Haberler

Asgari ücretli de uygun fiyatla trafik sigortası yaptırabilmeli

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhamı’ Koç, düşüş yaşanmasına rağmen trafik sigortası fiyatlarının orta ve düşük gelirli vatandaşlar için hala yüksek olduğunu belirtiyor. Koç, asgari ücretli bir çalışanın da uygun fiyatla trafik sigortası yaptırabilmesi gerektiğini vurguluyor.

ZORUNLU Trafik Sigortası’nda 12 Nisan’da başlayan ‘tavan fiyat’ uygulamasıyla birlikte ortalama fiyatlar yılbaşına göre yaklaşık yüzde 40 düştü. Daha düşük prim ödeyerek sigorta yaptıran vatandaşlar da genelde söz konusu uygulamadan memnun.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç’a göre, trafik sigortasında fiyatlar düşmesine karşın, yine de orta ve düşük gelirli vatandaşlar için fiyat yüksek. Araba sahibi olmanın bireyler için statü sembolü olduğunu vurgulayan Koç, asgari ücretli çalışan bir bireyin bile uygun fiyatla trafik sigortası yaptırmasının gerekli olduğunu söylüyor.

trafik sigortasi

Tavan fiyat, tek fiyata dönüştü

Tavan fiyat uygulaması gelmeden önce de trafikte fiyatların bir önceki yıla göre düşme eğilimi içinde olduğunu belirten Koç, kamuoyunun tepkisiyle başlatılan tavan fiyat uygulamasının bu düşüşü hızlandırdığını anlatıyor. Trafik sigortası gibi zorunlu sigortalarda sigorta şirketlerinin çok büyük kârlar etmesinin de doğru olmadığım ifade eden Koç, “Birey, bir anlamda zorla sigorta yaptırıyor. Ayrıca, düzenleyici otorite fiyat seviyesinin yüksek olduğunu düşünüyorsa fiyatlara müdahale etmesi de normal” diyor. Bununla birlikte tavan fiyat uygulamasında da sigorta şirketlerinin birbirleriyle rekabet edebilmesinin gerekli olduğunu kaydeden Koç, şunları aktarıyor: “Ancak, gelinen noktada tavan öyle bir fiyat oldu ki sigorta şirketlerinin maliyetleri göz önüne alındığında fiyatlar, her kademede rekabet edilebilir seviyenin de altına indi. Tavan fiyat, tek fiyata dönüştü. Ancak, bunun zaman içinde değişeceğini düşünüyorum.”

Koç, Anadolu Sigorta olarak zorunlu trafik sigortasında 12 Nisan’da tavan fiyat uygulamasının başlamasından sonra da trafik sigortası portföylerini küçültmediklerini, aksine son iki aylık dönemde trafik sigortası poliçesinde adet olarak da artış yaşandığını belirtiyor. Koç, geçmişte olduğu gibi oto, yangın, konut, sağlık, sorumluluk gibi tüm branşlarda dengeli büyümeyi sürdüreceklerini söylüyor.

Ekranımız her zaman açık

Sektörde yaşanan ‘ekran kapama’ gibi sorunlar hakkında da görüşlerini aldığımız Koç, acente ve müşterileriyle ilişkilerinde Anadolu Sigorta ekranlarının her zaman açık olduğuna dikkat çekiyor. İlk zamanlarda yaşanan yoğun talep sonucu, satış adetlerinde patlama olduğu için sistemlerin zorlandığını vurgulayan Koç, “Mevcut sistem üzerinden satış yeterli olmayınca farklı alt sistemler oluşturduk. Ancak, online sistemimiz 24 saat açık. Acenteler, 24 saat işlem yapabilirler” diyor.

En büyük sorun karsızlık

Koç, sigorta sektöründe en büyük sorunun ‘kârsızlık’ olduğu düşüncesinde. Sektör açısından iyi bir yıl olan 2016 yılında bile hayat dışında 20’nin üzerinde şirketin teknik zarar ettiğini hatırlatan Koç, şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Sektör kârsızlık sorununu çözmezse, şirketlerin underwriting kapasitesi, yani riskleri güvence altma alma kapasitesi düşer. Sektör, reasürans anlamında giderek dışa bağımlı hale gelir. Dışarıya daha fazla kaynak gider, maliyetler yükselir. Bu da çok ciddi bir risk. Bu ülkedeki sigorta şirketlerinin, yerli ya da yabancı olması fark etmez, ülkedeki riskleri teminat altma alabilecek yeterli kaynağa sahip olması gerekli.”

Felaketler, finansal felakete dönüşmeden sigortalanın

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, tüketicilere de önemli bir mesaj vererek sigortanın önemine dikkat çekiyor. Hayatımızın belli dönemlerinde mutlaka felaketlerle karşı karşıya geldiğimize dikkat çeken Koç, şu tavsiyede bulunuyor: “Bu felaketleri önlememiz mümkün değil. Ancak, felaketlerin hayatımızda finansal felaket yaratmasını sigorta ile önleyebiliriz.”

ALP SÜER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu