Haberler

Ayakkabı Taban Teknolojileri İle Öne Çıkan Markalar

Gündelik hayatın hızı, ayakkabı teknolojilerine de yansıdı. İnsanlar koştururken konfor ve şıklıktan ödün vermeyen ayakkabıları tercih ediyor. Bu nedenle ayakkabı firmaları arasında taban teknolojisinde kıyasıya rekabet yaşanıyor…


ŞAİR Orhan Veli Kanık’m nefis bir şiiri vardır. “Hiçbir şeyden çekmedi dünyada nasırından çektiği kadar” dizesiyle başlar. Akşam uyuyan ama sabah uyanamayan Süleyman Efendi’nin ölümü vesilesiyle hayatın anlamı ve faniliği üzerine insanı düşünceye sevk eden bir şiirdir. Eskiden ayaklardaki nasır problemi şiirlere konu olacak kadar önemli bir dertti. Ayakkabı üretim teknolojisinin büyük ölçüde deri, kauçuk ve kösele üçlüsünün farklı kaliteleri arasına sıkıştığı dönemlerde, ayağın bir tarafını “vuran” ayakkabılar giydikçe açılar düşüncesiyle pek de yadırganmadı. Yaşı 50 civarında olanlar hatırlar, hemen herkes genellikle bir “nasır problemi” yaşardı.

Fakat artık zaman değişti, teknik tekstil sayesinde bugün ayakkabı teknolojisinin önemli bir kısmını, derinin yanı sıra gelişmiş özel plastik ve elyaf türü materyaller oluşturuyor. Bu malzemelerin kullanıldığı ayakkabılar konforu artırmanın ötesinde, sağlık, ergonomi ve güvenlik açısından da eski dönemlerde hayal bile edilemeyen rahatlık sunuyor.

ayakkabi tabani

Ayakkabı firmaları konforu en üst seviyeye taşıyan tabanlar üretiyor. Taban konusu çok önemli çünkü her bir taban farklı bir gereksinime hitap eden bir işlevsellik sağlıyor.

Örneğin, fazla kilolu olup da diz ve eklemlerinde sorun yaşayanlar, “cushioning” (yastıklama) özelliği yüksek tabanlı ayakkabıları tercih ediyor. Bazı markalar bu özellikleri öne çıkaran modelleriyle pazarda öne çıkıyor. Bir diğer firma modayı takip ederken aynı zamanda konfor özellikli modelleriyle dikkat çekiyor. Bir başkası, outdoor ve trek-king ayakkabılarındaki uzmanlığını, zorlu doğa koşullarında konfor ve güvenlik sağlayan tabanları ile ilan ediyor. Taban teknolojileri ile öne çıkan markaları ve ürünlerini derledik.

COLUMBIA

Doğayı sevenlerin tercihi

Columbia, outdoor spor şartlarına uygun geliştirdiği taban teknolojileri sayesinde sporseverlerin tercihleri arasında yer alan bir marka. Ürünlerinin iç yüzeyinde kullanılan kumaş ve tabanları, konfor konusunda çok iddialı. Columbia Türkiye Ticari Direktörü Nurettin Eroğuz, ayakkabıların özelliklerini şu sözlerle özetliyor:

“Marka, doğa sporları ve şehir hayatına uyum sağlayacak ürün yelpazesi ile hem sporcular hem de günlük hayattaki kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Markamızı en çok doğada ve şehirde konforlu şıklığın keyfini sürmek isteyenler tercih ediyor.” Markayı kullananların yaş aralığı 25 ve üzeri, doğayı seven kişilerden oluşuyor. Müşteri potansiyelinin çoğu kadınlardan oluşurken, çocuk kategorisi de artış gösteriyor. Eroğuz, kullanıcıların şehir hayatında rahat etmeyi istediklerini söylüyor ve “Günümüz modasında sportif yaşam eğiliminin artması sonucu, spor ayakkabılar günlük hayatımızın büyük bir parçası oldu. Gelişmiş taban yapısıyla ayak sağlığını koruyan, yazın serin, kışın sıcak tutan, hafif, dayanıklı opsiyonları bulunan stilin yanı sıra konforu garantileyen modeller öne çıkıyor” diyor. Markanın ayakkabı fiyatları 759 ila 949 TL arasında değişiyor.

TIMBERLAND

Üç katmanlı taban teknolojisi

Timberland’m, sensorflex taban teknolojisine sahip modelleri, günlük kullanımına uygun. Tabanda kullanılan teknoloji üç katmandan oluşuyor. Timberland Pazarlama Müdürü Zeynep Orcan Savun, taban özelliklerini şöyle açıklıyor:

“En üstteki sağlam katman, ayağa destek ve sabitlik verirken, yastıklı iç taban bozuk zeminde rahat bir yürüyüş sağlıyor. Dinamik esnek alt katman ise, her adımda yürüyüşe uygun bir ortam sunuyor. Hem erkek hem de kadın tüketici tarafından tercih edilen sensorflex tabanlı modeller, Timberland’in klasik modellerini benimsemiş ve yeni teknolojileri deneyimlemek isteyen tüketici tarafından tercih ediliyor.”

Tabanda kullanılan teknoloji, sneaker modellerinden gündelik ayakkabılara kadar pek çok modele uygulanabiliyor. Savun, bu tabana sahip ayakkabıların Avrupa’da yüksek satış rakamlarına ulaştığını söylüyor.

SKECHERS

Ayağın şeklini alıyor

Skechers, altı yıldır Türkiye’de pazarında ürünlerini sporseverler ile buluşturuyor. Memory Foam iç taban teknolojisine sahip ürünler, ayağın şeklini alarak, tabanda yumuşak bir yastık varmış hissi yaratıyor. “Bu tabanın rahatlığını içine en-jekte edilen jel materyalle bir boyut daha öteye taşıdık” diyen Skechers Türkiye Distribütörü Olka Spor Genel Müdürü Yasin Kavşak, teknolojinin ismini de “Gel Infused Memory Foam” koyduklarını belirtiyor. Ürünlerin diğer taban teknolojileri hakkında ise şunları söylüyor:

“Koşu ve yürüyüş ayakkabılarımızda GOgamat adlı iç taban ve 5Gen adlı dış taban teknolojileri var. Kullanılan materyal yapıları sayesinde koşan ya da yürüyen kişinin daha konforlu egzersiz yapmasına yardımcı oluyor. Kişiyi her adımda ileri iterek koşu ve yürüyüş performansını maksimize ediyor. Fazla kilo, içe-dışa basma, diz ve eklem problemleri gibi sorunlar yaşayanlara ihtiyaçları olan tamponlamayı ve desteği sunarak, oluşan baskıyı hafifletiyor.”

COLE HAAN

Ayağın doğal yapısına uygun

Cole Haan’nm “Grand Opening Systems” isimli taban teknolojisi, ayağın doğal yapısına uygun olarak tasarlanmış. Teknoloji vücut ağırlığını dengeli bir şekilde bütün bölgelere dağıtarak ayak konforunu sağlamaya yardımcı oluyor. Bu teknoloji ile dünyanın en hafif ayakkabıları arasında yer aldığını söyleyen Abu Issa Flolding Türkiye Genel Müdürü Müge Yılmaz Tahtacı, ürünün işçiliği, esnekliği, hafifliği, rahatlığı ve nefes alan yüzeyiyle sporseverler tarafından tercih edildiğini söylüyor. Tahtacı, spor ayakkabıların günlük hayatımızdaki yeri hakkında şunları söylüyor:

“Zaman önemli. Flız ise zamanı verimli kullanabilmemiz için önemli. Bu durumda iyi, rahat hissedeceğimiz, bize hızlı hareket etme imkanı veren bir ayakkabı, sadece ayakkabı olmaktan çıkıyor. Cole Haan markasının eski sahibi, taban teknolojisi üzerine yoğunlaşmış, ortaya da patentli bir taban sistemi çıkarmış. îleriki yıllarda da bu inovasyonu sürdüreceğiz.”

ADIDAS

Kadınlara özel koşu ayakkabısı

Adidas markasının koşu kategorisinde bulunan Ultraboost X modeli, sadece kadın ayağma özel olarak tasarlanmış. Kadın koşucuların en iyi performansı yakalamalarını sağlamak üzere üretilmiş olan ürün, taban boyunca uzanan boost teknolojisi sayesinde koşu alanında enerji geri dönüşümünü sağlıyor. Dört yönlü esnek Continental dış taban ise, kadın yürüyüşüne uygun. Modelin taban kemeri, Adidas pri-meknit örgüsünün ayağı sarması ve koşu esnasında her darbeye destekleyici his yaratması ile sporcunun adımlarını rahatlatıyor. Primeknit örgüsü, ilave destek sağlamak amacıyla ayak kemerinin alt kısmını da sarıyor ve parmak ucu bölgesinde daha fazla hava geçirgenliği sağlıyor. Topuk koruyucu ise bu modelde daha dar bir tasarıma bürünüyor.

NIKE

Maksimum hareket özgürlüğü

Nike Air VaporMax, hafiflik ve uzun süren yastıklama özelliği ile öne çıkıyor. Ürünün “Air” ünitesi bağımsız ve tamamen dışta kalan bir taban olarak, maksimum hareket özgürlüğü için tasarlanmış. Bu tasarımı sayesinde ağırlık ve hacmi artıran köpük tabakanın ortadan kalkmasıyla, esneklik ve hafiflik maksimum seviyeye çıkmış.


Model, doğrudan üst kısma eklenen hava yastıkları sayesinde, kullanıcılara yumuşak bir his sağlıyor. Ürünün hafif yastıksı tabanı, Nike flyknit gövdesiyle birleştiğinde ayakkabının ağırlığı azalıyor.

PUMA

NRGY tanecikli teknoloji

Puma’nm koşu ayakkabısı Jamming modeli, ayağa uyum sağlayan evoknit dış dokuması ile serbest hareket kabiliyeti sunmasıyla dikkat çekiyor. NRGY tanecikleri içeren yüksek teknoloji orta tabanı sayesinde ürünün konforu maksimize ediliyor. Üstün yastıklama özelliği içeren PU köpük malzemesinden yapılma NRGY tanecikleri, serbest hareket kabiliyeti sayesinde adım atış biçimine göre şekil alıyor. Topuk ve başparmaklardaki kauçuk bölmeler, ayakkabı ağırlığını arttırmadan üstün tutuş gücü sağlıyor.

UNDER ARMOUR

Hem spor hem klasik görünüm

Under Armour’ın koşu kategorisinde piyasaya sürdüğü spor ayakkabıları, ileri teknoloji kullanılarak üretiliyor. Firmanın en yeni ayakkabısı Bandit 3, koşu sırasında yerden gelen etkiyi absorbe eden ve sporcuya enerji sağlayarak rahat bir performans deneyimi yaşatıyor. Charged Cus-hioning teknolojisine sahip olan ürün, dikişsiz topuk yapısıyla ayağa iyi oturuyor. Ayakkabının üst kısmı, her hareketle esneyen yapısı ile uzun koşular için ideal. Ürün performans odaklı koşucuların isteklerini yerine getirmesinin yanı sıra günlük kullanım için de uygun.

NEW BALANCE

“7 gün 24 saat”

New Balance 247 Luxe Pack, 2017 yılının en çok tercih edilen modelleri arasında yer almış. Ayakkabı ismini, 7 gün 24 saatten alıyor.

Gün boyu konfor sağlayan gündüzden geceye günün her saatinde, her ortamda giyilmeye hazır bir model. Hem spor hem de klasik uyumunu birleştirmek isteyenler için ideal. Orta tabanında bulunan hafifletilmiş revlite sayesinde gün boyu rahatlık sağlıyor.

Dört gereksinim için dört teknoloji

Columbia firması, farklı gereksinimlere yönelik başlıca dört taban teknolojisi sunuyor…

■ FluidFoam: Montrail koşu grubu ayakkabılarındaki orta taban özelliği. Yumuşaklık ve esneklik sağlıyor. Amaç, koşuda ayağın konforunu artırmak. Bu özellik, orta tabanda topuktan parmak ucuna tüm düzlem boyunca bulunuyor. FluidGuide segmenti ise engebeli arazi koşuları için denge ve konfor sağlıyor.

■ Trail Shield: Ayakları taşlı, kayalık ve zor zemin şartlarında koruyor. Kalıbı, yapışkan kullanımı gerektirmiyor. Ekstra plastik kullanımı olmadan maksimum koruma sağlıyor.

■ Omni-Grip: Zemin koşulları fark etmeksizin denge sağlama amaçlı, kış ve ıslak zeminler için ileri düzey tutunma çözümleri sunan bir teknoloji. Düzensiz yüzeylere adapte olabilen tutuş özellikleriyle öne çıkan yürüyüş ayakkabılarında kullanılıyor.

■ Techlite: Gelişmiş darbe emicilik ve yüksek enerji dönüşü sağlayan bir orta taban teknolojisi. Darbeyi emerek, hareket sırasında harcanan enerjinin büyük bir kısmını geri kazandırıyor. Orta taban üzerindeki baskı kalktığı anda eski haline geri dönüyor. Bu da kullanım konforunu artırıyor.

Ayakkabınızı doğru seçin

Ayakkabı seçerken en önemli faktör ayak yapısının bilinmesi. Ayakta herhangi bir yapısal sorun bulunuyorsa seçilen ayakkabı daha da önem kazanıyor. Ayak tabanında ön arka ve yan eğriliklerde çökme, “halluks valgus” denilen başparmağın içe doğru dönmesi, kemik çıkıntısı olması, nasır veya tırnak batması gibi ayak sorunlarında ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Bu gibi durumlarda bir uzmana danışarak, ayakkabıyı seçmek en doğrusu. Ayak tabanının düşüklüğü durumunda “pedografi” denilen taban ölçümü yardımıyla ya da hekim önerisi doğrultusunda ayakkabının içine uygun taban destekleri konulabilir. Topuk dikeni mevcut ise ayakkabının topuğa gelen bölümüne silikon desteği şart. Ayakkabının burun kısmı esnek ve bükülebilir olmalı. Halluks valgus gibi parmak sorunlarında burun kısmı geniş ayakkabılar seçilmeli.

Yard. Doç. Dr. Nurullah ŞENER / Medical Park Baziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ayakkabı yanlardan ayağı iyi sarmalı

Spor yaparken seçtiğimiz ayakkabı yerle vücudumuz arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir
faktördür. Ayak bileği, diz, hatta kalça eklemine, bacak boyunca seyreden kaslara, bağlara ve diğer yapılara gücün nasıl dağıldığını belirler. Bu nedenle öncelikle seçtiğimiz ayakkabı ayağı iyi sarmalı, ne bol ne de dar olmalı. Mümkünse bağcık bölümü uzun olmalı ve ayak bileğini de rahat ettirmeli. Ayakkabının burun kısmı geniş olup, parrçıak hareketlerine izin vermeli. Ayak başparmakla, ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe kalmalı. Ayakkabının pahalı ya da ucuz olması aslında çok da önemli değil. Sağlık açısından gerekli kriterleri taşıması için insan ergonomisine uygun olarak üretilmiş olması gerekiyor, iyi bir spor ayakkabı basıncı absorbe edebilmeli ve ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmeli. Bu nedenle ayakkabının tabanı ayağı iyi kavramalı, topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalı. Topuk kısmına gelen basıncı dağıtacak şekilde topuk orta bölümünde direnci düşük malzemeden yapılması önemli. Taban bölümü ayağın altında bulunan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemeli. Ayakkabı ayağı yanlardan iyi sarmalı ayağın çeşitli yönlere kaçışını engelleyerek düşme ve burkulmalardan korumalı.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu