Haberler

Artık çiçek açan, sebze veren kalemler moda

Sıradan kalemleri bir kenara bırakın. Artık çiçek açan, sebze veren kalemler moda. Bu kalemi ekin bir saksıya ve 30 gün sulayın. Adım adım çiçeğin ya da fidenin büyüdüğünü gözleyin. Çocukların çevre bilinci edinmesine destek olun…

Yeşeren Kalem İmalatçıları

“BİR kalem yazı yazmanın dışında başka bir işe yaramaz” diye düşünüyorsanız, bu düşüncenizi gözden geçirmelisiniz. Çünkü bir kalem balkonunuzu süsleyen rengarenk bir çiçeğe ya da lezzetli sebzeler veren bir fideye dönüşebilir. Tüketicilerin ekolojik ürünlere yönelik ilgisi ile girişimcilerin yenilikçi fikirleri, piyasaya yepyeni ürünlerin çıkmasına vesile oluyor. Artık kalemler çiçek açıyor, sebze veren fidelere dönüşüyor!..

Çevre bilincini yayma konusunda son derece faydalı bir girişim fikri olan tohumlu kalemler son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Bu kalemlerin akşamsefasmdan kadife çiçeğine, mor reyhandan salatalığa, semizotundan rokaya, turptan yeşil bibere kadar her çeşidini bulmak mümkün.

Okullarda, işyerlerinde ve günlük hayatımızda en çok kullandığımız araçlardan olan kalemler, kullanım ömrünün sonuna geldiğinde, yani bittiğinde çöpe atılmak yerine saksılarda bir çiçek olarak hayat buluyor. Doğa dostu yaşam örneklerinin yaygınlaştırılması ve yaşatılmasının amaçlandığı yeni nesil kalemlerle, çocuklara ve gençlere ağaç dikme alışkanlığı kazandırılıyor. Belediyelerin geliştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Türkiye’nin farklı illerindeki birçok okula ulaştırılan tohumlu kalemler, çevre bilincinin kazandırılmasında önemli bir etken oluyor. Okulların açıldığı bu günlerde tohumlu kalem kullanımının öğrenciler arasında yaygınlaştırılması, çevre bilincinin gelişmesine fayda sağlayabilir.

cicek kalem

HER FİRMA 1 MİLYON SATIYOR

Bu özel kalemleri en çok tercih edenler okullar ve eğitim kurumlan olurken, şirketler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Bilgi aldığımız üretici firmalar, yıllık siparişlerinin 1 milyonun üzerinde olduğunu söylüyor ve önümüzdeki dönemde pazarın daha da büyüyeceğine inandıklarını belirtiyorlar. Firmalar tarafından online, perakende ve toplu satış kanallarıyla ulaştırılan ürünlerin fiyatları 1-3 TL arasında değişiyor. Firmalar kalemin yanı sıra, özel isimli nikah şekerleri gibi özelleştirilmiş ürünlerle kına, düğün, doğum günlerine yönelik ürünler de geliştiriyor. Her ürünün fiyatı kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Piyasada bu özel kalemlere ilginin arttığını gözlemlediğimiz için yeşeren kalem imalatçılarını mercek altına aldık. İşte, pazarda adı en fazla duyulan firmalardan bazıları…

YEŞEREN KALEM

Kalemlerin ömrü iki yıl

İbrahim Berkay Mamatoğlu’nun kurmuş olduğu Yeşeren Kalem firması Gaziantep’te faaliyet gösteriyor. Gaziantep’te üretilen kalemlerin 2014 yılında patenti alınmış, 2015 yılında ise kitlesel üretime geçilmiş. Hem kamu hem de özel sektörde oldukça ilgi gören kalemler, çocuklara çevre bilincinin aşılanması için özellikle okullar tarafından çokça tercih ediliyor. Bunun dışında doğum günü, nişan ve nikah töreni gibi özel günler için hazırlanan davet mektuplarında ve ikramlarda da kullanılıyor. Mamatoğ-lu, yeşeren kalem girişimini şu sözlerle özetliyor: “Bu girişimi yapma amacım çocuklara çevre bilincini kazandırmaktı.

Kalemlerin arkasını özel bir ekipmanla oyuyor, içerisine çeşitli bitki tohumlarıyla, bir miktar besinli toprak koyuyoruz. Oyuğun üzerini de suda eriyebilen bir kapsülle kapatıyoruz. Kalemin bir tarafına talep edilen bitki ya da çiçeklerin isimlerini yazıyor, diğer tarafına ise müşterinin logosunu yerleştiriyoruz. Kalemler toprakla buluştuğunda, içerisindeki bitki çeşidine göre 7 ila 14 gün içerisinde filizleniyor. Böylece yaşadığımız dünyanın daha yeşil olmasına katkıda bulunuyoruz, insanlar genelde çok hevesli olduğu için kalemleri kullanmadan da dikebiliyorlar.

Kalemlerin ortalama ömrü iki yıl. Firma, kalemlerin kısaldıktan sonra dikilmesini, ziyan edilmemesini öneriyor.

“AĞAÇ TOHUMLARININ BAKIMI ZOR”

10 farklı bitki tohumu ile kalem üretimi yapılıyor. Bunlar genelde kolay filizlenen ve gelişen bitkiler olurken, farklı tohumlar da talep ediliyor. Kalemlerin akşamsefası, kahkaha çiçeği, kadife çiçeği gibi çiçek çeşitlerinin yanı sıra salatalık, semizotu, roka, turp, marul, mor reyhan ve yeşil biber gibi sebze çeşitleri de bulunuyor.

Ağaç tohumları diğer bitkilere göre daha fazla emek ve bakım gerektiriyor. Mamatoğlu, iyi gübre ve toprağa ihtiyaç duyulduğu için ağaç tohumlarım fazla önermediklerini belirtiyor. Ama alıcı tarafından talep edilirse onları da ürettiklerinin altını çiziyor. Kalemlerin siparişleri online olarak veriliyor. Bunun dışında kuramlarla özel olarak görüşülerek toplu satışlar da gerçekleşebiliyor. Kalemlerin fiyatları ise 1-3 TL arasında değişiyor.

www.yeserenkalem.com

ÇİÇEK TOHUMLU KALEM

1 milyonun üzerinde sipariş alıyor

Çiçek Tohumlu Kalem firması, her türlü özel ve kamu talebine yönelik üretim gerçekleştiriyor. Firma iki tür kalem üretiyor; bunlar tohumlu tükenmez ve çiçek tohumlu kurşun kalem. Kalemlerde 15 farklı sebze-meyve ve çiçek tohumu bulunuyor. Bunlar, karaçam tohumu, kahkaha çiçeği, akşamsefası, kadife çiçeği, maydanoz, fesleğen, yeşilbiber, domates, dereotu, turp, roka, marul, kekik, nane ve sarmaşık tohumu. Firmanın sahibi Volkan Uğurlu: “Tohumlar, kalemin baş kısımlarına yerleştiriliyor. Kalem bitene kadar kullanıldıktan sonra baş kısımda kalan kapsül toprağa dikiliyor. Bu işlem istenirse, kalem bitmeden de gerçekleştirilebiliyor” diye anlatıyor.

Kalemlerin fiyatları 1-3 TL arasında. Firmanın yıl boyunca aldığı kalem siparişlerinin toplam sayısı yaklaşık 1 milyon civarında. Firmanın 2017 için hedeflediği ciro rakamı ise 1 milyon dolar.

www.cicektohumlukalem.com

yeseren kalem

ÇİÇEK AÇAN KALEM

”Her çocuk kullanmalı”

Doğa bilinci aşılamak için genellikle öğrencilere hediye edilen kalemler, eğitimin dışında, nişan, kına gecesi, nikah ve düğünlerde de konuklara hediye etmek amacıyla tercih ediliyor. Çiçek Açan Kalem adlı firmanın sahibi Serkan Artürk, her ilkokul öğrencisinin yeşeren kalem kullanması gerektiğini savunuyor ve bu kalemlerin kullanılmasını doğa dostu nesiller yetiştirmenin ilk adımı olarak görüyor. Firma kalemlerini, hem online hem de perakende olarak satışa sunarken, Google, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarım aktif olarak pazarlama amacıyla kullanıyor.

YAZIN 10, KIŞIN ALTI ÇEŞİT TOHUM

Kalemlerin baş kısımlarında bulunan tohumlu kapsüller, sezonlara göre farklılık gösterebiliyor. Bahar ve yaz aylarında 10, kış aylarında ise altı farklı tohum kullanılabiliyor. Satışı en çok gerçekleşen ve alıcılar tarafından ilgi gören tohumlar, kahkaha çiçeği, akşamsefası, kadife çiçeği, fesleğen, Latin çiçeği, kına çiçeği, zinya çiçeği ve karaçam. Tarım Bakanlığı onaylı ürünler satılıyor.

Tohumlu kalemler sade ve süslenmiş olarak iki çeşitte fiyatlandırılıyor. Sade fiyatı 2 TL, süslenmiş fiyatı ise 2.75 TL’den başlıyor. Artürk, de yılda aldıkları sipariş sayısını yaklaşık 1 milyon olarak veriyor. www.yeserenkalemci.com

Dikerken dikkat!..

Tohumlu kalemlerin baş kısmında suda eriyen kapsüller bulunuyor. Bu kapsüllerin içinde çeşitli bitkilerin tohumları ve besleyici toprak bulunuyor. Tohumlu kalemi filizlendirmek için, tepesinde bulunan kapsülü çıkarmadan, dik bir şekilde işaretli yere kadar toprağın içinde kalmak şartıyla dikin. Sulama işlemini günlük olarak az miktarda yapın. Kapsüle su geldiği zaman kendiliğinden eriyecek ve tohum toprakla buluşacaktır. Maksimum 30 gün içinde çiçek ya da sebze tohumunuzun yeşerdiğini göreceksiniz. Tohumu toprağa ekmek için ister kalemin bitmesini bekleyin, isterseniz de bitmeden dikim işlemini gerçekleştirin.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu