Pazarlama Reklam

Başarılı Pazarlama Stratejilerinin Dile Gelmiş Hali Gibiler

Modern zamanlardam bîr marka hikayesi

Reklam sloganı olarak çıktılar, o kadar başarılı oldular ki dilimize deyim gibi yerleştiler. Kültleşen sloganlar, başarılı pazarlama stratejilerinin dile gelmiş hali gibiler…

ÇOK geriye gitmeyeceğim; ama mesela son 10-20 yılda en çok aklınızda kalan marka sloganlarını sorsam… Snickers’ın “Açken sen, sen değilsin”, Loreal’in “Çünkü ben buna değerim”, Coca-Cola’nın “Mutluluğa kapak aç” veya Volkswagen’in “Bir otomobilden fazlası…”

Listeyi çok daha uzatmak mümkün. Elbette Türkiye’den çıkan sloganları da unutmamak gerekiyor. “Bin yüz baloncuk yuttum”, “Çakar çakmaz, çakan çakmak”, “Tamek’se koy sepete”, “Mintax’la canım Mintax’la”… Birçoğu reklam sloganı olmaktan çıkmış, dilimize yerleşmiş, hatta arkasındaki markayı bile unuttuğumuz bu sloganları yaratmak hiç de sanıldığı kadar kolay değil.

basarili pazarlama stratejileri

Benim kişisel tercihlerimi merak edenler için açıklayayım; liste başında kesinlikle Omo’nun “Kirlenmek Güzeldir” sloganı var. Bu konuda yalnız değilim sanırım; çünkü sloganın elde ettiği başarı pazarlama derslerinde literatüre bile girmiş durumda. Bunda elbette sloganın reklamdan çok bir global felsefeye dönüşmesinin yanı sıra sürdürülebilirliğinin ve Omo’nun pazarlama stratejisini uzun yıllardır bu slogana paralel yürütüyor olmasının da rolü büyük.

SLOGAN DEĞİL, FELSEFE

Unilever Çamaşır Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Handem Çelenkler’in anlattıkları da bu iki kelimelik sloganla Türkiye’de kat edilen pazarlama başarısını ortaya koyuyor. 1963 yılından bu yana Türkiye’de hayatımızda olan Omo, bugün birçok araştırmaya göre uzun yıllardır kendi kategorisinin en sevilen markası olmaya devam ediyor. Pazardaki gücü ise tartışılmaz, Çelenkler’in verdiği rakamlara göre ülkemizde her üç evden birinde OMO kullanılıyor.

Slogana dönersek… Yukarıda da bahsettiğimiz üzere “Kirlenmek Güzeldir”, marka için de kullanıcılar için de sıra dışı bir felsefeye dönüşmüş durumda. Çelenkler’e göre, “Kirlenmek Güzeldir” modern zamanların en iyi marka hikayelerinden biri. Normal koşullar altında ürünün becerilerini ön plana çıkaran hikayeler anlatan bir kategoriye bambaşka bir bakış açısı kazandıran bir tarafı var.

“OMO olarak biz kirlerin yaşadığımız maceraları ve deneyimleri yansıtan izler olduğuna inanıyoruz. Bu felsefe ile tüm pazarlama ve iletişim faaliyetlerimizin de temelini oluşturuyoruz. 10 yılı aşkın süredir, 78 ülkede milyarlarla ifade edebileceğimiz sayıda ebeveyne ‘Kirlenmek Güzeldir’ felsefemizi yansıtan çalışmalarla ulaşıyoruz” diyen Çelenkler, Omo’nun yeni kampanyasının da bu felsefeyi tamamlayacak yönde kurgulandığını ekliyor.

“KAMPANYA BİTTİ, PAYLAŞIMLAR SÜRÜYOR”

Çelenkler’in bahsettiği ve ana slogan altında oluşturulan yeni slogan ise “Anı Biriktir”. “Bu kez de günümüzün en büyük sorunlarından biri olan zamansızlıktan yola çıktık ve hayatın artan temposu içerisinde anne ve babaların çocuklarıyla geçirebilecekleri değerleri anları kaçırabildiklerine dikkat çekerek onları çocuklarıyla birlikte mutlu anılar biriktirmeye çağırdık” diyen Çelenkler, #anıbiriktir etiketiyle dijitalde yayınlanan sosyal deney videosunun 7 milyondan fazla izlendiğini vurguluyor. Hemen ardından başlatılan reklam kampanyasıyla tüketiciler #anıbi-riktir etiketiyle sosyal medyada paylaşıma davet edilmiş.

Kampanyanın Tekirdağ’da kurulacak spor ve rehabilitasyon merkezi için MİKA-DER ile yapılan sosyal sorumluluk kampanyasıyla da desteklenince güzel sonuçlar elde ettiklerini belirten Çelenkler, “#anıbiriktir etiketiyle paylaşılan fotoğraflar 5 milyon beğeni aldı. Videolarımız 22 milyon kez izlendi. 29 milyon dijital kullanıcıya erişerek, 163 milyon görüntüleme elde ettik. Marka değerimiz 6 puan, iş değerimiz ise yüzde 12 artış gösterdi. 1.6 milyon değerinde medya içeriği elde ettik. Daha da önemlisi 2017 yılının ilk yarısında FMCG sektörünün en çok etkileşimli kampanyasma imza attık. Kampanya sona ermiş olsa da, insanlar aynı etiketle sosyal medyada biriktirdikleri anıları paylaşmaya devam ediyor, işte bizi de mutlu eden bu…” diyor. Ne diyelim; bize de böyle bir başarı karşısında alkışlamak düşüyor.

Melis Tosyalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu