Haberler

AVM’ler ünlü sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapıyor

Artık sadece alışveriş için değil, renkli etkinlikler için de tercih ediliyorlar. Koskoca oyun alanlarına dönüşen AVM’ler ünlü sanatçıların konserlerine ve çetin yarışlara ev sahipliği yapıyor. Etkinlik ajansları ise yaratıcılıklarıyla dikkat çekiyor…


ZAMANIMIZIN bir gerçeği, alışveriş merkezleri artık birer cazibe merkezi, sosyalleşme alanı olarak kabul ediliyorlar. Gösteri ve eğlence merkezlerine rakip olmaya başlayan AVM’ler, düzenledikleri etkinliklerle tek seferde kimi zaman binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapabiliyor. Bu etkinlikler kimi zaman çocuklara yönelik düzenlenen geniş katılımcı oyun aktiviteleri olurken, kimi zaman konserler, imza günleri ya da yarışmalar olabiliyor.

avmde konser

AVM’ler düzenledikleri etkinlikler için etkinlik ajanslarından destek alıyor. Sektöre her geçen gün yeni şirketler giriyor. Konuştuğumuz bir sektör temsilcisi, AVM etkinlik ajansı sayısının özellikle 2015 başı itibariyle hızlı bir şekilde arttığını belirtiyor. Bunun sebebi ise artan AVM sayısı.

Kimi ajanslar çocuk etkinlikleri, kimileri sanatçılarla yapılan organizasyonlar, kimileri ise yarışmalar gibi farklı alanlara yoğunlaşmış durumda. Etkinlik maliyetleri ise oldukça farklılık gösteriyor. 2 bin TL’ye de bir etkinlik düzenlemek mümkünken, bazı büyük organizasyonlarda maliyetler 1 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

LİSANSLI VE LİSANSSIZ

AVM’lerde en dikkat çekici olanlar ise kuşkusuz çocuklara yönelik düzenlenen etkinlikler. Bu etkinliklerin bazıları çizgi film ya da oyun karakterlerinin lisanslarına sahip. Kendi yarattıkları karakterlerle etkinlik düzenleyen şirketler de var. Lisanssız etkinliklerin AVM’ler açısından maliyetleri çok daha düşük olurken, lisanslı et kinlikler maliyetli olsalar da kapı girişlerini artırdıkları için tercih edilebiliyor. Warner Bross ve Cartoon Network karakterlerinin ve Angry Birds, Candy Crash gibi oyunların lisanslarına sahip olan Biber Grup, özellikle son üç yıldır AVM etkinlikleri alanında hizmet veriyor. Ajansın düzenlediği ilk lisanslı etkinlik ise üç boyutlu Angry Birds oyunu. Pek çok AVM’de düzenlenen ve ortalama dokuz gün süren bu etkinliğe katılanlarm sayısı 7 bin kişiyi buluyor.

Biber Grup Ajans Başkanı Burak Karasoy, etkinliğin AVM ziyaretçi sayısına katkısının ise bu rakamın üçle çarpılarak ortaya çıkacağını belirtiyor. Çünkü her katılımcı AVM’ye ortalama 2 kişiyle geliyor. Karasoy, karakterle fotoğraf çektirmenin bile çocukları çok mutlu ettiğini söylüyor. Lisanlı bir etkinliğin AVM’lere ortalama maliyeti 40 ila 80 bin TL arasında değişiyor. Süre uzadıkça ve beklentiler arttıkça maliyetler 100 bin TL’nin üstüne çıkabiliyor.

GUINNESS REKORU KIRDI

Bu alanda hizmet veren en eski isimlerden biri de Ali Gürak. 90’lı yılların başında organizasyon ve animasyon başta olmak üzere eğlence sektörüyle ilgilenmeye başlayan Gürak, 1993 yılında kurduğu AG Event ile önce kurumsal etkinlikler düzenlemeye başladı. Unilever, McDonald’s, Faber Castell gibi markalara festival ve etkinlikler organize eden Gürak, son dört yıldır AVM’lere de etkinlik hizmeti veriyor. AG Event’in düzenlediği etkinliklerden en dikkat çekici olanı ise geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Star Wars Asiler lansmanı oldu. Toplamda 601 çocuğun aynı anda ışm kılıcı dersi aldığı bu aktivite “En geniş katılımlı ışm kılıcı eğitimi” dalında Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.


Disney ile bir iş ortaklıkları olduğunu söyleyen Ali Gürak, etkinliklerde hedefledikleri kitleyi ise şöyle tanımlıyor:

“Bizim yoğun olarak hitap ettiğimiz kesim Z kuşağı. Bu çocuklar sokakta oynayarak değil, aynı anda çok fazla görsel ve işitsel uyarana maruz kalarak büyüyor. Çocukların ilgisini belirli bir alana yoğunlaştırmalarını sağlamak için onları gerçekten anlamaya çalışmak, onlann anlayıp seveceği şekilde iletişim kurmak gerekiyor.”

YENİ KONSER MEKÂNLARI

AVM’ler son dönemde adeta performans sahnelerine dönüştü. Pek çok performansın sergilendiği AVM’lerde kapı girişlerine en gözle görülür katkıyı sağlayan etkinlik türü ise konserler. Yıldönümü, yılbaşı, resmi bayramlar gibi özel günlerde düzenlenen konserler, binlerce ziyaretçiyi buralara çekiyor. Ünlü isimlerle etkinlikler ve konserler düzenleyen Farkındalık Stüdyosu’nun kurucusu Serhat Türkkan, bu tür etkinliklerin özellikle Anadolu’daki AVM’lerde büyük ilgi gördüğünün altını çiziyor. Halihazırda Türkiye genelinde 40 civarı AVM’ye hizmet verdiklerini anlatan Türkkan, “Özellikle çocuk ve gençler sevdikleri sanatçılarla AVM’lerde bir araya gelmekten çok mutlu oluyor. Normal şartlarda bu sanatçıların sahne aldığı yerlere gidemeyen çocuklar için bulunmayan bir fırsat sunan AVM’ler, bu tür etkinlikler için harcadıkları paranın karşılığını tek bir günde binleri bulan ziyaretçi sayılarıyla alıyor.”

AVM’DE KALIŞ SÜRESİNİ UZATIYOR

Sergiler de hem alışveriş ortamım renklendirmesi hem de özellikle çocuklar için oldukça bilgilendirici olması açısından AVM yönetimleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer etkinlik türü. Ağırlıklı olarak AVM’lerde çocukları hedefleyen bilgilendirici sergiler düzenleyen sektörün yeni şirketlerinden. 2014’te kurulan şirket, Türkiye genelinde pekçok AVM’de hizmet veriyor. Dinozorlar, deniz hayvanları, kelebekler, metal heykeller ve insan vücuduyla ilgili sergiler şirketin en çok dikkat çeken etkinlikleri. Ortalama 20 kişilik bir ekiple çalışan firma, anahtar teslim hizmet veriyor. Event7 Ajans Başkanı Onur Karadağ, bu tür sergilerin AVM kapı girişlerini ortalama yüzde 10-15 artırdığını söylüyor. Ancak en büyük etkinin ziyaretçinin AVM’de kalma süresini artırması olduğunu belirtiyor.

“ETKİNLİK BİR YATIRIMDIR”

Halihazırda 51 AVM’ye ve karma projeye yönetim hizmeti veren AVM Partners, bu AVM’lerde dikkat çekici etkinlikler düzenliyor. Şirketin AVM Direktörü Aytaç Özçiçek, gerçekleştirilen tüm etkinliklerin AVM’lerin kapı girişlerini önemli oranda etkilediğine dikkat çekiyor. Bu etkinin düzenlenen etkinliğin içeriğine, AVM içerisindeki etkinlik alanına ve hatta AVM’nin otopark kapasitesine göre bile değişiklik gösterdiğinin altım çiziyor. Etkinliğin hangi ilde, hangi semtte, kaç metrekarelik bir AVM’de, hangi hedef kitleye ulaşmak ozç”Çek için ne amaçla yapıldığı gibi soruların cevaplarının başarıyı doğrudan etkilediğini anlata Özçiçek, “Uygun etkinlikleri belirlerken hedef kitlenin beklentilerini bilmek, gündemi takip etmek, kiracıyı memnun etmek başlıca amaçlar arasında olmalıdır” diyor. Özçiçek katılımların alışverişe bağlanarak bir etkinliğin doğrudan satışı artırmasının sağlanabileceğini de söylüyor. Bunu çok tercih etmediklerini belirten Özçiçek, “Her pazarlama faaliyeti bir yatırımdır, bir harcama olarak görülmemeli. Yapılan her etkinlikte ziyaretçiye alışveriş yaptıramayabilirsiniz ancak sadakat yaratıp, gelecekteki alışverişini AVM’nizden yapmasını sağlayabilirsiniz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu