Haberler

AVM’lerin Yılbaşı Hediyeleri

AVM’ler yılbaşı döneminde tüketiciyi çekmek için birbirinden cazip hediyeler veriyor. Otomobil çekilişleri adeta ‘müşteri mıknatısı’gibi iş görüyor. Kampanyalarda tatil ve cep telefonunun yanı sıra ev hediye eden bile var…

SATMAK için pazarlama yapmak, ticaretin birinci kuralıdır. Perakende sektörünün en dinamik segmenti olan alışveriş merkezleri (AVM) de bu kuralı en iddialı ve çekici şekilde yerine getirmek için kıyasıya rekabet ediyorlar. AVM’ler pazarlamanın temel silahlarından birisi olan promosyon verme uygulamasını sıkça kullanıyorlar. Yılbaşları promosyon konusunda yaratıcılık sınırlarının zorlandığı dönemler oluyor.

avm yilbasi hediyeleri

AVM’lerdeki hediye furyasının en dikkat çekicisi kuşkusuz Astoria AVM’nin 2009’da gerçekleştirdiği uçak hediye kampanyasıydı. Çekilişle bir ziyaretçisine 300 bin dolarlık uçak hediye eden AVM oldukça ses getirmişti. Bu tarihten sonra zaten pek çok hediye veren AVM’ler arasındaki hediye rekabeti daha da hızlandı. AVM’ler başta yılbaşında olmak üzere, açılış yıldönümlerinde, yaz başında ve okula dönüş öncesinde bu tür kampanyaları hızlandırıyor. Yılbaşı döneminin en popüler hediyesi ise otomobil…

ALIŞVERİŞ SEPETİ BÜYÜYOR

Peki, özellikle alışverişlerin zaten yoğun olduğu yılbaşı döneminde neden bu türden hediye kampanyaları yapılıyor? KDM Danışmanlık Kurucusu Murat Iz-ci’ye göre, AVM’ler bu yöntemle alışveriş sepetini büyütme imkanı yakalıyor. Çünkü AVM’lerin çekiliş kampanyalarına katılmak için tüketicinin 50 ila 150 TL arasında değişen tutarlarda alışveriş yapması gerekiyor. Bu da tüketicinin alışveriş sepetini büyütmesini sağlıyor. Öte yandan lzci’nin verdiği bilgiye göre, çekiliş dönemlerinde cirolar üç katma kadar çıkıyor. Bu tür kampanyaların hem perakendeci hem de tüketiciler tarafından beklendiğini söyleyen îzci, hediyelerin ve kampanya şartlarının lokayona ve müşteri profiline göre değişiklik gösterdiğine de dikkat çekiyor.

REKABETTE AVANTAJ

AVM Partners’m yönetimini üstlendiği hemen hemen her AVM’de yılbaşı döneminde otomobil çekilişi yapılıyor. Bunun satışları ciddi oran da artırdığına değinen AVM Partnere AVM Direktörü Aytaç Özçiçek, “Kampanyalar vasıtasıyla aynı zamanda müşteri dataları toplanabiliyor.

Bu da CRM faaliyetlerine katkı sağlıyor” diyor. AVM’lerin marka karmalarının birbirine benzemeye başladığının söyleyen Özçiçek, kampanyaların rekabette avantaj sağladığım anlatıyor: “Hediye ve çekiliş kampanyaları, AVM’leri rekabette bir adım öne taşıyor. En azından kampanya süresince AVM’ler düzenledikleri kampanyanın boyutuna ve çekiciliğine göre benzer marka karmasına sahip rakiplerinden daha çok tercih ediliyor. Biz de tüm özel dönemlerde, özellikle yılbaşında benzer bu tür kampanyalar düzen lemeye çalışıyoruz.”

EV VEREN DE VAR

AVM’lerin kam panyaları lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Genelde merkezi lokasyonlarda bulunan, yüksek cirolara sahip AVM’ler daha büyük çekiliş kampanyalarıyla dikkat çekiyor. Ancak istisnalar da yok değil. Anadolu şehirlerinde hizmet veren nispeten küçük ölçekli AVM’ler de düzenledikleri kampanyalarla büyük AVM’lerden geri kalmıyor. Eskişehir, Gaziantep, Kastamonu, Urfa gibi şehirlerde yer alan alışveriş merkezleri otomobil hediyeleri içeren kampanyalar ile dikkat çekiyor. Otomobilden sonraki en popüler hediyeler ise iPhoe ve iPad. Pek çok AVM otomobilin yanı sıra teknoloji dünyasının en gözde ürünlerini tüketicilerine hediye ediyor.

Ankara’da bulunan Taurus AVM ise hem ev hem de otomobil hediyesiyle dikkat çekiyor.

30 BİN KATILIMCI

Gerçekleştirilecek çekiliş sonrasında Ankara Bağlıca’da 1 + 1 daire ve Citroen Cac-tus marka bir otomobil verecek olan AVM, sık sık benzer hediye kampanyaları düzenliyor. Taurus AVM Genel Müdürü Ebru Sonel, “Hediye kampanyalarımız ziyaretçilerimizin ilgisine teşekkür etme yöntemimiz” diyor. Kampanyalara katılım oranın oldukça yüksek olduğunun bilgisini veren Sonel, yılbaşı çekiliş kampanyasına yaklaşık 30 bin kişinin katılımını beklediklerini ve bu dönemlerde ziyaretçi sayılarının ortalama yüzde 20 artığını dile getiriyor. Sonel, katılımcıların şehir dışından da geldiğini ekliyor.

Buğra KÖSE / ANKAmalI Alışveriş Merkez Müdürü
Etkisi alışveriş motivasyonu

Geçen yıl da iki adet BMW otomobil hediye etmiştik. Geçen yılki çekilişimize yaklaşık olarak 380 bin kayıt yapılmıştı. Bu sene beklentimiz katılımın daha da artması yönünde. Çekiliş her zaman alışverişi motive eden önemli bir unsur oluyor. Bu sebeple kapı girişlerimiz de olumlu yönde etkileniyor. Ziyaretçilerimiz hediye, özellikle de araba kazanabilmek için tüketime daha istekli oluyorlar, daha fazla alışverişe yöneliyorlar.

Mahmut Metin GÜLTEKİN / Tepe Nautilus Genel Müdürü
“CRM çalışmalarına katkısı var”

Tepe Nautilus ekibi olarak, her yıl müşterilerimize hediyeler sunuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda da benzer şekilde araç kampanyalarımız oldu. Otomobile ek olarak tatil, telefon ve iPad hediyeleri sunduk. Hediye çekilişlerimize ortalama olarak 50 bin civarında katılım oluyor. Bu sene bu rakamın 55 bin olmasını bekliyoruz.

Kampanya kapsamında daha fazla çekiliş kuponu kazanmak, alışveriş rakamlarını 150 TL ve katlarına ulaştırmak için müşterilerimiz ziyaretlerini artırıyor. Bu durum tabii ki kapı girişlerine de yansıyor. Kampanyalar sayesinde öncelikle müşterilerle iletişimimizi pekiştirme fırsatı buluyoruz. Çekiliş kampanyaları, kullandığımız CRM sistemleri ve yaptığımız kampanya analizleri ile müşteri sadakatine yönelik çalışmalar yapabiliyoruz. Bu tür kampanyalar, mağazalarımız açısından satışı ve kapı girişlerini artırması, tercih edilir kılması yönünden oldukça fayda sağlıyor.

Enver ŞAVKAY / MetroCity Alışveriş Merkezi Müdürü
“Her yıl katılım artıyor”

Faaliyette bulunduğumuz 11 yıldır birbirinden ilgi çekici hediyeler veriyoruz. Avrupa ve Amerika kıtalarına seyahatlerden lüks otomobillere, akıllı telefonlara kadar geniş bir hediye yelpazesi ile ziyaretçilerimizi buluşturduk. Özellikle 2013’te 10. Yılımızı kutlarken verdiğimiz Jaguar XF en çok ilgi çeken hediyelerden oldu. Her dönem doğru hediyeler seçmek kampanyanın başarısı için önemli. Özellikle son yıllarda her yıl artan sayıda katılım söz konusu. Bu yıl hedefimiz geçen sene katılımının üzerine çıkmak. Hediye kampanyaları ile ziyaretçilerimize özel fırsatlar sunduğumuzda AVM’miz ve mağazalarımız için oldukça hareketli bir dönem yaşanıyor. Ziyaretçiler daha fazla katılım hakkı kazanmak ve şanslarını artırmak istiyorlar. Hem kapı girişlerine pozitif etkisi oluyor hem de kiracılarımızın cirolarına.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu