Haberler

BES’te yeni dev oyuncu

KAMU portföy yönetim şirketlerinin birleşmesiyle başlayan Vakıf, Halk ve Ziraat Bankası’nın finansal iştiraklerinin, sektörel olarak birleşmesi işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu kez kamu bankalarının bireysel emeklilik ve sigortacılık şirketleri iki ayrı çatı altında toplandı. Hayat ve emeklilik şirketleri Türkiye Hayat ve Emeklilik, hayat dışı sigorta şirketleri Türkiye Sigorta şirketi altında birleşti. Yazımızın içindeki tablo sigorta şirketlerinin fon büyüklüklerini ve katılımcı sayılarını gösteriyor.

BİRLEŞMENİN AMACI

Yeni kurulan Türkiye Hayat ve Emeklilik ile Türkiye Sigorta şirketleri Türkiye Varlık Fonu altında kurulan, Türkiye Finansal Yatırımlar A.Ş. çatısı altında toplandı. Birleşmenin amacı maliyetlerin düşürülmesi, verimliliğin artırılması ve sektöre dinamizm kazandırılması olarak ifade ediliyor, ölçek ekonomisinin verdiği avantaj, özellikle maliyetlerde ciddi bir düşüş sağlayarak, daha kaliteli ürünlerin daha ucuza tüketiciye sunulmasına olanak verebilir.

BES’İN EN BÜYÜĞÜ

Emeklilik Gözetim Merkez’inin (EGM) 31 Ağustos 2020 verilerine göre Türkiye Hayat ve Emeklilik, gönüllü BES tarafında katılımcıların yüzde 27’sine hakim iken, devlet katkısı dahil fonların yüzde 19’unu yönetiyor. OKS tarafında çalışanların yüzde 37’si ve OKS fonlarının yüzde 57’si yeni şirketin çatısı altında toplandı. Türkiye Hayat ve Emeklilik hem gönüllü BES tarafında hem de OKS tarafında sektörün en büyüğü olurken, OKS tarafında sadece lider değil, oyun kurucu olduğundan söz edilebilir.

Bireysel emeklilik sektöründe gerçekleşen birleşme ile sektörün yapısı da değişti. Eşit ve benzer güçteki çok oyunculu yapıdan büyük ağabeyin liderliğindeki bir sektör yapısına geçilmiş oldu. Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketi ve sonrasında gelen Anadolu Hayat, Avivasa Emeklilik, Allianz ve Garanti Emeklilik şirketleri sektördeki fon büyüklüğünün yüzde 87’sine sahip iken, kalan dokuz şirket fon pazarının ancak yüzde 13’üne hükmedebiliyor. Bu da böylesine güçlü bir oyuncu karşısında diğer şirketleri birlikte iş yapmaya veya birleşmeye yönlendirebilir.

FONLAR NE OLACAK?

Bireysel emeklilik tarafında Vakıf Emeklilik, Halk Emeklilik ve Ziraat Emeklilik’in birleşmesiyle ortaya çıkan Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketi gönüllü BES ve OKS tarafındaki 75 adetlik fon sayısıyla da bir numaraya yerleşti. Birleşmeden sonra şirketin nezdinde aynı türdeki fonlardan üçer adet bulunuyor. Türkiye Hayat ve Emeklilik tarafından Vakıf, Ziraat ve Halk Hayat ve Emeklilik katılımcılarına gönderilen mesajda katılımcıların birikimlerinin tercih edilen fonlarda değerlenmeye devam edeceği, bir değişiklik olmayacağı ifade ediliyor. Emeklilik planlarında katılımcıların tercihine sunulan fonlar da birleşme öncesi haliyle devam ediyor.

KATILIMCILARA FAYDASI

Peki, tüm kamu hayat ve emeklilik şirketleri birleşti, bunun katılımcılara ne faydası olacak? Uzun vadede özellikle fon kesintilerinin azalması ve fon çeşitliliği açısından birleşmenin katılımcılara fayda sağlaması beklenebilir. Türkiye Hayat ve Emeklilik nezdinde toplanan 75 adet fonun, zaman içerisinde türdeş olanların birleşmesiyle, sayıca azalması beklenebilir. Ancak bütün türlerde faizli/faizsiz fon seçeneğinin yanında, her fon türünden tercihte bulunulabilmesi şirketi ve katılımcılarını avantajlı duruma getirebilir. Diğer yandan özellikle OKS tarafında çok güçlü görünen Türkiye Hayat ve Emeklilik, çalışanların hareketliliğinden kaynaklanan iş yükünün azalmasına ve süreçlerin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak. Bu da çalışanların memnuniyetini sağlayarak sistemin gelişmesine ve büyümesine zemin hazırlayacaktır.

YENİ BİR BÖLÜMÜMÜZ VAR

Bu haftadan itibaren sayfamızda BES’teki en büyük fonlardan başlayarak her hafta bir fonu detaylı incelemeye alacağız. Fonların içeriklerini ve özelliklerini sunarak, daha bilinçli yatırım ve tasarruf yapılmasına katkıda bulunmak istediğimiz bu çalışmada soru ve önerilerinizi almaktan memnuniyet duyarız.

ZEYNEP CANDAN AKTAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu