Haberler

Bankaların Bayram Kredileri

Bankalar Ramazan Bayramı öncesinde özel kredi paketleri açtılar. Paketlerin temel özelliği klasik bireysel kredilerden daha uygun faiz oranlarının olması. Bankalar yüzde 0.995dan başlayan faiz oranlan ve 36 aya varan vadelerle kredi veriyor…


BUGÜNLERDE herkes tatlı bir telaş yaşıyor. Kolay değil önümüzdeki hafta sonu Ramazan ayı Bayram ile son buluyor. Tabii her bayram öncesi olduğu gibi aile bütçeleri de sarsılıyor. Bayrama özel harcamaların yanı sıra henüz tatile çıkamamış olanlar için bir de tatil harcamaları var. Hele bir de evinizi boya ve badana yaptırmak gibi bir planınız varsa önümüzdeki günlerde nakde olan ihtiyacınız katlanarak artacak demektir.

Bayram Kredileri

Durum böyle olunca, yani bayram harcamaları, tatil harcamaları, eve özel harcamalar vb gibi büyük kalem harcamalar art arda gelince tek çare kalıyor, o da banka kredileri… Bankacılara göre her yıl bayram öncesi dönemde kredi talebi diğer aylara göre, hem hacimsel hem de kullanıcı sayısı olarak yüzde 25-30 oranında artıyor.

Talep artınca, tabii bankalar da boş durmuyor. Küçük limitlerde yani 5 bin TL’den başlayan ve genelde 10-20 bin TL ile sınırlı küçük tutarlı ihtiyaç kredilerini Bayram Kredisi adı altında piyasaya sunuyorlar. Bu kredilerin en temel özelliği ise faiz oranlarının klasik tüketici kredilerinden biraz daha düşük olması.

Eğer siz de “Bayrama cebimde parayla girmek istiyorum”, “Mini bir tatil yapmak istiyorum”, “Kızımı evlendirmek istiyorum” diyorsanız, işte size bankaların bayrama özel düşük faizli kredileri…

ZİRAAT’TEN DÖRT MEVSİM KREDİ

Ziraat Bankası, “Dört Mevsim Tüketici Kredisi” ile bayram öncesi nakit ihtiyacı artan müşterilerine finansman sağlıyor. Ziraat Bankası Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, “Bu kampanyamız sayesinde müşterilerimiz, gerek bayram ihtiyaçları, gerekse diğer bireysel ihtiyaçların finansmanında 36 aya kadar vade imkânına kavuşuyorlar” diyor. Çakar, “Dört Mevsim Tüketici Kredisi”nin bayram öncesi aylık faiz oranının yüzde 1.14 olduğu bilgisini de veriyor.

GÜNDE 30 TL ÖDEYİN

Akbank, 26 Haziran ile 16 Temmuz tarihleri arasında kredi kullanmak isteyen müşterilerine daha avantajlı şartlar sunan “Bayram Kredisi” kampanyasını öneriyor. Söz konusu kampanya kapsamında; örneğin 10 bin TL kredi alanların bunu 12 ayda geri ödemeyi taahhüt etmesi durumunda, günde ödeyeceği tutar 30 TL oluyor.

Kampanyada kredi tutarı üzerinden binde 5 kredi kullandıran ücreti aldıklarını söyleyen Akbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu nun verdiği örneğe göre, bu yıl Akbank, Bayram Kredisi kapsamında 5 bin TL tutarındaki 12 ay vadeli kredi taleplerine yüzde 1.05 faiz uyguluyor. Aylık geri ödeme tutarı ise 452 TL’ye ulaşıyor. Kredi kullandıran ücreti 25, hayat sigortası 70 TL olan kredinin tüm masraflar dahil yıllık maliyeti ise 94 TL. Buna göre kredinin yıllık toplam maliyeti yüzde 18.77’ye ulaşıyor.

36 AY, 50 BİN TL

İş Bankası “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasını bu yıl da başlattı. 22 Temmuz’a kadar geçerli olacak kampanya kapsamında tüm ücretli çalışanlar ve emekliler ile serbest meslek sahipleri aylık yüzde 1.23 faiz oranıyla 36 ay vadede 50 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek. Kampanya kapsamında maaşını Iş Bankası’ndan alan müşteriler ve emeklilere indirimli faiz oranı uyguladıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Yaklaşan bayram nedeniyle Geleneksel Bayram Kredisi Kampanyası’na yoğun ilgi var. Müşterilerimiz bayrama yönelik harcamalarının yanı sıra tatil, evlilik, tadilat ve dekorasyon harcamaları gibi çeşitli ihtiyaçları nedeniyle de Geleneksel Bayram Kredisi kullanmayı tercih ediyor” diyor.

12 AYA 0.99 FAİZ

Yapı Kredi, 2-19 Temmuz arasında Ramazan Bayramı’na özel 3 bin TL’ye kadar bireysel ihtiyaç kredisi veriyor. Kredinin kısa bir süre için 12 ay vade ve yüzde 0.99 faiz oranıyla sunulduğunu söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Yapı Kredi müşterileri, Bireysel İnternet Şubesi, Mobil Şube’nin yanı sıra, SMS ve ATM kanalıyla da kredi başvurularını yapabiliyor. Onaylı kredilerini şubeye YapıKredi gitmeden kullanabiliyorlar” diyor.

SMS İLE ANINDA ONAY

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, bayram dönemlerinin ulaşım, hediye, giyim, tatil gibi ek masraflar yarattığına dikkat çekiyor. Bu nedenle banka olarak 20 Temmuz’a kadar Ramazan’a özel faiz oranları ile kampanya düzenlediklerini söyleyen Özark, “Kampanya kapsamında aylık 0.99’dan başlayan faiz oranlı kredilerimize erişimi de kolay hale getirdik. Müşterilerimiz, kampanya kapsamında SMS’le başvuruda bulunup beş dakika içinde cep telefonlarına gelen bir SMS’le sonucu görüyor” diyor. DenizBank internet sitesi üzerinden de kredi başvurusu alıyor.

“MÜŞTERİ BAYRAMI BEKLİYOR”

Garanti Bankası, müşterilerinin Ramazan Bayramı öncesi artan ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla düşük faizli “Bayram Kredisi” kampanyası başlattı. Banka kampanya kapsamında, örneğin 365 TL taksitle 10 bin TL’lik kredi veriyor. Bayram Kredisi’nde faiz oranlarının yüzde 0.99 ile 1.30 arasmda değiştiğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Özellikle son yıllarda, aranti bankalar bayram dönemleri için çok daha avantajlı kredi kampanyaları sunuyor. Bu kampanyalarm cazibesi o kadar arttı ki, tüketiciler bayram haricindeki ihtiyaçları için de bu fırsat dönemini beklemeye ve bu kampanyalara yönelmeye başladı” diyor.

ESNEK ÖDEME İMKANI VAR

Halkbank, 1-31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olan geleneksel “Erken Gelen Bayram Kredisi” kampanyası başlattı. Banka kampanya kapsamında yüzde 0.99’dan başlayan faiz oranları ile farklı ödeme seçenekleri sunuyor.


Düşük faizli krediyi Halkbank müşterilerinin aylık, eşit taksitli, üç ayda bir eşit taksitli, artan/azalan/serbest ödeme seçenekleriyle geri ödeyebileceklerini söyleyen Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Haşan Ünal, her bayram arefesinde bu ürünü müşterilerine sundukları bilgisi veriyor.

FAİZ 0.99’DAN BAŞLIYOR

VakıfBank, “Geleneksel Bayram Kredi- VaK.llDal llv si” adı altında düzenlediği kampanya ile yüzde 0.99’dan başlayan faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleriyle 50 bin TL’ye kadar kredi veriyor. Dileyenlerin cep telefonu üzerinden de başvuru yapabileceği kampanya kapsamında VakıfBank, müşterilerine, dokuz aydan 36 aya varan vadede geri ödeme seçeneği sunuyor. Tüm masraflar dahil olduğunda bankanın Geleneksel Bayram Kredisinde dokuz ay vadeli kredilerin faizi yüzde 1.33, 36 ay vadelilerin ise 1.50’ye çıkıyor. Yıllık toplam maliyet ise sırasıyla yüzde 15.98 ile 17.98’e ulaşıyor.

ESKİ MÜŞTERİYE DÜŞÜK FAİZ

Finansbank 24 Haziran’da “Bayrama Özel Tanışma Kredisi” kampanyası başlattı. 15 Temmuz’a kadar geçerli kampanyada banka müşterilerine aylık yüzde 1.14 faiz oranlı 36 aya varan vadelerle kredi temin ediliyor.

Daha önce kredi kullanan müşterilere daha düşük faiz uyguladıklarını söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “Eski müşterilerimiz aynı krediyi yüzde 1.09’dan başlayan faizlerle kullanabiliyor. Zaten bayram kredimiz, diğer ürünlerimize göre faiz oranı açısından daha avantajlı” diyor. Kurtoğlu’nun verdiği bilgiye göre, işletme ve bireylerin bayramda kredi talebi yüzde 25-30 artıyor.

MİNİMUM KREDİ TUTARI 9 BİN TL

ING Bank yaza özel hayata geçirdiği kampanya ile müşterilerine ayda 249 TL’den başlayan taksitlerle 9 bin TL ihtiyaç kredisi sağlıyor. Kampanyanın en büyük özelliği ise yalnız 36 ay vade özelinde ve 9 ile 15 bin TL arasında tutarlar için geçerli olması. Aylık yüzde 1.37 faiz oranıyla verilen kredi için belirlenen Kredi Tahsis Ücreti’nin 9 bin TL özelinde yalnızca 9 TL olduğunu söyleyen ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, “Bu kampanyamızda hem daha uygun faiz oranı, hem artan taksitli ödeme imkanı sunuyoruz” diyor.

“KOŞULLARI DAHA UYGUN”

Şekerbank müşterilerinin bayram öncesi artan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tüm vadelerde yüzde 1.19 faiz oranlı “Bayram Kredisi” kampanyası başlattı. Bu yılki kampanya kapsamında bireylerin her türlü nakit ihtiyaçları için yüzde 1.19 faiz ve 36 aya varan vadelerle 30 bin TL’ye kadar finansman desteği sunduklarını söyleyen Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, şu bilgiyi veriyor: “Bayram kredimizin ödeme koşulları diğer bireysel kredilere göre daha uygun. Başta bayram alışverişleri olmak üzere bu dönemde yapılacak seyahat ve tatil harcaması gibi her türlü ihtiyaç, bu kredi ile karşılanabiliyor. Önceki yıla göre başvuru adetlerimizde ciddi bir artış gözlemliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu