Haberler

Bankacılıkta trend sahtecilikle mücadele

experiaKredi tahsilat riski nedeniyle, bankalar kredi verirken ince eleyip sık dokuyor, ellerindeki verileri en ince detayına kadar analiz ediyor.

Bu konuda finans şirketlerinin elini güçlendiren Experian, psikometrik test alanında kredi ve risk sektörü şirketi VisualDNA ile bir anlaşma imzaladı. Bu ortaklık sonucunda, yeni geliştirilen psikometrik testleri kullanarak finansal hizmetler sektöründeki firmaların müşterilerini daha iyi anlamalarına ve bankacılık geçmişi olmayanlara dahizmet sağlayabilmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.


Experian Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı ile Borsa & Finans Editörümüz Talip Yılmaz konuştu. Özhelvacı, bu yeni ürün ve bankacılıktaki trendler konusunda özetle şunları anlattı:

• Türkiye’de kredi geçmişleri kısıtlı. Iş dünyasına her yıl kredi geçmişi olmayan gençler geliyor. VisualDNA ile yaptığımız ortaklık sonucunda, yeni geliştirilen psikometrik testleri kullanarak, kredi geçmişi olmadığı için kredi alamayan müşterilere finansal hizmetlerin sağlanması konusunda bankalar ve finansal kurumlarla çalışıyoruz.

• Bu testler şu ana kadar kabul oranlarında artış ve ödemelerin gecikme oranlarında düşüş sağlayarak benzersiz bir yaklaşım olduğunu kanıtladı. Testi yanıtlamak kişilerin tercihinde ve kişisel bilgi paylaşımı yapmaları gerekmiyor.

• Türkiye’de regülasyonlar sonrasında bireysel kredilerde kazanımlar azalmış durumda. Doğru müşteriyi doğru koşullarla kredilendirmek daha da büyük önem taşıyor. Bu anlamda son dönemde sahtecilik konusu bankaların daha da dikkatli olduğu bir alan.

• Türk bankaları son sekiz yılın ilk döneminde içeriye kârlı müşteriyi almaya, sonraki dönemde ise var olan müşteriyi daha kârlı şekilde yönetmeye odaklandı. Son 1-2 yıldır da sahtecilik konusuna odaklanıldı. Sahtecilikte sahte kimlik ve hacker faaliyetleriyle mücadele öne çıkıyor.• Yukandan akan su azalırken aşağıdan akan su fazlalaşırsa havuzda su kalmaz. Bu nedenle kayıp kaçakları minimize etmek gerekiyor. Var olan operasyonların da daha kârlı kullanılması gerekiyor. Experian’m ürünleri iki konuda da bankacılık sistemini destekliyor.

Türkiye Finans’ta kimin hisseleri azalıyor?

Katılım bankacılığının önde gelen kuruluşu Türkiye Fİnans’ın çoğunluk hissesi, Suudi ArabistanlI bankacılık devi National Commercial Bank’a (NCB) ait. Bankanın yüzde 22 hissesi ise Boydak Holding’in. Daha önce Boydak Holding ile eşit ortak iken bankanın yüzde 60 hissesini satan Yıldız Holding ise azınlık ortak olarak hisselerini satmak istiyordu. Bu satışa ilişkin süreç Ünlü Menkul Değerler tarafından yönetiliyor. Hisseler için görüşmeler devam ediyor.

Ancak bu kez de Suudi ortak ve Boydak Grubu, ISO milyon liralık nakit sermaye artışı kararı aldı. Edindiğimiz bilgiye göre, henüz bu hisseleri satamayan Yıldız Holding, bankanın nakit sermaye artışına da katılmayacak. Böylece bankadaki hisse oranı yüzde 11,57’den yüzde 10,5’e düşecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu