Haberler

Bankalar 2014-2015 eğitim yılı için staj programlarını belirledi

Banka staj başvurusu, staj arayanlar, staj başvuru yeri, staj rehberi, staj başvurusu yapanlar, banka staj başvurusu 2014, staj başvurusu yapabilir.


Her yıl binlerce öğrenciye staj imkanı sağlayan bankaların önceliği bankacılıkla ilgili meslek yüksekokulu ve üniversitelerde okuyan ve zorunlu staj yapması gereken gençler. Staj başvurusu kabul edilenlere maaş, sigorta, yemek ve ulaşım imkanı sunuluyor…

2014-2015 eğitim yılı başladı. Uzun tatilin ardından ilk, orta ve liseler geçen hafta ders başı yaptı. Aynı tarihlerde birçok üniversitede akademik yılını açtı. Bu ayın sonuna kadar da kalan az sayıda üniversite kapılarını öğrencilerine açmış olacak. Kısacası milyonlarca öğrenci ve tabii öğrenci ailesi bugünlerde tatlı bir telaş yaşıyor. Öte yandan zorunlu staj yapacak olan öğrencilerin daha farklı bir heyecan yaşadıklarını söylemek de yanlış olmaz. Çünkü iyi bir kurumda staj yapmak bir anlamda onların geleceğini de belirliyor. Ayrıca stajyer olmak da tıpkı iş bulmak gibi deyim yerindeyse artık aslanın ağzında.

Öncelikle hangi kurumlar stajyer alıyor bunu tespit etmek çok zor. Tabii bir de staj şartları iyi olan bir kurum bulmak gerekiyor. Staj için yer arayan her gencin gönlünde sigortasını ve maaşını ödeyen, yemek, servis hizmeti sağlayan işyeri bulmak yatıyor. Bunları uygulayan ve öğrencinin o mesleği öğrenebilmesi için özel staj programı uygulayan kurumlar da var. Sonuçta en az bir ay, en çok bir yıllık bir süreyi kapsayan staj dönemi boyunca sadece fotokopi çekmemek lazım. O mesleği anlamak ve deneyim kazanmak iş hayatı açısından çok önemli olabiliyor. Günümüzde iyi bir staj yeri bulmak iyi bir iş bulmak kadar önemli.

banka staj alimlari

BANKALAR HAZIR

Bu konuda en hazırlıklı sektörlerden biri ise tartışmasız bankalar. Bugün Türk bankacılık sektöründe 47 banka faaliyet gösteriyor. Bu bankaların toplam şube sayısı 11 bini aşmış durumda.

Çalışan sayısı ise 200 bini zorluyor. Bu sayılar her yıl biraz daha artıyor. Sonuçta bankacılık sektörü her yıl genç ve iyi eğitimli çok sayıda elemana ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden stajyer alımı bankalar için de çok önemli programlar.

Özel staj politikaları oluşturan bankalar her yıl binlerce meslek lisesi ve üniversite öğrencisine bu yüzden kapılarını açıyor. Yalnız İstanbul’daki genel müdürlüklere değil Türkiye’nin her yerine yayılan şubelerinde öğrencilere staj imkanı veriyor. Üstelik bu öğrencilerin sigortalarını ödeyip asgari ücretten ücretlerini yatırmanın yanı sıra öğle yemeği de veriyorlar. Bankaların genel müdürlüklerinde ve bölge müdürlüklerinde staj ayarlayanlara ayrıca servis hizmeti de sunuluyor. Garanti gibi stajyerlerine özel sağlık sigortası yaptıran bankalar bile var.

ÖNCE STAJ, SONRA İŞ

Bankada staj yapan öğrenciler çoğu zaman o şube veya genel müdürlükte birçok farklı birimde çalışma imkanı yakalıyor. Özel program ve eğitim programlarına katılıyor ve buradaki başarılarıyla raporlanı-yorlar. Bu raporlardan yüksek not alanlar ise lise ve üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra söz konusu bankalarda çalışma imkanına kavuşabiliyor.

Bankaların önemli bölümü ise yoğun talep olduğu için sadece zorunlu staj yapması gereken öğrencilerin başvurularını kabul ediyor. Stajyer seçiminde ise okunan okul büyük önem taşıyor. Finans sektöründe özellikle bankacılığı destekleyen bölümlerde okuyanlar tercih ediliyor. Örneğin, üniversitelerde, işletme, iktisat, mühendislik vb gibi bölümlere öncelik verilirken, meslek liselerinde ise muhasebe ve finansman, bankacılık, büro hizmetleri, dış ticaret, borsa hizmetleri, sigortacılık bölümlerinde okuyanlar tercih ediliyor.

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

2014-2015 yılı staj başvuruları meslek liselerinde eylül, üniversitelerde ise eylül-nisan ayları arasında yapılıyor. Ancak yıl boyunca staj için gelen başvurularm değerlendirildiğini belirtelim.

Staj başvurularının genelde bankanın belirlediği stajyer sayısının 10 katı olduğunu söyleyen bankacılar gençlere, “Şimdiden başvurularınızı yapın, elinizi çabuk tutun” uyarısında bulunuyorlar.

Biz de bu uyarıdan yola çıkarak gençler için bankaların 2014-2015 yılı staj programlarını derledik. Bankaların geleceğin bankacılarına sunduğu eğitim ve sosyal imkanları araştırdık…

HEROES CLUB İLE STAJ İMKANI

Yapı Kredi, üniversitelerle yürüttüğü özel projeler ve kendi geliştirdiği programlar sayesinde gençlere kısa veya uzun dönemli staj olanağı sağlıyor.

Üniversitelerle gerçekleştirilen işbirlikleri ile birçok öğrenciyi uzun dönemli staj programlarına dahil ettiklerini söyleyen Yapı Kredi Kariyer ve İnsangücü Yönetimi Grup Direktörü Ayşe Özpirinçci, “2014 yaz dönemimizde toplam 586 öğrenciye staj imkanı sağladık. Gelecek yıl da stajyer alımı yapmayı sürdüreceğiz” diyor.

Stajyer alımlarmda özellikle uygun bölümlerde okuyan öğrencileri tercih ettiklerini söyleyen Özpirinçci, bankanın bu konudaki stratejisini şöyle özetliyor: “Tercihimiz, üniversitelerin staj zorunluluğu olan bölümlerinde okuyan öğrencilerden yana oluyor. Yaz dönemi stajlarımız genellikle 1-2 ay sürüyor. Üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz uzun dönemli stajlarımızın süresi ise altı ay.”

Yapı Kredi’de staj başvuruları ‘Kariyer’ portalları aracılığı ile yayınlanmış ilana gelen başvurular üzerinden yapılıyor. Banka, üniversite staj başvurularını her yıl nisan-mayıs aylarında Kariyerim.yapikre-di.com.tr adresi üzerinden de alıyor. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte Cooper Programı ve üniversite üçüncü sınıf öğrencilerine özel olarak düzenlenen Heroes Club ile de öğrencilere staj fırsatı sağlanıyor. Heroes Club programı gençlere sosyal medya üzerinden ulaşıyor. Buna başvurular ise her yıl ekim ayında Facebook sayfasından yapılabiliyor. Söz konusu bu program iki yıl sürüyor.

Öğrenciler bu programlarda yarı zamanlı iş ve staj fırsatına sahip olmalarının yanı sıra Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin tüm kaynaklarından da yararlanabiliyor. Ayrıca okuldaki derslerine, projelerine iş dünyasındaki uzmanlarla hazırlanıyorlar. Yeni katılan öğrencilerin her birinin ayrıca bir koçu da bulunuyor.

Banka staj için gelen öğrencilere yemek ve servis imkanı sağlıyor. Başarılı stajyerlere okuldan mezun olduktan sonra işe alım süreçlerinde öncelik verdiklerini söyleyen Özpirinçci, “Özellikle uzun dönemli stajyerimiz olan öğrencilerimizin performans ve potansiyellerini yakından gözlemleme fırsatı buluyoruz. Son iki yıldır uyguladığımız bu programdan sonra işe aldığımız öğrenciler de var” diyor.

GENEL MÜDÜRLÜĞE ALIYOR

Akbank, İstanbul’daki genel müdürlük iş birimleri ve destek birimleri için yaz ayları boyunca üniversite öğrencilerini stajyer olarak alıyor. Bu kapsamda 2014 yılında genel müdürlük birimleri için yaklaşık 100 stajyer aldıklarını söyleyen Akbank İnsan Kaynakları ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “Yaz döneminde gerçekleştirdiğimiz staj programımız için başvurularımız nisan ayı içerisinde tamamlandı. Üniversitenin üçüncü ve dördüncü sımf öğrencileri, kariyer sitelerimiz Kari-yer.akbank.com ve 5nlkariyer.com üzerinden önümüzdeki sene için staj ilanımızı takip edebilirler.

Staj programımızla bankacılık sektörüne ve Akbank’a ilgi duyan genç yeteneklere, kariyerlerini şekillendirirken ilgi duydukları alana yönelik yetkinliklerini keşfetmeleri konusunda destek olmayı, bu çerçevede iyi bir staj deneyimi yaşatmayı, bankacılık sektörünü, bankamızı ve iş birimlerimizi tanıtmayı amaçlıyoruz”: diyor.

Akbank, stajyerlere staj ücretinin yanı sıra servis, yemek gibi yan, haklar da veriyor. Genel müdürlükte pek çok farklı birime stajyer aldıkları bilgisi veren Burcu Civelek Yüce, stajyerlerle karşılıklı merrî-nun kaldıkları durumlarda bankaya kazandırmayı hedeflediklerini söylüyor.

SAĞUK SİGORTASI DA VAR

Garanti Bankası yıl farkı gözetmeden tüm üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlıyor. Stajyer alımlannın bankanın en önem verdiği programlar arasında yer aldığını söyleyen Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, bu konudaki stratejileri hakkında şunları söylüyor:

“Üniversite öğrencilerini değerlendirdiğimiz ‘Genç Garanti’li’ ve ‘Garantili Deneyim’ staj programlarımızda, üniversite üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerini; Temel Bankacılık Staj Programında ise lisans ve/veya ön lisans birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini değerlendiriyoruz. Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimiz ise akademik dönem boyunca şubelerimizde staj imkânı veriyoruz.”

Genç Garanti’li ve Garanti’li Deneyim programlarına katılanlar 6-10 hafta, Temel Bankacılık programlarına katılanlar ise 45 günlük bir dönemde bankanın ilgili biriminde stajlarını yapıyor.

Bankanın tüm birimlerinde ve Türkiye’ye yaygın şubelerinde yaklaşık bin civarmda stajyere staj imkanı sağlayan Garanti Bankası, bu konuda 2015 yılında da benzer bir sayıya ulaşmayı planlıyor.

Garanti Bankası olarak stajyer için gelen gençleri, gelecekteki potansiyel çalışanlar olarak değerlendirdiklerini söyleyen Tüzün, “Adaylarımız yıl boyu Garanti.com.tr/garantilikariyer adresi üzerinden ilanlarımızı takip ederek tüm staj programlarımıza başvuruda bulunabilir. Genç Garanti’li ve Garantili Deneyim staj programlarımız kapsamında genel müdürlük birimlerimiz ve bölge müdürlüklerimizde staj yapan adaylarımıza, belli bir ücret ödüyoruz. Bu stajyerlerimiz ayrıca servis, yemek ve özel sağlık sigortası imkânlarından da yararlanabiliyor. Proje bazlı staj yapan stajyerlerimiz management trainee (MT) olarak birimlerde ve sales trainee (ST) olarak şubelerde işe başlayabiliyor” diyor.

81 İlde staj İmkani

DenizBank yalnız üniversite değil meslek lisesi öğrencilerine de staj imkanı sağlıyor. Stajyerlerin genel müdürlük, bölge müdürlükleri ve şubelerde görev aldığını söyleyen DenizBank İnsan Kaynaklan ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, “Öğrencilere bankamızın 81 ilinde faaliyet gösteren şubelerinde staj imkânı sağlıyoruz. Üniversite stajyerlerinde aradığımız kriterlerin başında, üniversite üçüncü veya dördüncü sınıfında veya meslek yüksekokulunun >n sınıfında okuyor ol-;ı ve zorunlu staj hakkının olması geliyor. Meslek liseli stajyeri için ayrıca tercihen muhasebe ve finansman, bankacılık, büro hizmetleri, dış ticaret, borsa hizmetleri, sigortacılık bölümlerinde okumalarını şart koşuyoruz” diyor.


Banka staj bilgilerini DenizBank İnsan kaynakları Facebook, Twitter, Linkedln sosyal medya sayfalan ve Kariyer.denizbank.com adresinden yayınlıyor. Lise ve üniversite staj başvurularını ise DenizBank insan kaynakları Facebook adresi üzerinden alıyor. Genel müdürlükte staj yapan öğrenciler yemek ve servis imkanlarından da faydalanabiliyor.

2013 yılında devam eden üniversite stajyer alım uygulamasını yapılandırarak ‘Deniz’in İncileri’ adı ile hayata geçirdiklerini söyleyen Yavuz Elkin, staj süreçleriyle ilgili şu bilgiyi veriyor:

“Staj için belirlenen kriterlere uygun adaylarımız genel yetenek sınavına davet edilip, ardından video mülakatı, grup mülakatı ve grup çalışmasına katılıyor. Öğrenciler staj süreleri boyunca ‘Deniz Akademi’ ile birlikte belirlenen e-learning eğitimlerini tamamlıyor. Eğitimlerinde başarılı olanlar Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdiğimiz ‘Dcni/’in İncileri’ onlinc staj simülasyonuna katılıp puan alıyor. 2013 yılı Deniz’in İncileri programında online simülasyonda dereceye giren üç stajyerimizi Moskova’ya gönderdik. Geçen yıl 600’e yakın üniversite öğrencisi bankamızda staj yaptı. Başanlı olan öğrencilerden işe alimini gerçekleştirdiklerimiz de oldu.”

BAŞVURULAR FACEBOOK VE ŞUBEDEN

Finansbank’ta işe alımların yüzde 70’ini yeni mezun gençler oluşturuyor. Banka bu yüzden kariyer politikalarını belirlerken gençlerin görüşlerine başvuruyor. En son yaptırdıkları gençlik araştırmasının sonuçlarına göre 2014 yılında ‘Finans 101 Staj Programını hayata geçirdiklerini söyleyen Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, bu programa ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Nisan 2014’te hayata geçirdiğimiz ‘Finans 101 Staj Programı’ adaylarının, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren, tercihen iktisadi ve idari bilimler ve mühendislik fakültelerinde, üçüncü veya dördüncü sınıfa geçmeye hak kazanmış olması gerekiyor. Genel müdürlük stajyer adayları için ayrıca minimum 2.50 ortalama arıyoruz. Başvurusu

olumlu değerlendirilen adayları online genel yetenek sınavı ve mülakat sürecine dahil ediyoruz. Bu yıl bu kapsamda, 600 civarında üniversite öğrencisini haziran ve eylül aylan arasında iki aylık bir programa dahil ettik. Meslek lisesi stajyer adaylarının ise Meslek Yüksek Okullarının tercihen bankacılık, sigortacılık ve muhasebe bölümlerinde birinci sınıfta okuyor olmalarını tercih ediyoruz.”

Finansbank üniversite öğrencilerine yönelik stajyer ilanını her yıl nisan ayında bankanın web sitesi ve Facebook’taki ‘Finansbank Kariyer’ sayfasında yayınlıyor. Meslek lisesi öğrencilerine yönelik staj başvuruları ise ağustos ayında şubelerden alınıyor.

Hakan Alp, “Mezun olacak stajyerlerimizi iş ilanlarımız yaym-* lanmadan önce haberdar edip işe alım sürecinde öncelik tanıyoruz” diyor.

YEMEK VE SERVİS ÜCRETSİZ

VakıfBank, meslek liseleri ve üniversitelerin lisans ve ön lisans programı öğrencilerini bu yıl da stajyer olarak kabul ediyor. Bankanın faaliyet gösterdiği tüm il ve ilçelerdeki şubelerde gençlere staj imkanı sağladıklarını söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saydam, “Stajyer olarak VakıfBank’a katılacak olan öğrencilerde, okullarının onayı ve eğitim alanları ile staj bölümlerinin uygunluğu aranıyor” diyor.

Lise öğrencileri öğretim yılının başlangıcından iki hafta sonrasına kadar, üniversite öğrencileri ise tüm yıl boyunca başvuru yapabiliyorlar.

Meslek lisesi öğrencilerinin 3308 sayılı kanunla belirlenmiş olan tutarda üc-ret aldığını söyleyen Saydam, tüm stajyer-^ga^dar0 personelin faydalandığı yemek ve servis imkanlarından ücretsiz olarak yararlandığını söylüyor. Banka, öğrencilerin, sadece okudukları bölümle ilgili olarak eğitimlerine katkı sağlayabilecekleri birimlerde staj yapmasına izin veriyor.

200 STAJYER ALACAK

Anadolubank lise ve üniversite öğrencilerini stajyer olarak kabul ediyor. 2014/2015 öğretim döneminde yaklaşık 200 öğrenciye bankada staj imkanı sağlayacaklarmı söyleyen Anadolubank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İsmet Demir, “Stajyerlerde stajının zorunlu olması, yani okullarının staj boyunca sigortalarım yapıyor olması şartını arıyoruz” diyor. ;

Bankaya staj başvuruları ise Anadolubank İK \ portalının yanı sıra bankanın şubelerine bireysel başvurularla veya 1 okulların doğrudan öğrenci yönlendirmesiyle gerçekleştiriliyor.

Ticaret Meslek Lisesi stajı için başvuruların her yıl haziran-ey-lül ayları arasında değerlendirildiğini söyleyen Demir, yüksekokul ve üniversite öğrencilerinin yaz stajları içinse ni-san-haziran ayları arasında başvurularının alındığı bilgisini veriyor. Banka stajyerlere yemek, servis ve net asgari ücretin üçte biri kadar maaş sağlıyor.

Anadolubank’ın ağırlıklı olarak şubelere stajyer aldığını ifade eden Demir, staj alım ve işe alım süreçlerine ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Genel müdürlükte bazı stratejik birimler dışında kalan tüm birimlerde staj olanağı sağlıyoruz.”

SATIŞ EKİBİ KURDU

ING Bank, kış döneminde, şubeleri ve genel müdürlüğünün bulunduğu illere meslek lisesinde okuyan öğrencilerden stajyer alıyor. Banka ayrıca bu yıl ilk kez başlattığı ‘Turungers’ programı sayesinde üniversite üç ve dördüncü sınıf öğrencilerine de staj dışında gerçek iş imkanı sağlıyor. ING Bank İnsan Kaynakları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, Turungers uygulaması hakkında şu bilgiyi veriyor: “Turungers programının katılımcıları, bankanın mobil satış ekibinde görev alarak profesyonel hayata ilk adımlarını atıyor ve kazandıkları parayla okul giderlerine destek oluyorlar. Aldıkları eğitimin ardından sahada görev yapan Turungers mobil satış ekibi, bireysel ve KOBİ bankacılığı ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. İlk etapta 50 Turungers, İstanbul ve Ankara’da görev aldı. Yedi ay sürecek yarı zamanlı çalışmanın ardından başarılı olanlar ING Bank’ta tam zamanlı çalışma imkanına kavuşacak.”

Bu yıl yaz döneminde ING Bank bünyesinde 100 üniversite, 50 de lise öğrencisi staj yapmış bulunuyor. ING Bank, sonbahar-kış dönemi üniversite staj taleplerini ise mart ayı itibarıyla alıyor. Gelen talepler sonrasında mülakat gerçekleştiriyor ve sonrasında uygun olan birimlere veya şubelere yönlendirme yapılıyor.

Lise staj taleplerini ise haziran-eylül aylarında alan ING, talepleri İK mülakatları ile değerlendirip uygun yerleştirmeleri yapıyor. Lise öğrencilerinin stajları ise okul döneminde başlıyor.

ING Kariyer Akademisi kapsamındaki stajyer alımlarınm Kariyer.Net üzerinden alman talepler ve üniversite tanıtım faaliyetleri sırasında bırakılan özgeçmişlerden yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlendiğini söyleyen Refik, staj sürecine ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Diğer dönemsel staj başvurularımızı ise genel müdürlük birimlerimiz ve şubelerimizden alıyoruz. Stajyerlerde 26 yaşını aşmamış olma, üçüncü ve dördüncü sınıf lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olma, not ortalamasının 2.5 ve üzeri olması şartı arıyoruz. Staj süresi, zorunlu stajlar için 40 iş günü, gönüllü stajlar için 20 iş günü. Yaıızamanlı çalışanlar içinse 4-6 aydır.”

ING Genel Müdürlükte staj yapan öğrenciler, bankanın servis ve yemek olanaklarından faydalanıyor. Meslek lisesi stajyerleri ise bu olanaklara ilaveten asgari ücret alıyorlar.

ÜNİVERSİTELİ ALIYOR

HSBC, üniversitelerin üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine staj imkanı sağlıyor. Ağırlıklı yaz dönemi staj programı yürüten HSBC’de bazı üniversite öğrencileri stajlarım hala devam ettiriyor.

Bunlar dışında ihtiyaçlar kapsamında ara dönemlerde üçüncü ve dördüncü sınıf üniversite öğrencilerine yönelik staj programları açtıklarını söyleyen HSBC İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Şengül Demircan, şöyle devam ediyor:

“Geçen sene ‘Genç Yetenek Yaz Stajyer Programı’ kapsamında genel müdürlükte 46, şubelerde ise 126 olmak üzere toplam 172 stajyer alımı gerçekleştirdik.

Bu sene ise Türkiye’nin değişik illerinde yer alan 75’i şube, 55’i genel müdürlük olmak üzere toplam 130 stajyer alımı yaptık. İş kollarımızın ihtiyaçlarına göre adaylarda aradığımız yetkinlikler değişiklik gösteriyor.”

Üniversite öğrencileri HSBC’nin staj ilanlarını Kariyer.net üzerinden takip edebiliyor. Özellikle yaz dönemi için mayıs-haziran ayları içerisinde staj programını duyuracak olan HSBC, staj başvurusu kabul edilen gençlere aylık ücret, öğle yemeği ve servis imkanı sunuyor. Banka gerekli şartlara sahip stajyerlere eğitimlerini tamamladıktan sonra iş imkanı da sağlıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu