Haberler

Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde her yıl meydana gelen 57 milyon ölümün %59’u diyabet, kalp damar hastalıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları ve kanser gibi kronik hastalıklardaki artıştan kaynaklanıyor. Bu hastalıkların artışında baş sorumlu olarak gösterilen yetersiz ve dengesiz beslenme ile hareketsiz yaşam stilinin değişimi, çözüme giden yolda da en önemli rolü üstleniyor.


Beslenme biliminde doğru bilinen yanlışları ortaya koymak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla düzenlenen zirve, konunun uzmanları tarafından kamuoyuna anlatılması açısından önemli bir platform oluşturdu.

beslenme

Bu yıl zirvenin önemli konuşmacıları arasında Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Prof. Walter Willett da yer aldı. İdeal beslenme modelinde kalorilerin çoğunun tam tahıllar ve bitkisel yağlar arasındaki dengeden elde edilmesi gerektiğine işaret eden Willett, proteinin sert kabuklu yemişler, fasulye, balık ve kümes hayvanlarından sağlanması gerektiğini, ayrıca meyve ve sebzelerin daha yüksek oranda alınmasının da kar-diyovasküler rahatsızlık ve diyabet riskini azaltmaya katkı sağladığını vurguladı. ABD’de “Volümetriks” adıyla geliştirdiği diyetle adından söz ettiren Pennsylvania Üniversitesi’nden Prof. Barbara Rolls ise aşırı kilo ile mücadelede çocukluktan itibaren eğitimin önemine değindi.

Sabri Ülker Bilim Ödülü de zirvede sahibini buldu. Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar’ın “Instant Çay, Kafeinsiz Instant Çay ve Fonksiyonel Instant Çay” projesi dünyada ilk defa bitkisel steroller kullanılarak üretilen kalp dostu ürün kategorisinde ödüllendirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu