyatlarının uzun vadede ‘alım’ fırsatı vermesiyle alıma geçen yabancıların bu trendi devam ettirmesi bekleniyor.

Yaklaşık sekiz aydır yükseliş trendiyle hareket eden BÎST-100,27 Temmuz’da 108.392 ile en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti. Geçen hafta içinde kâr satışlarıyla endeks 106.147’ye kadar ge-rilese de haftanın son gününde kapanışını 108.545 ile yaparak 27 Temmuz’daki rekorunu tazelemiş oldu.

YABANCI YATIRIMCILAR

Bu süreçte yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik olumlu tavrı da dikkat çekiyor. BİST’in verilerine göre, yabancılar ilk altı ayda 1 milyar 633 milyon dolarlık net alım yaptı. 2016 ilk yanda nette 586 milyon dolarlık alım söz konusuydu. TCMB’nin istatistiklerine göre ise yabancılar yılın ilk 29 haftasında (21 Temmuz haftasına kadar olan periyod) hisse senedi piyasasında nette 2 milyar 749 milyon dolar tutarında alıcı oldu. 2016’nın aynı döneminde bu rakam 934 milyon dolardı. Böylece piyasaya Mart 2013’ten beri en güçlü portföy girişi yaşandı.

Net alımlardaki bu güçlü artış, yabancı takas payına da yansıdı. 2017’ye yüzde 63,17 ile başlayan yabancı takas payı 17 Temmuz’da yüzde 65,72’ye kadar yükseldi ve bu seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

Borsa İstanbul

İLGİNİN KAYNAĞI

Bu tabloda artan yabancı ilgisinin nedenleri önem arz ediyor. İş Yatırım analisderi, “Dünyada görece toparlanan büyüme rakamları, enflasyon üretemeyen ABD’nin bugünkü büyüme konjonktüründe FED’in çok şahin olamayacağının anlaşılması ve politik çalkantıyla doların gücünü kaybetmesi, GOÜ borsalannı ve Türkiye’yi destekliyor” diyor. İş Yatırım, yılbaşından beri süren GOÜ’lere para girişini ve artan yatırımcı ilgisini bozan bir eğilim gözlemlemediklerini aktarıyor.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan, Türkiye beş yıllık CDS’lerinin 2015’ten bu yana ilk kez 200 seviyesi altında dengelenme eğilimine girdiğini söylüyor. Gürcan’a göre bu durum BİST’i küresel rallide öne çıkarıyor.

Reel Kapital Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise “FED’in faiz artırımlarım ertelemesi GOÜ’leri destekliyor. Diğer gelişmiş ülkelerin de faizleri düşük tutmasıyla fonların adresi yüksek faizli GOÜ’ler oluyor” diyor. Erkan, yatırımcının yüksek getiri peşinde koşmasının GOÜ’leri ‘cazibe merkezi’ yaptığı görüşünde. Yabancıların Türkiye’ye ilgisini bu eğilime bağlayan Erkan, ilginin diğer nedenlerini ise Türkiye’nin finansal koşullannın iyileşmesi, bir yıllık stres testinden toparlanarak dönmesi, ilk çeyrekte yüzde 5 büyümesi olarak sıralıyor. Hisse senetlerinin piyasa çarpanları bakımından emsallerine göre ucuzlaması ve diplere düşen hisse senedi fiyatlarının uzun vadede ‘alım’ fırsatı vermesini de yabancıların Türkiye’yi tercih etmesinin nedenleri arasında gösteriyor.

HANGİ HİSSELER?

Peki, yabancılar en çok hangi hisselerde işlem yapıyor? Yandaki tabloda yabancıların ilk yan yılda en çok net alış ve satış yaptıkları ilk 10 hisseyi görebilirsiniz. Bu dönemde yabancıların alımda banka hisselerini tercih ettiği görülüyor. İlk 10’da İş, Garanti, Halkbank, Akbank, Vakıfbank ve YKB olmak üzere altı banka hissesi bulunuyor. Satışta ise ilk beşte Emlak GYO, Aselsan, Turkcell, Koza Altın ve Sasa Polyester var.

SEÇİÇİ OLUN!

Yabancıların rekor alım yaptığı ve bor-sanın yükseldiği bu süreçte yatırımcılar için öneriler de önem kazanıyor. Gedik Yatınm’dan Erol Gürcan, önerilerini şöyle anlatıyor: “BİST yukan yönlü potansiyel taşıyor. Ancak yükselişi sağlayan gerekçeler de büyük ölçüde fiyatlara yansıdı. Yatırımda ‘seçici’ davranılmalı, ‘zarar-kes’ stratejisiyle hareket edilmeli.”

Yabancı kuruluşlar piyasalar için ne diyor?

Commerzbank: TL, Almanya ite Türkiye arasındaki gelişmelerden henüz etkilenmedi. Bu durum piyasalardaki mevcut risk iştahından kaynaklanıyor. Ancak bu gerilim TL için risk. Almanya hükümetinin ihracat kredi garantilerini geri çekme uyarısını gerçekleştirmesi, Türkiye piyasalarına doğrudan yabancı yatırım girişini hızlı şekilde etkileyebilir.

JP Morgan: Güçlü büyüme ve politik gündemin zayıflamasıyla yurtiçi güvende önemli iyileşme sağlandı. Uzun dönemli politik ve ekonomik görünümde endişeler olsa da yatırımcıların kısa vadede daha pozitif olduğu görülüyor.

TCMB’nin kredibilitesini onarma ve enflasyon hedefi doğrultusunda para politikasında sıkı duruşunu korumasını bekliyoruz.

Renaissance Capital: Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi ve Türk tahvillerine yönelik iştahı sürüyor. Çünkü yatırımcı için Türkiye, kâr getirisi yüksek olan önemli bir alternatif. Türk tahvillerinin hâlâ iki haneli getiri sağlaması, GOÜ’ler içinde sık rastlanır bir durum değil. Enflasyon ve TL’nin seviyeleri, Türkiye tahvilleri için ‘ağırlık artır’ tavsiyemizi destekliyor.

“Yabancıların Türkiye algısı ‘pozitif şekilleniyor”

PARA AKIŞI: Gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin ve bu ekonomilerdeki şirketlerin sınırlı kâr marjları GOÜ’leri ön plana çıkarıyor. Bu da hem GOÜ’lere net doğrudan yatırıma hem de GOÜ’lerin sermaye piyasalarına sıcak para girişine neden oluyor.

POZİTİF ALGI: Yabancı yatırımcının Türkiye algısı pozitif şekilleniyor. Üreticilerin ve tüketicilerin KGF ve KOSGEB kredileriyle ilk çeyrekten itibaren desteklenmesi, ekonomiyi ayağa kaldıran en önemli faktör oldu. TCMB’nin sıkı para politikasını sürdürmesiyle yurtiçinde spekülatif amaçlı döviz talebinin kırıtabileceği düşüncesi ve TL’nin düşük değerli olması, yabancılar açısından Türk varlıklarına yatırımı oldukça cazip hale getiriyor.

MALİ ÖNLEMLER: Hükümet ve ilgili bakanlarca ekonomiyi desteklemek için ihtiyaç duyulması durumunda ihracatçı şirketler için KDV iadesinin hızlandırılabileceği, Kurumlar Vergisi’nin yüzde 20’den aşağıya çekilebileceği ifade ediliyor. Bu gibi olası mali önlem söylemleri yabancı yatırımcıları cesaretlendiriyor. Yabancıların tahvil ve hisse senedi alımlarına devam edeceğini öngörüyorum.

120.000-125.000: Endeksin rayiç değerinin yüzde 35 üzerine rahatlıkla yükselebildiğini göz önüne alırsak, uzun vadede BİST’in 120.000-125.000’i test etmesi mümkün. Kısa vadede olası bir gevşeme sınırlı ve isteksiz olur.

CEREN ORAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu