Haberler

AVM’lerde iftardan sonra satışlar artıyor

İftardan sonra satışlar artıyor

Ramazan ayı için AVM’lerde yapılan saat düzenlemesi sadece AVM’lerin değil perakendecilerin de memnun olduğu bir uygulama. Zira İftar sonrası daha rahat vakit geçiren ziyaretçiler alışverişlerini de bu saatlere bırakıyor.

BETA da Ramazan ayında satışlarını arttırmayı hedefleyen markalardan. “Ramazan ayında AVM’lerin geç saatte kapatılması müşteriler açısından kolaylık sağlıyor” diyen BETA Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, “2016 yılında Ramazan ayı içinde saat H2’den sonraki satışlar, toplam Ramazan ayı satışlarımızın yüzde 5’ini oluşturdu. Bu yıl da bu oranın korunabileceğini hatta artacağını düşünüyoruz. Sadece ayakkabı sektörünün değil, tüm perakendecilerin moral tazeleyeceğine inanıyoruz” diye konuşuyor.

İftar saatinin geç olması AVM’leri Ramazan’da saat düzenlenmesine gitmeye mecbur bıraktı. Bazı AVM’ler 22:00 olan kapanış saatini 23:00 ya da 24:00 olarak değiştirdi. Yeni düzenleme hem ziyaretçi sayılarını artırdı hem de alışverişi…

BU yıl da Ramazan’ı yaz mevsiminde yaşıyoruz. Dışarıda geçirilen zamanın daha fazla olduğu bu mevsimde Ramazan’dan dolayı gündüz alışverişleri bir miktar geriliyor. Bu yıl iftarın geç saatlarde olmasının da etkisiyle AVM’ler açılış ve kapanış saatlerini Ramazan’a uyarladı. Bütün AVM’ler değil ancak Forum İstanbul, Marmara Forum, Historia, Forum Trabzon, AHL Park gibi pek çok AVM kapanış saatini 23:00 ya da 24:00 olarak revize etti.

avm

EN ÇOK ANADOLU’DA

AVM’ler normalde saat 22:00’de kapanıyor. Kapanış saatinde yapılan bir ya da iki saatlik revizyon AVM’lerdeki ziyaretçi sayısını da etkiliyor. İftar öncesi ve sonrası eğlenceli vakit geçirmek isteyen pek çok kişi bu AVM’leri tercih ediyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü saat düzenlemesinin müşteri beklentileri ve perakendecilerin talebi doğrultusunda gerçekleştiğini ifade ediyor. “Bu durum ağırlıklı olarak Anadolu ve özellikle de iftar saatinin nispeten daha erken olduğu doğu illerimizdeki AVM’lerde geçerli” diyen Belgü, İstanbul’da da saat ayarlamasına gidilebildiğim belirtiyor. Belgü, “İstanbul’da da yine müşteri tercihleri doğrultusunda açılış kapanış saatlerinde değişikliğe gidilebilir ancak bu daha çok bayram döneminin yaklaştığı, alışveriş davranışının arttığı dönemde tercih ediliyor” diye konuşuyor.

YÜZDE 13’5’LUK ARTIŞ

İnsanların AVM’leri iftar yemekleri için de tercih ettiğini belirten Belgü, çoğu kişinin iftar soması da aileleri ile vakit geçirmek istediğini ifade ediyor. Bu durumun doğal olarak ciro ve ziyaretçi sayısına da olumlu yansıdığım kaydeden Belgü, geçtiğimiz yıl Ramazan ayında ciro endeksi enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yaklaşık yüzde 13.5’lik bir artış göstermişti. Benzer artış eğiliminin bu yıl da yaşanacağını tahmin ediyoruz” diye konuşuyor. Burada asıl önemli olan faktörün bayram öncesi dönemde yaşanacak alışveriş olduğunu vurgulayan Belgü şöyle devam ediyor:

“İnsanlar okulların da kapanmasıyla birlikte bayram öncesi dönemde daha yüksek oranlarda AVM’leri ziyaret edecek ve alışverişlerini yapacaklar. Tatil sezonu ve bayram akşverişinin birleşeceği bu dönemin ciro ve ziyaretçi sayısına büyük katkı yapacağına inanıyoruz.”

İFTAR SONRASI HAREKETLENİYOR

Forum Erzurum saat düzenlemesini tarih aralıklarına bölmüş. AVM, 21 Haziran’a kadar 11:00 ile 23:00 saatleri arasında açık olurken 22-24 Haziran tarihlerinde ise 01:00’e kadar açık kalacak. Forum Erzurum AVM Müdürü Caner Sabaner, her sene Ramazan ayında aynı saat uygulamasını hayata geçirdiklerini belirterek bu konuda ziyaretçilerden de olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade ediyor. Bunun alışverişe de olumlu yansıdığım kaydeden Sabaner, ilginin her yıl arttığını kaydediyor.

Manisa’da yer alan Forum Magnesia da 27 Mayıs-4 Haziran tarihleri arası kapanış saatini 23.00 olarak değiştirdi. “Alışveriş merkezleri özellikle bu dönemlerde, sadece müşteriye hizmet veren alanlardan çıkıp duygusal bağların kurulduğu, sağlamlaş-tırıldığı ve canlı yaşam merkezleri olarak görülüyor” diye konuşan Forum Magnesia Müdürü Özgür Tekdemir, Ramazan ayında ziyaretçi sayılarının inişli çıkışlı olduğunu ifade ediyor. İlk haftaların ziyaretçilerin aile içerisinde vakit geçirdikleri dönemler olduğunu belirten Tekdemir, takip eden haftalarda ziyaretçilerin iftar zamanlarmı ve sonrasını AVM içinde geçirmeye başladıklarını dile getiriyor. Geçtiğimiz yıllara kıyasla özellikle bayram öncesi haftalarda giriş rakamlarının maksimum büyüme gösterdiğine de dikkat çekiyor.

SAATLER YAZA AYARLI

Forum İstanbul, 17-24 Haziran arası kapanışını 23:00 olarak değiştirdi. Ramazan aylarında yapılan saat düzenlemeleri alışverişlere olumlu yansıyor. “İftar sonrası ziyaretçilerimiz, bir yaşam alanı olarak Forum İstanbul’u ziyaret ediyor. Bu ilgi her yıl artarak devam ediyor. Özellikle bayramdan önceki haftada, alışverişlerin çok daha fazla arttığını gözlemliyoruz” diye konuşan Forum İstanbul AVM Müdürü Tuğrul Cömert, saat uygulamasından memnun olanlardan. Zira bu durum Forum İstanbul’un ziyaretçi sayısını artırıcı bir etki yapmış.

Viaport AVM, sadece Ramazan ayında değil tüm yaz için saatlerini yeniden düzenledi ve kapanış saatini 23:00 olarak belirledi. Açık bir alışveriş merkezi olduğu için ziyaretçi sayıları değişkenlik gösteriyor Viaport’un ancak özellikle iftar sonrası ziyaretçi sayısında belirgin bir artış söz konusu.

“GEÇEN SENEYLE BENZER”

Bu durum AVM’deki sepet doluluk oranlarına da yansımış. Konuyla ilgili görüştüğümüz Via DMC Genel Müdürü Ogün Turanlı “Sepet doluluk oranı olarak en iddialı alışveriş merkezleri arasındayız. Bu durum Ramazan ayı için de geçerli. Ramazan ayında en yüksek alışveriş iftardan sonraki saatlerde yapılıyor. Ramazanın ilk 10 günü itibariyle geçen seneki Ramazan dönemiyle benzerlik gösteriyor. Asıl değerlendirmeyi Ramazan sonunda yapabiliriz” diye bilgi veriyor.

Özel etkinlikler

■ Forum Magnesia iftar öncesi ve sonrası hazırlanan programda Osmanlı macunu, şekeri ve şerbetinden oluşan üçlü ikramlar sunuyor. Bunun yanı sıra semazen gösterileri, fasıl dinletileri, Hacivat-Karagöz Gölge Oyunları programda yer alıyor.

■ Forum Erzurum’da cumartesi ve pazar günkü iftarlara canlı fasıl eşlik ediyor. 10-11 Haziran saat 15.00-17.00 arasında Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, Karagöz-Hacivat Atölyesi, Kukla Şov ve Kukla Atölyesi ile düzenleniyor.

■ Forum İstanbul ziyaretçilerine, Ramazan boyunca tek seferde yapacakları 150 TL ve üzeri alışverişlere karşılık, AVM içinde seçili restoranlarda geçerli tek kişilik iftar menüsü hediye ediyor.

■ Viaport Asia’nın etkinlik meydanında kurulan Ramazan Sahnesi’nde çeşitli gösteriler düzenleniyor. Bu etkinlikler arasında Karagöz-Hacivat, orta oyunu ve meddah yer alıyor. Bunların yanında çılgın saraylılar ekibi, ziyaretçilere sürprizler yapıyor. Ayrıca her akşam canlı müzik var. Bunların yanı sıra çocuklar için ise yüz boyama, çeşitli atölye eğitimleri ve maskotlar hizmet veriyor.

Meral Candan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu