Haberler

Benzinlimi Dizelmi Araç Alınmalı?

Son 10 yılda hızla büyüyen ve geçen yıl yüzde 64’e kadar çıkan dizel otomobillerin satışlardaki payı bu yıl düşüşe geçti. Bunun nedenlerinden biri az yakıt tüketen yeni nesil benzinli otomobillerin ve düşük motorlu modellerin art arda pazara sunulması. Bu düşüşün devam etmesi ve söz konusu oranın yüzde 50 civarına oturması bekleniyor.


Otomobil satışları bu yıla beklenenin de üstünde iyi başladı. İlk dört ayda toplam pazar yüzde 49 büyürken, yıl sonu tahminleri 850-875 bin seviyelerine yükseltildi. Satışların detayına göz attığımızda, dizel otomobillerin payının yüzde 59’a gerilediğini, buna karşılık otomatik şanzımanlı otomobillerin payının ise yüzde 47’ye yükseldiğini görüyoruz. 2004’ten bu yana hızlı büyüme içinde olan dizel araç satışlan son bir yıldır ufak ufak geriliyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 64’e kadar ulaşan dizelin payı, bu yıl yüzde 59’a düşmüş durumda. Pazarın beklentisi ise bu gerilemenin devam edeceği ve fazla şişmiş olan dizel araçların satışlardaki payının önümüzdeki dönemde yüzde 50’ler seviyesine oturacağı yönünde.

Benzinlimi Dizelmi Araç Alınmalı

NİÇİN ARTMIŞTI?

Son yıllarda tüketicilerin dizel araçlara olan talebinin artmasında birçok faktör rol oynadı. Örneğin, vergi dezavantajından daha az etkilenen düşük hacimli dizel motorların piyasaya sunulması pazarın büyümesinde itici güçlerden biri oldu. Aynca dizel yakıt kalitesinin artması, yeni teknolojili dizel motorların benzinli motorlara oranla yüzde 30 daha az yakıt tüketmesi ve dizel araçların performans açısından benzinli araçlarla arayı giderek kapatması da dizel araçlara olan talebin artmasında önemli faktörler olarak dikkat çekti. Tabii tüm bunlara petrol fiyatlann-daki hızlı artışı da eklememiz lazım.

Tüm bu tablonun sonucunda dizel araçlann satışları her geçen gün arttı. Hatta çoğu zaman bu artış, tüketicilerin hesap kitap yapmadan dizel araçlara ilgi gösterdiği şeklinde bile yorumlandı. Bakım masraflan ve fiyat farkı nedeniyle yılda 20 bin kilometreden az yol yapan araç sahipleri için dizel motorun avantajlı olmadığı söylense de, tüketicilerin dizel araçlara olan talebi her geçen gün arttı. Tabii bu da toplam satışlar içinde dizel araçlann payını hızla yükseltti. 2004’te satılan her 100 binek aracın 21’i dizel iken, geçtiğimiz yıl bu rakam 64’e kadar çıktı.

FİLO ETKİSİ BÜYÜK

Geçtiğimiz yılın ortalarına kadar sürekli büyüyen dizel pazarında ivme son bir yıldır ilk kez düşmeye başlamış durumda. Otomotiv Distribütörleri Demeği’nin (ODD) verilerine göre, bu yılın ilk dört ayında dizel araçların toplam satışlardaki payı yüzde 59’a geriledi. Ocak ayında bu rakam yüzde 62’ydi. Sektör temsilcilerinin genel yorumu, bu düşüşün devam edeceği şeklinde.

Tabii burada unutulmaması gereken konulardan biri de filo pazan. Dizel araç pazannda yaşanan gerilemenin tamamen perakende pazarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Dizelin hala yüzde 59 gibi yüksek pay almasında bir numaralı etken yüksek filo satışlan. Zira sürekli büyüyen filo pazarında talebin neredeyse tamamı dizel araçlara geliyor. Filoda benzinli ı araç talebi sadece lüks segmentte, o -»da yüzde 5’ler civarında gerçekleşiyor. Dolayısıyla filo pazarının hala canlı olduğunu dikkate alırsak, toplam dizel oranında yaşanan gerilemenin tamamının bireysel müşterilerden geldiğini söyleyebiliriz.

YAKIT TÜKETİMİ DÜŞTÜ

Perakende müşterisinin benzinli otomobilleri geçmişe göre daha fazla tercih etmeye başlamasının da farklı nedenleri söz konusu.


Öncelikle pazara sunulan küçük motorlu benzinli otomobiller, dizel araçların daha ekonomik olduğu algısını yavaş yavaş kınyor. Birçok marka, pazara yeni nesil tasarruflu motora sahip araçlar sunmuş durumda ya da sunma hazırlığı içerisinde.

1,0, 1,2 ve 1,4 motora sahip bu araçlar, neredeyse dizel araçların yakıt tüketimine benzer performans sonuçlan göstermeye başladı. Örneğin 1,2 litre motor hacmine sahip otomatik vites Peugeot 308’in ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 4,9 litre. 1,4 litre motora sahip Volkswagen Golf te bu rakam ortalama 4,7 litrede kalıyor. 1,6 litre motor hacmine sahip BMW 1 serisinin ortalama yakıt tüketimi ise 5,7 litre. Geçmiş yıllarda bu tüketim rakamlan-na ulaşılması hiç de kolay değildi.

FARKLI GÖRÜŞLER VAR

Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, benzinli motorlar üzerinde yapılan teknolojik geliştirmeler sayesinde, yeni nesil modellerin en az dizeller kadar ekonomik olabileceğinin kanıtlandığını söylüyor. Göker, “Hatta çoğu motorun az yakıt tüketimi nedeniyle ödül aldığı da bir gerçek. Hızla gelişen teknoloji, benzinli motorlann tüketimlerini daha da aşağılara çekecektir. Bu da ilerleyen dönemlerde dizellerin tahtını gerçekten sallayabilir” yorumunda bulunuyor.

Opel Genel Müdürü Öz-can Keklik ise dizel pazann-da yaşanan daralmayı hem küçük hacimli benzinli motora sahip araçlann sunduğu yakıt tasarrufuna hem de otomatik şanzımanlı araçlara olan talebe bağlıyor. Keklik, “Mevcut şartlar altında 1,6 litre ve altı motorlarda fazla dizel otomatik şanzı-man seçeneği olmadığı için tüketiciler küçük hacimli benzinli otomatik motorlara zorunlu olarak bir kayış gösteriyor. Yani şu an dizel motorlann satışındaki düşüşün önemli nedenlerinden biri de küçük hacimli dizel otomatik motor seçeneklerinin kısıtlı olması” diyerek konuya farklı bir açıdan bakıyor.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜNCE…

Nissan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Anaç ise son dönemde benzinli araçlara olan talebin beklenenin üzerine çıktığını ve büyüyen pazarın da-| ha çok benzinli araç tarafında etkisini gösterdiği söylüyor. Anaç, “Buna neden olan gelişme ise son zamanlarda petrol fiyatlarında gözlemlenen düşüştür. Bu düşüşün devam edeceği beklentisi, dizel araçlardan daha uygun fiyatlara bulunabilen benzinli araçlann satışlannın artmasına neden oluyor” diyor.

Yeni nesil tasarruflu motorların tercih edilmeye başlanması kadar akaryakıt Fiyatlarının da tüketici tercihlerinde oldukça etkili olduğunu söylemeliyiz. Petrol rafineri çıkışlarında indirim yapıldığında, fazla kilometre yapmayan tüketicilerin benzinli modelleri tercih ettiği dikkat çekiyor.

Hatta birçok kişiye göre dizel ve benzinli motorlar arasındaki tercihi akaryakıt fiyatları belirliyor. Ayrıca şirketlerin benzinli modellerdeki avantajlı satış kampanyaları da talebi etkiliyor. Söz konusu kampanyalar tüketicilerin ilgisini benzinli araçlara daha fazla çekmeye devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu